Czy coś takiego, jak planowane leczenie zębów w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak i jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziesz, masz spore szanse, by zachować w zdrowiu jamę ustną przez długie lata. Zdarzają się oczywiście wypadki losowe, gdy ząb zostanie wybity, ukruszony, czy kiedy dojdzie do jego pęknięcia. Wówczas konieczna będzie wizyta poza planem. Jeśli jednak świadomie podejdziesz do leczenia zębów, dbając jednocześnie o zdrową dietę, to naznaczone bólem wizyty w gabinecie stomatologicznym, należeć będą do rzadkości.
Planowane leczenie zębów – czyli jak skutecznie chronić się przed utratą zębów
W wielu działaniach, bardzo ważną rolę pełni odpowiednia kolejność przy realizacji poszczególnych etapów. Podobnie też jest w przypadku dbania o higienę jamy ustnej. Możesz oczywiście skupić się na szczotkowania oraz nitkowaniu zębów i na tym poprzestać. Nie jesteś jednak w stanie na tyle dokładnie oczyścić ich z osadów, by z czasem nie doszło do odłożenia się płytki nazębnej i powstania kamienia. Ten zaś możesz usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym.
Niezależnie więc od obecnego stanu zębów, w każdej chwili możesz włączyć planowane leczenie zębów, do swoich prozdrowotnych nawyków.
Wizyta kontrolna połączona z przeglądem jamy ustnej
Możesz z niej skorzystać niezależnie, czy coś złego dzieje się w jamie ustnej, czy też nic takiego w twoim odczuciu nie ma miejsca. To doskonały sposób na sprawdzenie, czy od ostatniej wizyty, nie pojawiły się jakieś chorobowe zmiany na zębach i dziąsłach. Pół roku, bo co tyle mniej więcej powinieneś umawiać się na wizytę kontrolną, to sporo czasu. I choć codziennie dbasz o czystość zębów, to niektóre schorzenia mogą pojawić się w wyniku schorzeń obejmujących inne części ciała. Spadek odporności też nie jest bez znaczenia. Dobrze wiesz, że po cięższej chorobie, organizm potrzebuje czasu, by wrócić do równowagi.
Przeglądając twoją jamę ustną, dentysta sprawdzi ja pod kątem obecności próchnicy, złogów i osadów nazębnych oraz stanów zapalnych dziąseł i policzków. Jeśli jest to twoja pierwsza tego typu wizyta, zwróci też uwagę na braki w uzębieniu nadające się do rekonstrukcji protetycznej oraz zęby wymagające leczenia kanałowego lub chirurgicznego.
To bardzo istotne informacje, na których opiera się planowane leczenie zębów. Również początek przywracania równowagi zdrowotnej w twojej jamie ustnej.
Higienizacja stomatologiczna
W przypadku wykrycia kamienia nazębnego, osadów i przebarwień na zębach, niezbędnym krokiem jest poddanie się zabiegowi higienizacji. Mowa tu przede wszystkim o scalingu, piaskowaniu i root planningu, zakończonym fluoryzacją. Dentysta zabezpieczy w ten sposób twoje zęby i uodporni szkliwo na działanie szkodliwych kwasów i bakterii. Stopniowo uwalniany fluor i utworzona na zębach bariera, która utrudni przywieranie osadu i tworzenie się płytki nazębnej, skutecznie wesprą remineralizacje szkliwa.
Bardziej zaawansowane działania w obrębie jamy ustnej
Dziąsła
Zmiany chorobowe w jamie ustnej to nie tylko próchnica. Z powodu złej higieny może też dojść do zapalenia dziąseł, co często prowadzi do paradontozy. Nieleczona, grozi rozchwianiem zębów i ich utratą. By do tego nie dopuścić, powinieneś zwracać uwagę na pierwsze jej objawy. Gdy tylko się pojawią, umów się na wizytę do swojego dentysty lub do periodontologa, który zajmuje się wszelkimi chorobami przyzębia.
Zgryz
Do zniszczenia zębów prowadzi również nieprawidłowy zgryz. W takim przypadku niezbędne będzie spotkanie z ortodontą. Zdiagnozuje on, na czym dokładnie polega twój problem i zaleci odpowiednie leczenie. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów aparatów ortodontycznych i z pewnością uda się wybrać taki, który pomoże skorygować twój zgryz i poprawi estetykę uśmiechu.
Ubytki
W przypadku ubytków w uzębieniu, również sprawdzi się planowane leczenie zębów, w ramach którego z pomocą przyjcie ci protetyk. Niezależnie, czy będzie to proteza, korona, czy implant, już wkrótce będziesz mógł się cieszyć kompletem zębów. Jakość uzupełnień protetycznych jest dziś tak wysoka, że osobom niewtajemniczonym, trudno będzie zorientować się, że to nie twoje naturalne uzębienie.
Jak widzisz, na każdym etapie świadomego i dobrze zaplanowanego leczenia zębów, można znaleźć skuteczne rozwiązanie bieżącego problemu. Ważne, by wszystko odbywało się pod okiem stomatologa. Dzięki temu będzie on mógł odpowiednio wcześnie zareagować i zastosować odpowiednie metody leczenia.