
Zęby pełnią w jamie ustnej wiele ważnych funkcji. Okazują się niezbędne nie tylko w trakcie jedzenia, gdy musisz pogryźć i przeżuć pokarm. Bez nich trudno porozumiewać się z innymi, o czym doskonale wiedzą osoby bezzębne lub takie, które z różnych powodów mają co najmniej kilka braków. Czy wiesz, jakie są rodzaje i jaką rolę pełnią poszczególne zęby?
Rodzaje zębów i pełnione funkcje
Zęby wspierają wiele struktur twojej twarzy, stąd tak ważne jest, byś po utracie choćby jednego z nich, jak najszybciej uzupełnił ten brak. Możesz to zrobić za pomocą implantu lub innego uzupełnienia protetycznego. Dzięki temu nie dojdzie do zmian kostnych w miejscu, gdzie wcześniej był ząb.
W twojej jamie ustnej znajduje się 4 rodzaje zębów i nie ma wśród nich takich, które są zbędne. Każdy z nich pełni konkretną funkcję, której nie jest w stanie przejąć inny ząb.

Konsultacja stomatologiczna Ruda Śląska
Niezależnie od rodzaju zębów i pełnionych przez nich funkcji, o każdy z nich trzeba dbać. Umów się na wizytę kontrolną w naszym gabinecie, aby sprawdzić stan zdrowia swoich zębów.
Siekacze
To najbardziej widoczne i reprezentatywne zęby, jakie posiadasz. Ich utrata skutkuje nie tylko zepsutym wyglądem i dyskomfortem w relacjach z innymi, ale też problemami w trakcie jedzenia i mówienia. Siekacze to osiem prostych i cienkich zębów, po cztery w szczęce i żuchwie. Poza rolą, jaką pełnią w trakcie jedzenia i mówienia, stanowią też wsparcie dla twoich warg.
Kły
To tak zwane trójki, które zwane są też zębami jednoguzkowymi i wspierają siekacze w trakcie dzielenia pokarmu na mniejsze części. Kłów w twojej jamie ustnej jest 4, po dwa na górze i dole.
Przedtrzonowce
Między trzonowcami a kłami znajdują się przedtrzonowce. To zęby o spłaszczonym wierzchołku, które pomagają ci w przeżuwaniu pokarmów. Jeśli wciąż masz wszystkie, to powinno ich być osiem. Ich rola nie kończy się jednak na wsparciu trzonowców w przeżuwaniu pokarmu. Utrzymują też żuchwę i szczękę na właściwej wysokości.
Trzonowce
Tych zębów możesz mieć od ośmiu do dwunastu. Wszystko zależy od tego, czy doszło u ciebie do wyrznięcia się zębów mądrości w najdalszej części szczęki i żuchwy. To najbardziej spłaszczone zęby służące do przeżuwania i rozgniatania pokarmu. Utrzymują też twoją twarz na właściwej wysokości. Ich brak poważnie utrudnia jedzenie, dlatego jak najszybciej warto zastąpić je wybranym i dobrze dopasowanym uzupełnieniem protetycznym.

Inne rodzaje zębów
Jeśli do tej pory nie masz braków w uzębieniu, w twojej jamie ustnej powinno być od 28 do 32 zębów (w zależności od tego, czy wyrosły ci tak zwane zęby mądrości, czy też nie). Zdarza się jednak, że natura obdarzy się większą liczbą, co zaliczane jest do anomalii.
Mowa tu o zębach nadliczbowych, do których należą:
- zatrzonowce — to zęby, które mogą pojawić się za zębami mądrości,
- mezjodens — to ząb pośrodkowy, który wyrasta między górnymi siekaczami przyśrodkowymi,
- dodatkowy kieł.
Kolejnym rodzajem zębów są zęby:
- wrodzone — obecne już w chwili urodzenia,
- noworodkowe — wyrastają do 30 dni od narodzin.
Oba rodzaje mają charakter szczątkowy, a do ich pojawienia się dochodzi bardzo rzadko. Gdy jednak już się to stanie, lekarze zalecają ich usunięcie. Zęby te ze względu na resztkowy korzeń, są bardzo rozchwiane, co może zakończyć się ich wypadnięciem i dostaniem do dróg oddechowych noworodka. Poza tym mogą powodować podrażnienia języka dziecka oraz piersi matki w trakcie karmienia.
Źródło: www.colgate.pl