Czy wiesz, że wiele codziennych czynności, które z pozoru wydają się niewinne, może poważnie szkodzić twoim zębom? Złe nawyki, często nabyte jeszcze w dzieciństwie, mogą stać się przyczyną poważnych problemów stomatologicznych w przyszłości. Mogą one bowiem prowadzić do chorób i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, a nawet do uszkodzenia zębów. Poznaj 5 najczęstszych złych nawyków, które mogą niszczyć szkliwo, zęby, a nawet dziąsła i sprawdź, jak możesz je zmienić.
Obgryzanie paznokci
To jeden z najpopularniejszych złych nawyków. Najczęściej powodowany jest stresem i nie tylko negatywnie wpływa na stan paznokci, ale również może prowadzić do problemów stomatologicznych. Pod paznokciami oraz na ich powierzchni bytują bakterie, które w trakcie obgryzania mogą zostać przeniesione do ust i powodować infekcje w ich obrębie, takie jak na przykład zapalenie dziąseł. Nawyk obgryzania paznokci może również wpływać na ścieranie się szkliwa, a nawet jego mikrouszkodzenia, które w konsekwencji mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy.
Aby przełamać ten zły nawyk, spróbuj stosować gorzkie lakiery do paznokci lub w stresowej sytuacji zajmij ręce czymś innym. Pomocne mogą okazać się chociażby piłeczki antystresowe.
Gryzienie przedmiotów
Czy zdarzyło ci się kiedyś gryźć długopis lub ołówek, na przykład w trakcie pisania czy rozwiązywania krzyżówki? Ten często mimowolny i odruchowy nawyk może występować w trakcie skupiania się lub w stresujących sytuacjach. Niezależnie od tego, jak twardy jest przygryzany przedmiot, czynność ta może mieć naprawdę poważne konsekwencje dla zdrowia twoich zębów. Poza tym, że każda z tych rzeczy jest z pewnością siedliskiem bakterii i zarazków, ich gryzienie może prowadzić do pękania szkliwa, a nawet poważniejszych urazów zębów, takich jak ukruszenia czy złamania. Gryzienie twardych przedmiotów może również powodować nadmierne obciążenie stawu skroniowo-żuchwowego, co w konsekwencji może doprowadzić do jego zwichnięcia lub uszkodzenia.
Jak sobie poradzić z odruchem gryzienia przedmiotów? Przede wszystkim bądź świadomy tego złego nawyku i staraj się go kontrolować. Jeśli jednak nadal będzie ci się to zdarzać, zastąp go chociażby żuciem gumy bez cukru. Pamiętaj jednak, aby i w tym zachować umiar i nie robić tego zbyt często. Nałogowe żucie gumy może bowiem mieć negatywny wpływ na staw skroniowo-żuchwowy oraz na żwacze.
Wkładanie palców do ust
Ssanie kciuka czy wkładanie palców do buzi to odruch, który można zaobserwować szczególnie u dzieci. Jednak i dorosłym zdarzają się takie sytuacje, kiedy na przykład chcąc przewrócić stronę w książce, ślinią palce, w trakcie zamyślenia skubią wargi lub paznokciami dłubią w zębach. To bardzo niehigieniczne przyzwyczajenia, których skutki mogą okazać się naprawdę poważne. Twoje dłonie mają kontakt z mnóstwem powierzchni, takich jak ekran telefonu, klawiatura komputera, banknoty, itp, na których żyją miliony drobnoustrojów, bakterii i zarazków. Przenosząc je do ust, wprowadzasz je do idealnego dla nich środowiska, które umożliwia ich bytowanie i namnażanie. Może to doprowadzić do powstawania chorób czy stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. U dzieci nawyk ten może prowadzić również do wad zgryzu, dlatego warto starać się go wykorzenić.
Sama świadomość tego nawyku jest pierwszym krokiem do jego zmiany. Warto również zaobserwować, w jakich sytuacjach najczęściej ci się to zdarza, a następnie starać się zmienić to przyzwyczajenie.
Złe nawyki – używanie zębów jako narzędzi
Otwieranie, rwanie czy przecinanie czegokolwiek przy pomocy zębów to nawyk, który zdecydowanie im nie służy. Podobnie jak trzymanie między nimi przedmiotów, kiedy mamy zajęte ręce. Używanie zębów jako narzędzi to prosta droga do urazów. Może to prowadzić do uszkodzeń szkliwa, a nawet do pęknięć, ukruszeń i złamań zębów. To też jeden z tych złych nawyków, który prowadzi do kosztownych wizyt u dentysty.
Zmianę tego przyzwyczajenia zacznij o przypominania sobie, do czego tak naprawdę służą zęby. Zawsze miej też pod ręką odpowiednie narzędzia, takie jak nożyczki czy otwieracze do butelek. Dzięki temu unikniesz bolesnych urazów swoich zębów.
Złe nawyki żywieniowe
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to, co jemy i pijemy, bezpośrednio wpływa na kondycję jamy ustnej. Złe nawyki żywieniowe, takie jak spożywanie dużej ilości cukrów, przetworzonej żywności, niezdrowych napojów, w tym alkoholu, a także podjadanie przekąsek między posiłkami, może prowadzić do erozji szkliwa, a w konsekwencji do powstawania próchnicy.
Przeczytaj także:
Co napoje energetyczne robią z Twoimi zębami
Mają wielu zwolenników i trudno im sobie wyobrazić życia bez nich. Może, gdyby wiedzieli, jak napoje energetyczne niszczą zęby, przestaliby ich nadużywać. Jeśli też jesteś ich fanem, koniecznie zapoznaj się z tymi ważnymi informacjami na temat napojów energetycznych.
Aby uniknąć tych problemów, staraj się ograniczyć podjadanie między posiłkami, a także spożywanie produktów i napojów, które nie służą twoim zębom. Jeśli masz ochotę na przekąskę, wybierz chociażby jabłko lub świeże, surowe warzywa, takie jak marchewka, ogórek, czy kalarepa. Możesz też sięgnąć po przetwory mleczne bogate w wapń, takie jak jogurt czy kefir. Pij dużo wody, a po każdym posiłku koniecznie przepłucz nią usta. Dzięki temu przywrócisz w niej odpowiednie pH i ograniczysz powstawanie osadu na zębach. I koniecznie pamiętaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej, przynajmniej 2 razy dziennie!
Jak widzisz, unikanie złych nawyków jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Pamiętaj, że ich świadomość i małe zmiany wprowadzane krok po kroku mogą przynieść naprawdę duże korzyści. Dlatego miej świadomość swoich negatywnych przyzwyczajeń i dbaj odpowiednio o swoje zęby, a one odwdzięczą ci się zdrowiem i pięknym uśmiechem na długie lata.