W dzisiejszych czasach rozwój technologii stomatologicznych przyczynia się nie tylko do zapewnienia walorów estetycznych, ale również do podnoszenia komfortu życia pacjentów. Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie protetyki są protezy biofunkcyjne, które stanowią rewolucję w porównaniu z tradycyjnymi protezami zębowymi. Nic więc dziwnego, że to innowacyjne rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Warto zatem przyjrzeć mu się bliżej i poznać zalety protez biofunkcyjnych.
Co to są protezy biofunkcyjne?
Protezy biofunkcyjne to opracowane przez naukowców rozwiązanie protetyczne, przeznaczone dla osób, które z różnych przyczyn utraciły wszystkie zęby. Protezy te wyróżniają się wysoką jakością wykonania, co przekłada się również na ich trwałość. Przede wszystkim jednak dają możliwość indywidualnego dopasowania do potrzeb pacjenta. Swoją budową doskonale odwzorowują naturalną budowę i funkcję zębów, a przy tym współpracują z tkankami jamy ustnej.
Przygotowywane i wykonywane są z niemal doskonałą dokładnością, z uwzględnieniem wielu czynników, które przekładają się na ich dokładne dopasowanie do jamy ustnej pacjenta. A wszystko po to, aby jak najlepiej mogły spełnić swoje zadanie i zastąpić utracone przez niego zęby.
Przeczytaj także: Protezy biofunkcyjne – czym są i dla kogo są przeznaczone?
Jakie są zalety protez biofunkcyjnych?
Choć na pierwszy rzut oka wydają się podobne do innych protez zębowych, protezy biofunkcyjne znacząco różnią się o tych tradycyjnych. Jedną z ich największych zalet jest ich budowa. Są bowiem lżejsze i cieńsze, a przy tym mają o wiele bardziej naturalny i fizjologiczny kształt. Można je zatem dopasować indywidualnie do kształtu jamy ustnej pacjenta. To zaś sprawia, że korzystanie z nich jest o wiele bardziej komfortowe. Przede wszystkim nie powodują podrażnień w obrębie jamy ustnej. Nie naciskają zbyt mocno na dziąsła, co eliminuje ryzyko powstawania owrzodzeń, czy stanów zapalnych w obrębie błony śluzowej.
W dodatku w odróżnieniu od tradycyjnych protez zębowych są bardzo elastyczne, dzięki czemu dopasowują się do ruchów żuchwy i języka. Poprawiają również pracę mięśni odpowiedzialnych za funkcjonowanie żwaczy, które tym samym nie są nadwyrężane. To zaś przekłada się na komfort życia codziennego. Pacjenci korzystający z protez biofunkcyjnych mogą bowiem swobodnie jeść, bez obaw o utratę stabilności protezy. Nie przesuwa się ona nawet w trakcie przeżuwania jedzenia, dzięki czemu nie ma obaw o dostanie się pod nią fragmentów pokarmów. Korzystając z tych zalet protez biofunkcyjnych, nie ma konieczności wprowadzania ograniczeń w diecie, gdyż z powodzeniem można gryź i przeżuwać pokarmy o różnej twardości.
W porównaniu z tradycyjnymi protezami zębowymi nie powodują też zaburzeń wymowy.
Co ważne, do mocowania nie wymagają one ani kleju, ani podparcia na zębach sąsiednich. Mimo tego bardzo dobrze przylegają do dziąseł, a w dodatku są łatwe w zakładaniu i w zdejmowaniu.
Wymieniając zalety protez biofunkcyjnych, warto wspomnieć również o walorach estetycznych.
W odróżnieniu od tradycyjnych protez, protezy biofunkcyjne wyglądają bardzo naturalnie. Zarówno swoim kształtem, jak i długością, czy strukturą, do złudzenia przypominają ludzkie zęby. Wykonane są z materiałów, które imitują szkliwo zębów, a dodatkowo struktura ich powierzchni dopasowywana jest do wieku pacjenta. Wszystko to sprawia, że niemal idealnie odwzorowują prawdziwy wygląd zębów.
W dodatku, w porównaniu z tradycyjnymi protezami zębowymi, są o wiele bardziej odporne zarówno na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, jak i odbarwianie. To zaś sprawia, że są o wiele trwalsze i nie zużywają się tak szybko, jak tradycyjne protezy zębowe.
Są również łatwiejsze w utrzymaniu czystości i higieny niż tradycyjne protezy, gdyż w odróżnieniu od nich nie wymagają specjalnych środków czyszczących ani moczenia w nocy.
Jak widzisz, liczne zalety protez biofunkcyjnych sprawiają, że wyróżniają się one na tle tradycyjnych protez zębowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej innowacyjnej metodzie uzupełnień protetycznych lub sprawdzić, czy będzie ona dla ciebie odpowiednia, skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację. W naszym gabinecie wykonujemy protezy biofunkcyjne wg metody dr Alberta Gerbera.