Zęby mądrości, swoją nazwę zawdzięczają okresowi, w jakim się wyrzynają. Zwykle pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia, a to czas, gdy człowiek dojrzewa, zdobywa wykształcenie i mądrość życiową.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto dbać o zęby mądrości, czy może lepiej od razu je usunąć, zanim podejmiesz decyzję, dobrze się zastanów. Zrób rozeznanie w temacie, nie pomijając rozmowy ze swoim dentystą, który sprawdzi, w jakim są stanie i czy usuwanie ich jest konieczne. Jeśli do tej pory ich nie usunąłeś, warto byś wiedział, jak i dlaczego warto o nie dbać.
Słów kilka na temat zębów mądrości
Forma pokarmów, które dziś królują na stołach, nie stanowi wielkiego wyzwania dla zębów. Większość dań jest miękka, albo wstępnie rozdrobniona i nie wymaga wielkiej siły oraz nie wiadomo jak mocnych zębów. Co innego dawniej, gdy dieta ludzi pierwotnych, bogata była w twarde, suche i trudne do pogryzienia pokarmy. Szersze też były ich szczęki, dzięki czemu, nie było problemu z pomieszczeniem 32 zębów.
Choć w toku ewolucji, zmniejszyły się szczęki, przez co, mniej jest miejsca w szczęce i żuchwie, zęby mądrości wciąż wyrastają i nierzadko stanowią duży problem. Ostatnie miejsce w szeregu zębów sprawia, że dostęp do nich jest utrudniony. Zarówno gdy chodzi o czyszczenie, jak i leczenie, a psują się dużo częściej, niż pozostałe.
Dlaczego mimo wszystko, warto dbać o zęby mądrości?
Stwierdzenie “mimo wszystko” nie pojawiło się tu przypadkiem. Jeszcze jakiś czas temu, zęby mądrości, wyrywane były profilaktycznie. Dziś, to podejście się zmieniło i jeśli nie ma potrzeby, ósemki są zostawiane. Warto je mieć przynajmniej z trzech powodów.
- Jeśli w wyniku próchnicy lub paradontozy, straciłeś lub stracisz inne trzonowce, zęby mądrości posłużą jako zgniatacze i przeżuwacze.
- Stanowią dobrą podporę dla protezy.
- Zdarza się, że zawiązek trzeciego trzonowca, w odpowiednim stadium rozwoju korzenia, zostaje wykorzystany do autoprzeszczepu w miejscu innego, wyrwanego zęba.
Jak troszczyć się o zęby mądrości?
Ze względu na utrudniony dostęp do ósemek, musisz się trochę bardziej postarać, by nie dopuścić do ich zepsucia. Oto, co ci w tym pomoże:
Dobra szczoteczka do zębów – z pewnością dobrym pomysłem będzie używanie szczoteczki sonicznej lub elektrycznej.
Płyny do płukania jamy ustnej – pomogą stworzyć antybakteryjną ochronę tam, gdzie nie dotrze szczoteczka.
Nici dentystyczne – jeśli tylko dasz radę jej użyć, w przypadku oczyszczania szczelin między ósemką a siódemką, jak najbardziej jest to wskazane i korzystnie wpłynie na stan zębów mądrości.
Irygator – skuteczny do oczyszczania miejsc, trudno dostępnych dla nici dentystycznej.