Zanim nadejdzie wiosna, a po niej lato, dobrze jest zadbać o skórę i przygotować ją na spotkanie z promieniami słońca. Myśląc o sezonie urlopowym, opalaniu się i wygrzewaniu nad wodą, warto już teraz jej się przyjrzeć i sprawdzić, czy nie ma na niej zmian, które należałoby pokazać lekarzowi.
Pieprzyk, czy czerniak – jak je odróżnić
Pieprzyki, rozsiane w różnych miejsca ciała, towarzyszą wielu ludziom od urodzenia. Z czasem pojawiają się nowe i tak naprawdę, rzadko kiedy zwracamy na nie uwagę. Były, są i zapewne będą, więc wydaje się, że raczej nie ma się czym przejmować. Niekoniecznie. Może się bowiem okazać, że przeoczymy te, które wymagają interwencji dermatologa.
W czasie wizyty, lekarz przyjrzy się zmianie, używając do tego celu specjalnego przyrządu, zwanego dermatoskopem. To mały obiektyw na krótkiej rączce, który daje nawet kilkunastokrotne powiększenie zmiany na skórze.
Zanim jednak udamy się do lekarza, możemy sami dokonać wstępnej analizy przebarwień, by móc ocenić, czy to zwykły pieprz, czy może czerniak. Oto, czym charakteryzuje się ten drugi:
- posiada asymetryczny kształt o nieregularnych brzegach,
- jego kolor jest niejednolity, z przejaśnieniami lub zaciemnieniami,
- bardzo szybko rośnie,
- jego powierzchnia jest nierówna, z uwypukleniami,
- może swędzieć, krwawić, zaczerwienić się oraz dojść do owrzodzenia zmiany.
Tym, co powinno zwrócić naszą uwagę, to szybkie tempo wzrostu i nieregularność kształtu. Nawet, jest nie mamy pewności, zgłośmy się do dermatologa, który wykluczy zmianę złośliwą i oceni, czy ten rodzaj przebarwienia, nadaje się do usunięcia.
Zmiany na skórze – czy trzeba je usuwać
Z pewnością nie należy tego robić na własną rękę. Jeśli posiadamy pieprzyki w miejscach, gdzie narażone są na uszkodzenia mechaniczne, warto zgłosić się z tym do dermatologa. Zdecyduje on, czy ze względów bezpieczeństwa, zmianę należy usunąć.
Gdy często dochodzi do rozkrwawienia, naderwania czy rozcięcia pieprzyka, może on transformować w zmianę złośliwą.
W innym wypadku, jeśli mamy wątpliwości, czy pieprzyki, włókniaki, brodawki lub inne zmiany, mogą być wystawiane na działanie promieni słonecznych, zapytajmy lekarza. Po ich obejrzeniu, powie nam, czy bez obaw, możemy cieszyć się odpoczynkiem na słońcu, czy może niektóre zmiany, trzeba będzie poddać dokładniejszemu badaniu.