
Groźne choroby zębów to nie jedyny problem, który dotyka obszaru jamy ustnej. Podobnie jak inne części ciała, ta również narażona jest na nowotwory, zapalenia, czy różne stadia poważnych schorzeń.
Żadnej zmiany chorobowej nie można zlekceważyć. Wręcz przeciwnie – gdy tylko zauważysz pierwsze objawy, jak najszybciej udaj się do dentysty.
Próchnica głęboka
Tu liczy się czas. Jeśli pojawia się ból zęba i widać zmiany próchnicze, to znak, że należy udać się do dentysty. Im później do niej dojdzie, tym większa część zęba zostanie zajęta przez zmiany chorobowe. Jeśli nawet uda się uniknąć ekstrakcji, to bardzo możliwe, że konieczne będzie usunięcie zainfekowanej lub martwej miazgi podczas zabiegu leczenia kanałowego.
Paradontoza
Im wcześniej wykryta, tym większe szanse na wyleczenie i uniknięcie utraty zębów. Niestety, pierwsze objawy paradontozy, przez długi okres czasu trudne są do zauważenia przez pacjenta, stąd tak ważne są cykliczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
Najgroźniejsze jest trzecie stadium paradontozy, które objawia się znacznie obniżonym poziomem kości oraz ropniami na dziąsłach. Do tego pojawia się ból w trakcie spożywania ciepłych i zimnych pokarmów, a w ustach wyczuwalny jest niesmak.
Zaawansowane zmiany chorobowe, doprowadzają do znacznego osłabienia zarówno tkanki, jak i zębów, powodując ich ruchliwość i wypadanie.
Groźne choroby zębów i jamy ustnej a reumatoidalne zapalenie stawów
Paradontoza to nie jedyny problem osób, które na nią cierpią. Okazuje się bowiem, że u jej źródła stoi ta sama bakteria (Aggregatibacter actinomycetemcomitans), która prowadzi do infekcji wyzwalającej mechanizm rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Pacjenci, którzy na nie chorują, są bardziej predysponowani do zapadania na choroby przyzębia i odwrotnie – cierpiący z powodu paradontozy, częściej chorują na RZS.
Nowotwór jamy ustnej
Groźne choroby zębów i jamy ustnej w postaci nowotworów, należą do rzadkości. W Polsce, co roku diagnozowanych jest niewiele ponad tysiąc osób, z czego 2/3 przypadków zachorowań, okazuje się śmiertelna.
Do najbardziej charakterystycznych i najczęstszych objawów nowotworu jamy ustnej zaliczamy:
- guzki,
- białe/czerwone plamki,
- wrzody na bocznej powierzchni języka lub na dolnej czerwieni wargowej.
Gdy chodzi o nowotwór policzka, to znajduje się on najczęściej przy ujściu ślinianki. Z kolei nowotwór dna jamy ustnej, uwidacznia się w jej bocznym fragmencie.
Nowotwór jamy ustnej bardzo szybko daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, co objawia się powiększonym guzem na szyi. To powód, dla którego nie należy lekceważyć żadnych zmian występujących w obrębie jamy ustnej.
Choć wciąż wielu osobom tak trudno pokonać lęk i cyklicznie zgłaszać się na przegląd jamy ustnej, to na pewno warto to robić. Profilaktyka jest zawsze lepsza od nawet najlepszego leczenia. Tym bardziej, jeśli pomaga uniknąć groźnych chorób zębów.