Paradontoza to poważna infekcja dziąseł, która uszkadza tkankę miękką. Jeśli tylko zauważysz pierwsze jej objawy, nie lekceważ ich. Umów się na wizytę do dentysty, by rozpocząć leczenie. W przeciwnym razie, choroba ta może doprowadzić do rozluźnienia i utraty zębów.
By zminimalizować ryzyko paradontozy, powinieneś dwa razy dziennie szczotkować i nitkować zęby, regularnie kontrolować je w gabinecie stomatologicznym oraz samemu obserwować wygląd dziąseł, by w porę dostrzec niepokojące zmiany.
Przyczyny paradontozy
Ich znajomość może ci pomóc odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Gdy posiadasz chociaż podstawową wiedzę na temat procesów prowadzących do chorób jamy ustnej, łatwiej ci będzie dostrzec ich przejawy i w porę zareagować.
Zwykle zaczyna się niewinnie, od lepkiej warstwy na zębach, czyli płytki nazębnej, która jest wynikiem interakcji skrobi i cukrów z bakteriami, które zwykle występują w twojej jamie ustnej. Jeśli pozostanie na zębach dłużej, twardnieje tworząc pod linią dziąseł kamień nazębny. W tym przypadku nie wystarczy zwykłe szczotkowanie, dlatego na powinieneś co jakiś czas umawiać się na zabieg scalingu.
Płytka nazębna może podrażniać dziąsła i prowadzić do powstania stanów zapalnych. To najłagodniejsza postać choroby dziąseł, obejmujące część tkanki wokół podstawy zębów. Jeśli nic z tym nie zrobisz, zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, powodując tworzenie kieszonek między dziąsłami i zębami. Te zaś z czasem wypełniają się kamieniem nazębnym i bakteriami. Im dłużej czekasz z leczeniem, tym więcej kamienia i bakterii się w nich zbiera, co prowadzi do utraty tkanki i kości. Ostatecznym skutkiem zwykle jest utrata jednego lub więcej zębów oraz obciążenie układu odpornościowego.
Do innych przyczyn zaliczają się też niedobory witaminowe, zaburzenia hormonalne i wady zgryzu.
Jak rozpoznać pierwsze objawy paradontozy?
Sporadyczne zmiany w wyglądzie dziąseł, nie muszą jeszcze wskazywać na początki paradontozy. Mowa tu między innymi o krwawieniu dziąseł w trakcie mycia zębów oraz nadwrażliwości i zaczerwienieniu. Twój niepokój powinna wzbudzić powtarzalność tych objawów, co może świadczyć o stanie zapalnym.
Zdrowe dziąsła są zwykle jasnoróżowe, jędrne i przylegające do zębów. Wszelkie odchylenia od tej normy, mogą wskazywać, że dzieje się z nimi coś złego.
Pierwszym objawem zwiastującym paradontozę jest zapalenie dziąseł, które spowodowane jest kamieniem nazębnym.
Są też inne, których pojawienie się i nasilanie, powinno cię skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Oto objawy paradontozy, które powinny zwrócić twoja uwagę:
- nieprzyjemny posmak i zapach w ustach,
- zaczerwienienie dziąseł,
- ruchomość zębów,
- powtarzające się krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów,
- obnażenie szyjek zębowych,
- nadwrażliwość zębów,
- obrzęk dziąseł,
- wrażliwość dziąseł na dotyk,
- ropna wydzielina,
- szparowatość zębów.
Czy można odziedziczyć paradontozę?
Tak, niestety można odziedziczyć praradontozę po przodkach. Nie oznacza to jednak, że od razu się ona rozwinie. Chodzi tu bardziej o większe skłonności do tego schorzenia, niż w przypadku innych osób. Paradontoza może się u ciebie rozwinąć, ale nie musi. Ważne, by nie dopuszczać do powstania warunków, które sprzyjają jej rozwojowi.
Podstawą jest systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, by chronić zęby przed tworzeniem się płytki nazębnej i kamienia. O problemach związanych z paradontozą w rodzinie, poinformuj też swojego dentystę, by zastosował on dodatkowe metody, które pomogą w jej zdiagnozowaniu.