Nowy rok to dla wielu czas zmian, a także moment, kiedy robimy noworoczne postanowienia. To też doskonała okazja do przemyślenia nawyków związanych z dbaniem o nasze zdrowie. Może więc u progu nowego roku warto też zastanowić się nad tym, czy odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej? Być może zaniedbujemy ten istotny dla zdrowia całego naszego organizmu aspekt, a postanowienia noworoczne mogą stanowić dla nas motywację do wprowadzenia pozytywnych zmian. Każda, nawet najmniejsza, może bowiem przynieść nam mnóstwo korzyści.
4 noworoczne postanowienia dla zdrowia jamy ustnej
Wprowadzanie w życie postanowień warto zacząć od zastanowienia się nad tym, które elementy w dbaniu o zdrowie jamy ustnej do tej pory zaniedbywaliśmy. Jest to o tyle ważne, że pozwoli na ustalenie zdrowych nawyków, które później krok po kroku będziemy wprowadzać w życie. Im lepiej to przemyślimy i zaplanujemy, tym łatwiej nam pójdzie ich konsekwentne realizowanie.
Warto również mierzyć siły na zamiary i wprowadzać zmiany małymi krokami. Dzięki temu tak szybko się nie zniechęcimy i nie porzucimy naszych noworocznych postanowień jeszcze w styczniu.
Przyjrzyjmy się zatem tym postanowieniom, które warto wprowadzić w życie, aby jeszcze lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej.
1. Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej
Zaniedbywanie codziennego mycia zębów, może mieć naprawdę poważne skutki, nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale i całego organizmu. Jeśli zatem twoje zaniedbania dotyczą tego elementu codziennej higieny, zrób postanowienie o zmianie nawyków na zdrowe.
Zacznij od mycia zębów 2 razy dziennie – rano i wieczorem, a kiedy to wejdzie ci w nawyk, możesz dołożyć do tego płukanie wodą ust po każdym posiłku.
Przeczytaj także: Brak higieny jamy ustnej — do czego może doprowadzić
Myjesz już zęby codziennie rano i wieczorem? Świetnie! A czy używasz nici dentystycznych lub irygatora do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych? Jeśli nie, być może swoje postanowienia noworoczne uzupełnisz właśnie o ten punkt. Oczyszczanie miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki jest równie ważne, co samo mycie. Z czasem twoim sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowy uśmiech może stać się również płyn do płukania jamy ustnej. Pamiętaj jednak, by zacząć od małych kroczków.
Stosujesz już pełną higienę jamy ustnej? Brawa dla ciebie! Zatem być może twoim noworocznym postanowieniem będzie inwestycja w elektryczną czy soniczną szczoteczkę do zębów lub irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Każdej ulepszenie w zakresie dbania o higienę jamy ustnej działa na twoją korzyść, więc jeśli tylko masz taką możliwość — zainwestuj w jej zdrowie.
2. Regularne wizyty u dentysty
Kolejnym kluczowym dla zdrowia jamy ustnej elementem są regularne przeglądy stomatologiczne. Powinny się odbywać przynajmniej dwa razy do roku, o ile twój lekarz nie zaleci inaczej.
Jeśli zatem ten punkt nie jest twoją mocną stroną i nawet nie pamiętasz, kiedy miała miejsce ostatnia taka wizyta, noworoczne postanowienia to dobry moment na zmianę.
Najlepiej zaraz na początku stycznia umów się na wizytę kontrolną. W trakcie jej trwania, lekarz stomatolog nie tylko dokona przeglądu stanu twojego uzębienia, ale również będzie mógł przeprowadzić zabieg higienizacji. Oczyści tym samym zęby z płytki nazębnej oraz nagromadzonego kamienia. Będzie mógł również zaplanować ewentualne leczenie lub profilaktykę stomatologiczną.
Po każdej takiej wizycie koniecznie zaplanuj lub najlepiej zapisz się na kolejną. Regularność jest tutaj kluczowa, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów, co oszczędzi ci stresu, czasu oraz dodatkowych kosztów.
3. Zdobywanie wiedzy niezbędnej do lepszego dbania o zdrowie jamy ustnej
Czy wiesz, jak prawidłowo szczotkować zęby lub jakie złe nawyki szkodą ich zdrowiu? Jeśli nie, twoim noworocznym postanowieniem może być właśnie zdobycie wiedzy na ten temat.
Często wydaje nam się, że wiemy, jak prawidłowo myć zęby – w końcu robimy to od dziecka. Jednak nie jest to wcale takie oczywiste, jakby mogło się wydawać, a odpowiednia technika przekłada się nie tylko na zdrowie zębów, ale również i dziąseł.
W dodatku często mamy niezdrowe nawyki, które mają negatywny wpływ na naszą jamę ustną. Należą do nich, chociażby spożywanie nadmiernej ilości słodyczy czy alkoholu lub palenie papierosów.
Dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja w tym zakresie. Źródłem takiej wiedzy są zarówno broszury i ulotki, które znajdziesz w gabinetach stomatologicznych, jak i dedykowane temu portale w Internecie. Możesz również poprosić o podpowiedź swojego dentystę, podczas wizyty kontrolnej. Jego wskazówki z pewnością okażą się cenne i pomogą ci jeszcze lepiej zadbać o zdrowie i higienę jamy ustnej.
4. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych
Zdrowie jamy ustnej zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, ale również wewnętrznych. Dlatego kluczowym elementem w dbaniu o nie jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna ona być bogata w produkty zawierające wapń, fluor i fosfor oraz witaminy z grupy B, a także A, D, E, K i C. Przy tym warto ograniczyć spożywanie słodyczy oraz picie gazowanych, słodzonych napojów, a także alkoholu.
Jeśli więc czujesz, że w twojej codziennej diecie czegoś brakuje lub twoje nawyki żywieniowe dalekie są od tych zdrowych, nowy rok to bardzo dobry moment na zmiany. Nie musisz od razu zmieniać wszystkiego. Wystarczy, jeśli codziennie zrobisz jeden mały krok ku zdrowej diecie. Ważne, aby nie było to dla ciebie zbyt uciążliwe, bo wtedy łatwo się zniechęcić. Zatem próbuj, eksperymentuj, szukaj swoich smaków, a z czasem stanie się to twoim nowym stylem życia.
Przeczytaj także: Odżywianie, a zdrowe zęby
Noworoczne postanowienia na miarę twoich potrzeb
Wiedząc już, co możesz poprawić w kwestii zdrowia twojej jamy ustnej, możesz wybrać dobre nawyki, które chcesz wdrożyć. Ważne jest bowiem, aby twoje noworoczne postanowienia były dla ciebie odpowiednie. Pamiętaj też, że lepiej iść małymi krokami do celu, niż od początku narzucić sobie tempo, którego nie sposób dotrzymać. Czas i tak upłynie, a ty potrzebujesz go, żeby wyrobić w sobie dobre nawyki. Najważniejsze, to nie zniechęcać się i mieć przed oczami cel, a tym jest jedna z najważniejszych w życiu rzeczy – twoje zdrowie.