
O tym, jak palenie wpływa na zęby i na zdrowie całego organizmu, wie wielu palaczy, a mimo to, nie są w stanie porzucić swojego nałogu. Być może, ich stan zdrowia jest wciąż na tyle dobry, że nie chcą rezygnować z tej przyjemności. Nawet pojawiające się widoczne zmiany na zębach i w jamie ustnej, nie są w stanie ich zniechęcić. Jeśli palisz nałogowo albo na razie robisz to od czasu do czasu, może warto wiedzieć, na co tak naprawdę się narażasz.
Jak palenie wpływa na zęby?
Skutki palenia dotykają przede wszystkim zęby, a tym, co najbardziej rzuca się w oczy, jest ich kolor. Zęby palacza są przebarwione i pożółkłe. Na ich powierzchni, bardzo szybko odkłada się ciemny nazębny nalot. Zabiegi piaskowania, skalingu, czy wybielania, w przypadku palących nałogowo, przynoszą poprawę na krótki czas. Trudno, by było inaczej, skoro każdego dnia, wiele razy, zęby wystawione są na działanie substancji barwiących.
Przebarwienia, to jednak najmniej groźny w skutkach, przejaw działania nikotyny i dymu papierosowego. W wyniku palenia, na zębach narasta kamień, szkliwo staje się coraz bardziej kruche, a obniżona odporność na bakterie, prowadzi do próchnicy i paradontozy.
Jak palenie wpływa na przyzębie?
Przyzębie to drugi, niemniej ważny, obszar jamy ustnej, narażony na choroby, wywołane przez palenie papierosów.
Obecny w dymie tytoniowym tlenek węgla, powoduje obniżenie metabolizmu i niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej.
Dużo łatwiej w takiej sytuacji o choroby przyzębia, co skutkuje odsłanianiem szyjek zębowych, osłabieniem stabilności zębów i ich przedwczesną utratą. Bez rzucenia palenia, leczenie paradontozy, jest bardzo utrudnione.
Poza tym, w jamie ustnej mogą pojawić się owrzodzenia i stany zapalne. Na powierzchni błony śluzowej, palacze mogą zauważyć białe plamy, co świadczy o zmianie przedrakowej, zwanej leukopatią. Prowadzić może ona do nowotworu jamy ustnej, warg lub też języka.
Gdy nie potrafisz rzucić palenia
Wiesz już, jak palenie wpływa na zęby i stan jamy ustnej, ale być może, mimo to, nie zamierzasz rzucić palenia. Co w takiej sytuacji możesz zrobić, by choć trochę złagodzić szkodliwe działanie nikotyny i dymu papierosowego?
Przede wszystkim, stosuj się do zasad higieny jamy ustnej. Czyść zęby i płucz jamę ustną specjalnymi płynami. Sprawdzaj też każdego dnia, w jakim stanie są twoje zęby, dziąsła i błony śluzowe. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany, w postaci guzków, owrzodzeń lub nadżerek, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.