
Choroby dziąseł w łagodnym stadium, jeśli nie zostaną poddane leczeniu, mogą niezauważenie przejść w stadium zaawansowane. Wówczas, potrafią trwale uszkodzić kość i tkankę utrzymującą zęby. Jakie zmiany chorobowe, mogą pojawić się na twoich dziąsłach i co robić, by nie tylko je wyleczyć, ale też zapobiec im w przyszłości?
Po czym poznać, że twoje zęby są chore?
Nie musisz ukończyć medycyny, by wiedzieć, kiedy twoje dziąsła potrzebują pomocy. Jak przy wielu innych chorobach, tak i tu, zanim wejdzie ona w stadium zaawansowane, wcześniej pojawiają się pewne symptomy. Oto kilka z nich:
- niewielkie ilości krwi podczas szczotkowania zębów – niepokój powinna wzbudzić powtarzalność tego zjawiska,
- opuchnięte dziąsła – mogą świadczyć o stanie zapalnym,
- czerwony lub fioletowy kolor – może to oznaczać stan zapalny we wczesnym stadium,
- odsłonięte szyjki zębowe – świadczą o cofaniu się dziąseł, co jest oznaką paradontozy, która prowadzi do rozchwiania zębów i ich utraty.
Domowe sposoby na choroby dziąseł
Jeśli dojdzie już do zapalenia dziąseł, może poratować się domowymi sposobami na złagodzenie bólu i stan zapalnego. Pomocne w tym przypadku będzie płukanie jamy ustnej naparem z szałwii i rumianku, rozpuszczoną w wodzie solą morską lub nalewka z kory dębu (również do przepłukiwania). Możesz również nacierać dziąsła kurkumą, ale uważaj na jej właściwości barwiące.
Wpływ diety na stan zdrowia dziąseł
Na zdrowie dziąseł, znaczący wpływ na dieta. Zwróć uwagę, z czego najczęściej składają się twoje posiłki. Sprawdź, czy jest w nich wystarczająco dużo :
- witaminy C (zawartej m. in. w natce pietruszki),
- witaminy D (obecnej w żółtkach jaj, tłustych rybach i maśle),
- wapnia (jego źródłem są warzywa liściaste, jogurty, sery żółte),
- kwasów Omega 3 (występują w tłustych rybach morskich, czyli w makreli, tuńczyku, łososiu, śledziu i halibucie).
Profilaktyka – najlepszy sposób na zdrowe dziąsła i zęby
Dobrze jest znać sposoby na wyleczenie dziąseł, ale nic nie zastąpi profilaktyki, które chorobom zapobiega. Jak zapewne się domyślasz, najważniejsze są podstawy codziennej higieny jamy ustnej. Należy do niej szczotkowanie zębów połączone z masowaniem dziąseł (idealnie nadaje się do tego między innymi szczoteczka soniczna, o której działaniu, więcej przeczytasz TUTAJ )
Poza tym, wyrób sobie nawyk używania nici dentystycznej oraz płukania ust specjalnym płynem.
I na koniec, równie ważny sposób, to okresowe wizyty kontrolne u dentysty i profesjonale czyszczenie zębów. Sprawdzi on stan twoich dziąseł oraz wykona zabiegi skalingu i piaskowania. W zależności od potrzeby, może też wygładzić korzenie i nałożyć na zęby preparat z fluorem, by zabezpieczyć je przed próchnicą.