Niezależnie, czy doszło do mechanicznego uszkodzenia zęba, czy ubytek powstał w wyniku próchnicy, dzięki nowoczesnej technologii, w większości przypadków można go odbudować. Opcji jest co najmniej kilka, a ostateczną decyzję o rodzaju materiału i zastosowanej metodzie, podejmuje stomatolog. Jeśli mimo uszkodzenia, pozostała ilość tkanki jest wystarczająca, masz duże szanse, by twój ząb został uratowany, a jego wygląd do złudzenia przypominał będzie te zdrowe.
Odbudowa zęba – rodzaje
Gdy ząb się zepsuje, najczęściej wystarcza zwykła plomba, by go naprawić. Niestety, nie zawsze tak jest. Dzieje się tak w sytuacji, gdy albo ubytek jest zbyt duży, albo ząb za bardzo zniszczony. Wtedy z pomocą przychodzą inne metody odbudowy zęba. Jeśli tylko zachodzi taka potrzeba, na pewno warto z nich skorzystać nie tylko ze względów praktycznych, ale i estetycznych.
Inlay i onlay
Tego typu rozwiązania, stomatolog może zastosować w sytuacji, gdy ubytki w zębie są za duże na tradycyjną plombę, ale też dostatecznie małe, by została wykonana rekonstrukcja kształtu anatomicznego. Jako materiału, najczęściej używa się porcelany, która dzięki swoim uniwersalnym właściwościom, nadaje się do tego najlepiej.
Inlay to wkłady, które stosowane są wówczas, gdy na powierzchni żującej zębów, w miejscu wstawienia, mogą sąsiadować przynajmniej z dwóch stron, z naturalną koroną zęba. Natomiast onlay, to odtwarzanie powierzchni żujących i guzków. Gdyby zachodziła potrzeba odtworzenia powierzchni bocznych, przylegających do innych zębów, konieczna będzie odbudowa typu overlay.
Odbudowa zęba na korzeniu
Poważniejsze zniszczenia zęba, wymagają bardziej kompleksowej odbudowy. W takim przypadku, z pomocą przychodzi odbudowa zęba na korzeniu, pod warunkiem, że ten jest zdrowy i stabilny.
Do wyboru są dwie opcje:
Wkład koronowo-korzeniowy
Gdy tylko istnieje taka możliwość, stomatolog umieszcza w korzeniu zęba sztyft, na który następnie nakłada koronę protetyczną. Może w tym celu wykorzystać wkłady koronowo-korzeniowe standardowe, produkowane fabrycznie, ale choć może to zrobić podczas jednej wizyty, nie są one tak trwałe, jak te na indywidualne zamówienie. Do wyboru są wkłady metalowe oraz tytanowe, ale ostateczną decyzję podejmuje dentysta. Robi to na podstawie oceny stopnia zniszczenia tkanek zęba oraz kształtu kanału korzeniowego.
Zastosowanie korony protetycznej
Tę metodę, dentysta stosuje wówczas, gdy uszkodzenie zęba jest mniejsze i nadaje się on do utrzymania korony protetycznej. Zanim jednak ją nałoży, naturalną koronę zęba, musi odpowiednio oszlifować.
W przypadku tej metody odbudowy zęba, stosowane są korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub cyrkonowej oraz korony pełnoceramiczne. Szczególnej uwagi, warte są te ostatnie, ponieważ są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz złamania. Są też biokompatybilne i wyglądają jak naturalne zęby.