
Bezzębie to brak zębów w żuchwie i szczęce. To skrajna sytuacja i warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, by do niej nie dopuścić. Wpływa bowiem nie tylko na twój wygląd, ale też powoduje problemy z jedzeniem i mówieniem oraz jest przyczyną ogromnego dyskomfortu psychicznego.
Co możesz zrobić, by nie dopuścić do bezzębia, a jeśli już do niego doszło, to jakie masz możliwości przywrócenia funkcji żucia?
Bezzębie – przyczyny
Choć codzienna higiena jamy ustnej to podstawa, bez której trudno wyobrazić sobie dziś troskę o stan i ilość zębów, to wciąż wiele osób zaniedbuje ten obszar swojego ciała. Trudno jednoznacznie stwierdzić, z czego to wynika, choć możliwości jest co najmniej kilka.

Brak zdrowych nawyków
Na pewno dużą rolę w wyrabianiu prozdrowotnych nawyków mają rodzice i opiekunowie małych dzieci. To oni jako pierwsi uczą najmłodszych dbania o swoje zdrowie, w tym o jamę ustną. I nie chodzi tu tylko o szczotkowanie zębów, masowanie dziąseł i czyszczenie języka.
Niezdrowa dla zębów dieta
Higiena jamy ustnej to również zdrowia dieta, w której nie ma miejsca na tak dużo słodyczy, ile większość dzieci by chciała. Dziś na szczęście dużo łatwiej znaleźć zdrowe zastępniki i urozmaicać tym samym codzienne posiłki oraz przekąski.
Gdy tego wszystkiego zabraknie, już w okresie dorastania młody człowiek może stracić część zębów w wyniku nieleczonej próchnicy. A jeśli do tego nie ma w zwyczaju korzystać z okresowych przeglądów stomatologicznych, trudno mu będzie wychwycić w odpowiednim momencie zmiany chorobowe, które w innym przypadku można by było wyleczyć.
Paradontoza
Paradontoza jest jedną z ważniejszych przyczyn bezzębia u osób dorosłych. Według statystyk sprzed kilku lat, trudno znaleźć w grupie wiekowej 35-44 i 65-74 lat osoby ze zdrowym przyzębiem i nie jest to dobra wiadomość.
W tym przypadku nie tylko brak właściwej higieny jamy ustnej sprzyja rozwojowi paradontozy. Prowadzi też do niej stres, palenie papierosów, czynniki genetyczne oraz wiek i płeć. Gdyby jednak każdy przynajmniej raz w roku umawiał się na wizytę kontrolna do dentysty, mógłby w porę wychwycić tego rodzaju zmiany w jamie ustnej i rozpocząć leczenie.
Nieszczęśliwy wypadek
Siły muszą być naprawdę duże, byś w wyniku ich działania mógł utracić wszystkie zęby. Zdarza się to jednak i w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z pomocy specjalistów.
Bezzębie – skutki
Nie chodzi o to, by cię straszyć, ale uświadomić, z jak wieloma problemami wiąże się brak wszystkich zębów. Już utrata kilku, zwłaszcza tych podstawowych, odpowiadających za gryzienie i żucie, potrafi poważnie utrudnić codzienne przyjmowane pokarmów. Pomyśl, co dopiero przeżywa osoba, która cierpi na bezzębie.
Zaburzony proces jedzenia może i często prowadzi do różnego rodzaju nieprzyjemnych konsekwencji. Ze względu na to, że przyjmowany przez ciebie pokarm nie jest właściwie trawiony, może to doprowadzić do niedoboru witamin i minerałów. Poza tym, osobom z bezzębiem nieobce są problemy gastryczne, w tym niestrawność, wzdęcia i bóle brzucha.
Możesz zapomnieć o wrażeniach towarzyszących jedzeniu produktów o różnej strukturze. Chrupkie, miękkie, twarde pokarmy nie nadają się do spożycia, gdy cierpisz na bezzębie. Musisz zadowolić się zupami, kleikami, a większość potraw musisz blendować.
Bezzębie powoduje też problemy z mówieniem, na czym mogą ucierpieć twoje relacje z innymi. Sepleniąc, świszcząc i mówiąc bardzo niewyraźnie, trudno ci będzie porozumieć się z innymi. Poza tym, twarz bardzo traci na wyglądzie, gdy w szczęce i żuchwie nie ma ani jednego zęba.
Gdy bezzębie stało się już faktem, jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy i zrobienie pełnej, dobrze dopasowanej protezy.