
Zdrowe zęby i piękny, olśniewający uśmiech, to marzenie jeśli nie każdego, to przynajmniej większości ludzi. Poczynając od rodziców, którzy chcą, by ich dzieci nie musiały chodzić do dentysty, po osoby starsze, które najchętniej cofnęłyby czas, by lepiej zatroszczyć się o zdrowie jamy ustnej.
Podczas gdy rodzice mogą coś zrobić dla swoich dzieci pod względem ich zdrowia, to druga grupa nie ma już wpływu na to, co miało miejsce wiele lat temu. Czy to znaczy, że naprawdę nie mogą nic zmienić?
Protezy zębowe – szansa na piękny uśmiech
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, protetyka nie była na takim poziomie, jak to ma miejsce obecnie. Wizyta u protetyka uświadamia każdemu, kto marzy o pełnym i lśniącym uzębieniu, że teraz praktycznie wszystko w tym temacie jest możliwe.
Niezależnie od tego, czy brakuje jednego, kilku, czy wszystkich zębów, współczesna stomatologia i protetyka, mają na to sposób. Lekarze mogą nie tylko doprowadzić obecne zęby do dawnej świetności pod względem wyglądu, ale sprawić, że w miejscach ubytków, pojawią się nowe, praktycznie nie do odróżnienia uzupełnienia.
Protezy stałe, czy ruchome?
Wśród protez, wyróżniamy dwa główne rodzaje. Są to protezy stałe i protezy ruchome.
Protezy stałe, jak wskazuje nazwa, to uzupełnienia trwale umocowane na zębach własnych pacjenta, najczęściej za pomocą cementów.
Natomiast protezy zębowe ruchome to uzupełnienia, które po wprowadzaniu do jamy ustnej, mogą zostać z niej wyjęte przez pacjenta.
Protezy stałe – dla kogo i w jakich sytuacjach się je stosuje
Do tych najprostszych należą wkłady koronowe (inlay, onlay czy overlay), dzięki którym można uzupełnić brakującą część zęba. Są trwalsze od tradycyjnej plomby, a stosuje się je w przypadku rozległych ubytków próchniczych, głównie w zębach trzonowych i przedtrzonowych.
Innym rozwiązaniem, stosowanym w sytuacji, gdy ząb jest mocno zniszczony, jest korona osadzona na oszlifowanym zębie lub wkładzie koronowo-korzeniowym.
Przy ukruszeniach, głębokich przebarwieniach i nierównościach, dobrze sprawdzają się cieniutkie nakładki przyklejane do zewnętrznej części zęba, czyli licówki.
Most protetyczny, to kolejna forma protezy stałej. Opiera się ją na zębach pacjenta lub na implantach.
Protezy ruchome – rodzaje i możliwości ich zastosowania
Tego typu protezy, wybierane są przez pacjentów znacznie częściej. Mają oni do wyboru protezy częściowe i całkowite.
Gdy brakuje wszystkich zębów, zastosowanie znajduje akrylowa proteza całkowita. Jej nowoczesną odmianą jest proteza stabilizowana na implantach. Jest bardziej komfortowa w użytkowaniu i pozwala na jedzenie twardych pokarmów.
Są też protezy ruchome częściowe, do których zalicza się protezy szkieletowe, nylonowe, acetalowe oraz protezy overdenture.
Jak widać, wybór jest naprawdę spory i jeśli tylko finanse na to pozwalają, warto rozważyć skorzystanie z niego. To nie tylko zmiana w wyglądzie, ale też duża wygoda w trakcie spożywania posiłków i komfort podczas rozmowy.