
Wizyta okresowa w gabinecie stomatologicznym i przegląd jamy ustnej, to najlepszy sposób, by uniknąć ekstrakcji zęba. Jeśli należysz do osób, które dbają o higienę jamy ustnej, nie musisz się zastanawiać nad tym, kiedy usunąć ząb. Chyba, że jest inaczej i twoje zęby nie są w najlepszym stanie, ale i wówczas, nie zawsze oznacza to ich utratę. Pamiętaj, że dentysta zrobi wszystko, by je uratować. Usunie je tylko wtedy, gdy będzie to koniecznie. Kiedy konkretnie?
Kiedy trzeba usunąć ząb?
Współczesna stomatologia, nastawiona jest na leczenie i ratowanie zębów, nawet tych bardzo zepsutych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, mimo najszczerszych chęci i możliwości technicznych, jakimi dysponują dentyści.
Ponieważ pozostawienie chorego zęba w jamie ustnej, może prowadzić do wielu powikłań i groźnych dla zdrowia problemów, zanim lekarz podejmie decyzję, przeprowadza wnikliwą diagnostykę. Dzięki niej, może ocenić, kiedy usunąć ząb, a kiedy możliwe jest jego pozostawienie.
Oto główne wskazania do ekstrakcji:
- złamanie zęba wielokorzeniowego,
- martwica i zgorzel miazgi zębów,
- złamanie korony zęba poniżej szyjki,
- paradontoza z bardzo rozchwianymi zębami, nie nadającymi się do zszynowania,
- zapalenie miazgi zęba,
- ząb znajdujący się poza łukiem zębowym,
- ropne zapalenie miazgi w niedrożności kanału zęba,
- ropnie przyzębne,
- zaawansowane stadium próchnicy,
- stłoczenie zębów,
- zapalenie ozębnej zębów wielokorzeniowych,
- zębopochodne zakażenia bakteryjne,
- podłużne lub skośne złamanie korzenia z przemieszczeniem w zębie jednokorzeniowym,
- zęby
- dodatkowe,
- nadliczbowe,
- zatrzymane,
- mleczne, hamujące wyżynanie się zębów stałych,
- złamanie korony w sytuacji, gdy nie można zastosować odbudowy protetycznej,
- zęby mądrości z utrudnionym wyżynaniem.
Usunąłem ząb. Co dalej?
Po zabiegu usunięcia zęba, musisz stosować się do zaleceń lekarza. Dzięki temu, nie tylko nie dojdzie do powikłań, ale też proces gojenia się rany, będzie krótszy.
Przez pierwsze 48 godzin, nie powinieneś intensywnie płukać jamy ustnej, by nie doszło do wymycia skrzepu, odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg gojenia. Poza tym, przez kilka dni, unikaj twardych pokarmów, które wymagają gryzienia.
Zastanów się też nad wstawienia implantu i uzupełnieniem ubytku po wyrwanym zębie. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, z pewnością warto je rozważyć. Porozmawiaj o tym z dentystą, najlepiej jeszcze przed zabiegiem usunięcia zęba. Dowiesz się wówczas, czy w twoim przypadku jest to możliwe, jakie są koszty i jak wygląda ten zabieg w praktyce.