Usunięcie zęba to ostateczność, której dentysta za wszelką cenę chce uniknąć. Wie on bowiem, z czym wiąże się taka strata, która jest nieodwracalna dla każdego pacjenta. Dlatego zrobi wszystko, byś zachował naturalne uzębienie, w czym pomaga mu wiele nowoczesnych metod leczenia, wysokiej jakości materiały oraz precyzyjny sprzęt stomatologiczny.
Niestety, to wszystko może okazać się niewystarczające, jeśli nie zadbasz odpowiednio o swoje zęby. Jak możesz to zrobić na tyle skutecznie, by uniknąć utraty jednego lub kilku zębów?
Usunięcie zęba — co zrobić, by uniknąć zabiegu ekstrakcji
Jeśli twoi rodzice zadbali odpowiednio o zdrowie twojej jamy ustnej, to dziś powinieneś mieć wszystkie zęby i to w dobrym stanie. Jeśli jednak tak się nie stało i nie wyrobili w tobie nawyku codziennej higieny jamy ustnej, stan twojego uzębienia może nie być w zbyt dobrym stanie. Zwłaszcza jeśli nie tylko brakowało regularnego szczotkowania zębów, ale też spożywałeś duże ilości słodyczy i mocno słodzonych napojów. Wówczas twoje dzisiejsze nawyki mogą być dalekie od ideału.
To jednak tylko domysły i tylko ty wiesz, w jakim stanie są twoje zęby. Niezależnie od tego, jak wyglądała twoja dbałość o ten obszar twojego ciała, w każdej chwili może wyrobić w sobie nowe nawyki i zacząć skutecznie dbać o swoje zęby oraz o zdrowie całej jamy ustnej.
Co dokładnie możesz zrobić, by uniknąć usunięcia zęba?
Codzienna higiena jamy ustnej
To element, bez którego nawet najlepszy dentysta będzie bezsilny w walce o zdrowie twoich zębów. Nie tylko będzie miał mnóstwo pracy, by usuwać zmiany próchnicze i uzupełniać ubytki, ale też może być zmuszony do przeprowadzenia zabiegu leczenia kanałowego.
Jeśli chcesz mu tego oszczędzić i jak najrzadziej siadać na fotelu dentystycznym, wyrób w sobie odpowiednie nawyki. Codziennie rano i wieczorem:
- szczotkuj zęby szczoteczką z dobrze dobranym pod względem twardości włosiem,
- używaj dobrej jakości past do zębów,
- nitkuj zęby,
- płucz jamę ustną przeznaczonym do tego płynem,
- po zjedzeniu słodyczy lub lepiących się do zębów przekąsek, przepłucz jamę ustną czystą wodą.
Konsultacje u dentysty
Usunięcie zęba to problem, którego możesz uniknąć, jeśli regularnie korzystać będziesz z konsultacji stomatologicznych. To nic innego jak kontrolna wizyta w gabinecie. W jej trakcie dentysta sprawdzi stan zdrowia twoich zębów oraz całej jamy ustnej. Jeśli nie zauważy zmian, które wymagałyby jego interwencji, skończy się na ustaleniu daty kolejnej wizyty.
Może się jednak okazać, że w trakcie przeglądu jamy ustnej, zauważy on:
- zmiany wywołane próchnicą,
- kamień nazębny,
- złogi i osady nazębne,
- wady ortodontyczne,
- ubytki wymagające rekonstrukcji protetycznej.
Dzięki odpowiednio wcześnie zdiagnozowanym zmianom będziesz mógł rozpocząć leczenie i tym samym unikniesz poważniejszych problemów zdrowotnych.
Higienizacja profilaktyczna
Nawet gdy skrupulatnie podchodzisz do codziennej higieny jamy ustnej, nie jesteś w stanie w 100% zadbać o jej zdrowie. Dlatego warto cyklicznie korzystać z zabiegów higienizacji. W jej ramach dentysta usunie kamień nazębny, osad i przebarwienia. Aby zminimalizować ryzyko próchnicy, może też wykonać zabieg lakierowania, fluoryzacji, root planingu i lakowania zębów.
Dieta dobra dla zębów
Na zdrowie twoich zębów wpływa również to, co jesz, czyli twoja codzienna dieta. Nie tylko powinieneś unikać pokarmów, które szkodzą twoim zębom, ale też jeść takie, które je wzmacniają. Jak łatwo się domyślić, w twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów zawierających wapń. Należą do nich między innymi jogurty i sery. Poza tym możesz zamienić słone przekąski na chrupiące warzywa. Marchewka, rzodkiewka, kalarepa i seler naciowy, nie tylko pomogą ci chronić zęby przed odkładaniem się płytki nazębnej, ale też zwiększą produkcję śliny i wymasują twoje dziąsła.
Zmiana nawyków, które szkodzą zębom
Nie musisz zupełnie rezygnować ze słodyczy i słonych przekąsek, by uchronić swoje zęby przed próchnicą. Kluczowym jest tu sposób, w jaki je spożywasz i czas, który przebywają w twojej jamie ustnej. Zminimalizujesz ich negatywny wpływ, jeśli zjesz je w trakcie jednego podejścia, zamiast sięgać po nie co chwilę przez większość dnia. Ważne też, abyś płukał zęby czystą wodą po ich zjedzeniu. Na koniec możesz zjeść kawałek żółtego sera, by przywrócić właściwe pH w jamie ustnej.
Jeśli chcesz uchronić swoje zęby przed uszkodzeniem, unikaj używania ich do otwierania butelek i zgniatania orzechów. Są na to lepsze i dużo bezpieczniejsze sposoby.
Leczenie niewielkich ubytków
Jednym z zachowań, których skutkiem jest usunięcie zęba, jest czekanie z leczeniem do ostatniej chwili. A wtedy może się okazać, że próchnica dokonała bardzo dużych zniszczeń i dentysta nie jest w stanie uratować chorego zęba. Aby tego uniknąć, nie zwlekaj z wizytą, ale umawiaj się, gdy tylko zauważysz zmiany na zębach. Dzięki temu leczenie będzie krótsze, a ubytek niewielki, co dodatkowo wiąże się większym komfortem podczas wizyty.
Ochrona zębów w trakcie uprawiania sportów walki
Jeśli uprawiasz sporty walki czy aktywności, w których trakcie może dojść do uszkodzenia zębów, powinieneś stosować specjalne ochraniacze. To tak zwana szczęka bokserska, zrobiona z miękkiego i gładkiego materiału, który absorbuje uderzenia. Szyny ochronne Play Safe przydadzą ci się między innymi w trakcie jazdy na rolkach, nartach, czy deskorolce.
Skorzystanie z leczenia ortodontycznego
Usunięcie zęba może też byś pośrednio spowodowane nieprawidłowym zgryzem. Mikrouszkodzenia i pęknięcia szkliwa zwiększają bowiem ryzyko choroby zębów. Leczenie ortodontyczne nie należy do najprostszych i zwykle rozłożone jest w czasie, ale warto z niego skorzystać. Jeśli masz wątpliwości, umów się na konsultację i porozmawiaj na temat możliwości i rodzajów aparatów, które pomogłyby ci poprawić zgryz.
Nierówno ułożone i krzywe zęby nie tylko obniżają komfort mówienia i jedzenia, ale też mogą skutkować chorobami przyzębia i dodatkowo obciążać mięśnie żwacze.
Gdy wiesz już, co zrobić, by usunięcie zęba nie stało się twoim udziałem, czas wprowadzić tę wiedzę w życie.