Palenie papierosów w perspektywie czasu ma zgubny wpływ na cały organizm. Nietrudno się więc domyślić, że palenie papierosów wpływa na zęby i kondycję całej jamy ustnej. Nie chodzi tylko o skrajne przypadki w postaci nowotworu, ale też wiele mniej groźnych zmian na zębach i przyzębiu.
Na jakie dolegliwości w tym obszarze najczęściej narażeni są palacze i co mogą zrobić, by zmniejszyć skutki palenia na kondycję jamy ustnej?
Jak dokładnie palenie papierosów wpływa na zęby
Zwykle wystarczy sam uśmiech, by rozpoznać osobę, która nałogowo pali papierosy. Zęby palacza bardzo różnią się pod względem wyglądu, ale to nie jedyny problem, jaki pojawia się w wyniku kontaktu z dymem tytoniowym. Co konkretnie dzieje się w twojej jamie ustnej, jeśli na co dzień palisz papierosy?
Zmieniony kolor zębów
To on najbardziej rzuca się w oczy w kontakcie z osobą, która pali papierosy. Żółty, a często nawet ciemny, bliższy czerni nalot na zębach, to wynik działania nikotyny oraz substancji smolistych, którymi wypełniony jest dym papierosowy. Zbierają się one na powierzchni zębów i doprowadzają do zabarwienia. Ciemny nalot widoczny jest też na granicy zębów i przyzębia, gdzie zwykle odkłada się płytka nazębna i gromadzą resztki pokarmowe.
Suchość w ustach
Ślina w jamie ustnej pełni bardzo ważną i odpowiedzialną funkcję. Nawet jeśli po jedzeniu spadnie naturalne pH w twoich ustach, dzięki ślinie już po około 30-40 minutach wróci ono do normy. Dzięki temu wzrasta poziom ochrony zębów przed działaniem bakterii próchnicotwórczych.
Jeśli jednak nałogowo palisz papierosy, śliny w twoich ustach jest jak na lekarstwo. Dym papierosowy skutecznie ją wysusza i zaburza wydzielanie odpowiedniej ilości. Zwiększa to ryzyko próchnicy, a wysuszenie błon śluzowych może doprowadzić do ich stanu zapalnego. Zmniejszona ilość śliny znacznie przyspiesza narastanie płytki nazębnej. Ta zaś nie pozostaje bez wpływu na kondycję twoich dziąseł.
Choroby przyzębia
Palenie papierosów wpływa na zęby na wiele sposobów. Jednym z nich jest szybsze, niż w przypadku osób wolnych od tego nałogu odkładanie się kamienia nazębnego. Do tego dochodzi niedotlenienie komórek błony śluzowej, co jest wynikiem działania tlenku węgla, który obniża metabolizm. To wszystko wraz z upływem czasu skutecznie zwiększa ryzyko chorób przyzębia. Odsłaniają się szyjki zębowe, obniża poziom kości wyrostka zębowego i ani się obejrzysz, a poczujesz, jak twoje zęby tracą stabilność. To zaś w wielu przypadkach kończy się ich utratą. Jeśli nie ograniczysz palenia lub zupełnie z niego nie zrezygnujesz, leczenie paradontozy może okazać się nieskuteczne.
Problemy z gojeniem ran
Niedotlenienie krwi spowodowane działaniem tlenku węgla obecnego w dymie papierosowym sprawia, że rany, również tych w obrębie jamy ustnej dłużej się goją. A może do nich dojść, jeśli będziesz chciał skorzystać z zabiegu wstawienia implantów zębowych. Większe jest też w przypadku palaczy ryzyko infekcji i pojawienia się stanów zapalnych w miejscu wszczepienia implantów.
Nowotwory jamy ustnej
Palenie papierosów wpływa na zęby i zdrowie jamy ustnej bardziej, niż wydaje się niejednej osobie, która mimo zagrożeń, trwa w nałogu i z każdym rokiem zwiększa ryzyko zachorowania na raka płaskonabłonkowego, czyli nowotworu złośliwego. Niestety, często jest on diagnozowany już w zaawansowanym stadium, co radykalnie zmniejsza szanse na jego wyleczenie.
Czy wiesz, jak powinieneś dbać o zęby, jeśli palisz papierosy?
Świadomość zagrożeń, które wynikają z palenia papierosów, rzadko kiedy wpływa na rzucenie nałogu. Mimo to każdego dnia możesz zrobić wystarczająco dużo, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmian chorobowych zarówno na zębach, jak i na błonie śluzowej jamy ustnej.
Podstawą jest prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej. Bez niej trudno mówić o jakimkolwiek zabezpieczeniu tej okolicy przed atakiem chorobotwórczych bakterii. Pamiętaj więc, by dwa razy dziennie dokładnie szczotkować zęby i czyścić przestrzenie międzyzębowe. Ochronę możesz przedłużyć dzięki specjalnym płynom do płukania jamy ustnej. Zwróć uwagę, by dostosować zarówno miękkość szczoteczki, jak i rodzaj pasty do stanu twoich zębów i dziąseł. Przebarwień nie usuniesz przez zbyt mocne szczotkowanie ani bardzo inwazyjne pasty.
Czymś naturalnym i wskazanym w przypadku palaczy powinno być regularne korzystanie z zabiegów higienizacji w gabinecie stomatologicznym. Usuwanie przebarwień na chwilę przywróci twoim zębom lepszy wygląd, a scalling uwolni cię od kamienia nazębnego.
Dobrym nawykiem jest też samobadanie stanu całej jamy ustnej i wczesne wykrycie stanów przednowotworowych. Dlatego codziennie, w ramach profilaktyki zdrowotnej, oprócz mycia zębów sprawdzaj też, czy błona śluzowa jamy ustnej jest gładka, wilgotna, lśniąca, bladoróżowa i bez zmian patologicznych. Jeśli tylko coś wzbudzi twój niepokój, powinieneś zgłosić to dentyście, który przeprowadzi dokładne badania i wykluczy podejrzenie zmian, z których mógłby się rozwinąć rak jamy ustnej.