Skóra człowieka zmienia się wraz z rozwojem całego ciała. Im jest ono młodsze, tym skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i nawilżona. Z wiekiem widać na niej zmarszczki, zwiotczałe fałdy pod oczami oraz oznaki mniejszego niż kiedyś nawilżenia. Gdy spojrzysz na swoją skórę, dostrzeżesz też na niej wiele przebarwień. Mają różny kształt, wielkość i kolor. Są też zmiany skórne, które mogą być pierwszym objawem chorób, które rozwijają się wewnątrz twojego organizmu. Warto o tym wiedzieć, ponieważ dzięki temu będziesz mógł odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Zmiany skórne — o czym mogą świadczyć
Objawy mogą pojawiać się w różnych fazach rozwoju danej choroby i nie zawsze w miejscu, które wskazuje na tę część ciała, w której pojawił się stan zapalny, czy doszło do urazu. Dlatego tak ważne jest, by diagnoza została postawiona przez lekarza, a nie na podstawie artykułu znalezionego w Internecie. Niemniej jednak podstawowa wiedza na temat chorób i ich objawów może okazać się bardzo ważna w wykrywaniu schorzeń, które dają nieoczywiste objawy. Tak właśnie bywa z chorobami, na które wskazują między innymi zmiany skórne.
Choroby układu krążenia
W przypadku wrodzonej wady serca zwanej sinicą nawet najmniejszy wysiłek fizyczny choćby płacz, objawia się sinoniebieskim zabarwieniem skóry i błon śluzowych.
Z kolei ciemnoczerwona barwa skóry twarzy, dłoni, stóp i małżowin usznych może wskazywać na czerwienicę prawdziwą. To choroba nowotworowa szpiku kostnego, której skutkiem jest znaczne zwiększenie liczby erytrocytów. Zdarza się też, że większe jest wytwarzanie leukocytów i płytek krwi.
Wątroba
Gdy dochodzi do marskości wątroby, na wewnętrznej skórze twojej dłoni może pojawić się rumień.
Inną chorobą dotykającą wątrobę jest żółtaczka, którą rozpoznasz po żółtych plamach na skórze.
Problemy zarówno z drogami żółciowymi, jak i z wątrobą mogą objawić się świądem rąk i stóp, co wskazuje na wysokie stężenie kwasów żółciowych we krwi, ich soli oraz bilirubiny.
Nadczynność i niedoczynność tarczycy
Niektóre zmiany skórne mogą wskazywać na problemy z tarczycą.
Zbyt niskie wydzielanie hormonów, czyli niedoczynność tarczycy uwidacznia się między innymi problemami skórnymi. Należą do nich:
- suchość,
- utrata naturalnego blasku,
- żółtawy lub blady kolor,
- przedwczesne oznaki starzenia,
- obrzęki twarzy, powiek i dłoni,
- uczucie ściągnięcia,
- nadmierne rogowacenie i łuszczenie się skóry w obrębie kolan czy łokci.
Z kolei przy nadczynności tarczycy, z powodu nadmiernej pracy gruczołów łojowych mogą pojawić się następujące zmiany skórne:
- zaczerwienienie i świąd,
- problemy trądzikowe, które związane są z namnażaniem drobnoustrojów,
- błyszczenie się, które sprawia, że skóra wydaje się tłusta,
- nadmierna potliwość.
Półpasiec
Ta zakaźna choroba wywołana jest przez wirus ospy wietrznej, którą powoduje pierwotne zakażenie wirusem półpaśca. Zanim pojawią się zmiany skórne w postaci bolesnych pęcherzyków, możesz odczuwać swędzenie, pieczenie, mrowienie i bóle. Niestety, po wyleczeniu ospy wietrznej, wirus półpaśca zostaje w twoim organizmie w grzbietowych zwojach nerwowych w postaci uśpionej. Do ponownego aktywowania zakażenia może dojść w przyszłości, między innymi w wyniku spadku swoistej odporności typu komórkowego.
Cukrzyca
Jednym z objawów tej choroby jest trudność w gojeniu się ran i większa niż u zdrowych osób, podatność na uszkodzenia naskórka. Jeśli dodatkowo cierpisz na otyłość, na twojej skórze może pojawić się też rogowacenie ciemne.
Gdy chorujesz na cukrzycę, twoja skóra miejscami staje się zgrubiała i nadmiernie pigmentowana, co możesz zauważyć zwykle w okolicy szyi, pach i na dłoniach. W przypadku cukrzycy typu 2, na nogach można dostrzec czerwone wykwity plamiste, które mogą ciemnieć aż do koloru brunatnego.
Zmiany skórne — o czy powinieneś pamiętać
Jak widzisz, oprócz opryszczki, trądziki czy łupieżu, na twojej skórze mogą pojawiać się też inne plamy. Warto więc obserwować ją przy okazji wieczornej kąpieli i zwracać uwagę szczególnie na te zmiany, których wcześniej nie było. Czasem wystarczy sama obserwacja, ale dużo lepszym wyborem będzie wizyta u dermatologa. Dzięki specjalistycznym przyrządom będzie on mógł wstępnie określić rodzaj zmian i ich przyczynę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje cię na dodatkowe badania lub na konsultację do innego specjalisty. Pamiętaj, że w każdej chorobie ważny jest czas podjęcia leczenia, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza.