Zęby, to nie tylko części ciała, niezbędne podczas przyjmowania pokarmów stałych. To też ważny element wpływający na wygląd i dobre samopoczucie. Świadomość ubytków w uzębieniu, może wpływać na różne sfery życia, przyczyniając się do poczucia niepewności i dyskomfortu.
Jeśli znalazłeś się w grupie osób, których dotyczy ten problem, może czas, by wybrać, odpowiednią dla siebie, protezę zębową.
Protezy zębowe – rodzaje
Zanim udasz się do protetyka, zapoznaj się z rodzajami protez zębowych. A tych jest co najmniej kilka. Różnią się zarówno sposobem mocowania, stabilnością, komfortem związanym z ich używaniem, jak i ceną.
Protezy stałe
Protezy zębowe stałe są praktycznie niewyczuwalne. Wyglądem zaś bardzo przypominają naturalne zęby, co nie pozostaje bez znaczenia dla komfortu, samopoczucia i zdrowej samooceny pacjenta.
Wybierając protezę stałą, masz możliwość skorzystania z najnowszych technologii, które łączą w sobie małą inwazyjność, z bardzo dużym komfortem użytkowania.
Protezy stałe mocuje się na implantach – kilkumilimetrowych śrubkach z tytanu, pokrytych specjalną powłoką, przyspieszającą gojenie. Zwykle stosuje się od 6 do 8 implantów, ale możliwe jest też użycie zaledwie czterech. Dzięki temu, z protezy stałej, skorzystać mogą osoby, u których nastąpił zanik kości.
Jakie są zalety protez stałych?
Znika efekt świszczenia, problemy z wymową i dyskomfort podczas jedzenia. Nie dochodzi też do zmian chorobowych dziąseł, czy zaniku kości. Pacjenci używający stałej protezy nie skarżą się na bóle głowy, wynikające z jej stosowania. Unikają też efektu baby jagi, czy zapadania się policzków.
Protezy ruchome
Pojawienie się protez stałych nie sprawiło, że protezy ruchome przestały być stosowane. Powody takiego wyboru mogą być bardzo różne. Również te finansowe, gdyż protezy ruchome są tańsze.
Protezy ruchome dzielą się na częściowe i całkowite
Protezy ruchome częściowe
Stosowane są wówczas, gdy w jamie ustnej pacjenta, są jego własne zęby, a proteza stanowi uzupełnienie tych brakujących. Gdy chodzi o protezy ruchome, dzieli się je na osiadające – osiadające na śluzówce jamy ustnej, oraz nieosiadające – opierające się na pozostałych zębach.
Protezy ruchome całkowite
W sytuacji, gdy pacjent nie posiada już własnych zębów i wymaga kompletnego ich uzupełnienia, stosuje się protezy całkowite. Zwykle są to akrylowe protezy zwane sztuczną szczęką. Ich dużym minusem jest to, że wypadają, powodują otarcia i nie zawsze zapewniają odpowiednią stabilność.
By to zmienić, stosuje się mocowanie na implantach, co – choć jest rozwiązaniem dużo droższym – niesie ze sobą wiele korzyści związanych z codziennym użytkowaniem.
Licówki
To rozwiązanie dobre w przypadku osób, u których doszło do ukruszenia zęba, przebarwienia, gdy ząb jest martwy lub nierówny. Nałożenie pojedynczej nakładki (licówki) wykonanej z kompozytu lub porcelany pomaga ukryć niedoskonałości i poprawić zarówno wygląd zębów jak i samopoczucie ich właściciela.