Wyrwanie zęba, czyli jego ekstrakcja, to jeden z tych zabiegów, którego każdy z nas wolałby uniknąć. Każda utrata stałego zęba to bowiem nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Braki w uzębieniu potrafią bowiem nieść za sobą poważne konsekwencje.
Dlatego, gdy już dojdzie do usunięcia zęba, warto wiedzieć, jak postępować po zabiegu oraz później, kiedy zostanie nam luka w uzębieniu. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby ją uzupełnić i jakie mogą być skutki zaniedbania tego faktu.
Co trzeba zrobić po wyrwaniu zęba, a czego należy unikać
Wyrwanie zęba za nami, dentysta założył do zębodołu sterylny opatrunek, czyli tampon i możemy iść do domu. Pamiętaj jednak, aby przez około 30 minut nie usuwać tamującego krwawienie opatrunku. Jego zadaniem jest umożliwienie prawidłowego uformowania skrzepu w miejscu ekstrakcji. Niewytworzenie się skrzepu lub jego utrata, na przykład przez przypadkowe wypłukanie, może skutkować powstaniem suchego zębodołu, kiedy to dochodzi do miejscowego zapalenia kości. Zatem należy pilnie stosować się do zaleceń stomatologa i wskazówek, które przyspieszą gojenie się rany po zabiegu.
Wyrwanie zęba – o czym jeszcze warto pamiętać
Po wyjściu z gabinetu stomatologicznego nadal działa znieczulenie. Do czasu, aż ono nie ustąpi, nie należy jeść ani kłaść się spać. Warto jednak odpocząć, nie forsować się i nie schylać. Kiedy środki znieczulające przestaną działać, może pojawić się ból. Warto zatem – najlepiej po konsultacji z lekarzem stomatologiem, zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe, które pomogą zniwelować dolegliwości bólowe. Jeśli dentysta przepisze dodatkowe leki, na przykład antybiotyk, należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami. W przypadku pojawienia się obrzęku można kilka razy dziennie zastosować zimne okłady, zachowując przy tym przerwy, aby nie dopuścić do odmrożenia. Nie wolno natomiast ogrzewać policzka, stosować ciepłych okładów ani brać gorących kąpieli. Należy również unikać spania na stronie, po której został usunięty ząb.
W kolejnych dobach absolutnie nie rezygnuj z higieny jamy ustnej. Rób to jednak uważnie, przez pierwsze doby omijając okolice rany po wyrwaniu zęba, a później oczyszczając je delikatnie, na przykład przy pomocy szczotki z miękkim włosiem. Aby nie doszło do uszkodzenia rany, podczas procesu gojenia się zębodołu spożywaj jedynie miękkie pokarmy, na przykład w postaci zup, czy musów.
Pamiętaj, że wyrwanie zęba to dość inwazyjny zabieg, który może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Natomiast w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących sygnałów takich, jak gorączka, obfite krwawienie, silny ból lub narastających obrzęk w kolejnych dobach po zabiegu, niezwłocznie zgłoś się do lekarza stomatologa.
Przeczytaj także:
Suchy zębodół – jak można mu zapobiec
Suchy zębodół to powikłanie, do którego może dojść po wyrwaniu zęba stałego. Jak się objawia i co możesz zrobić, by go uniknąć?
Wyrwanie zęba i co dalej?
Jak już wiesz, niewypełnienie luki po usuniętym zębie może nieść za sobą pewne konsekwencje zdrowotne. Nawet pojedyncze braki w uzębieniu mają bowiem ogromny wpływ na cały zgryz. Wyrwanie zęba powoduje to, że pozostałe zaczynają przesuwać się w kierunku wolnej przestrzeni. Może to doprowadzić do ich przekrzywienia lub wysuwania się z zębodołu, kiedy będą dążyć do uzupełnienia luki po swoim przeciwstawnym odpowiedniku. To zaś ma wpływ na działanie całej szczęki i może powodować problemy z jej prawidłowym funkcjonowaniem, na przykład podczas spożywania pokarmów. Może to też skutkować bólami w żuchwie, a nawet bólami głowy.
Źle ustawione zęby są też bardziej narażone na działanie próchnicy.
Aby zapobiec tym wszystkim negatywnym skutkom, uzupełnia się lukę w uzębieniu. Decyzję o tym, kiedy i w jaki sposób można tego dokonać, podejmuje oczywiście lekarz stomatolog. Wszystko zależy bowiem od ilości braków w uzębieniu, stanu pozostałych zębów oraz indywidualnego przypadku. Do wyboru masz kilka możliwości.
Implanty zębowe
Implant to po prostu tytanowe śrubki, które zastępują naturalny korzeń zęba. Zatapia się je w kości szczęki, a po zrośnięciu ze szczęką, dentysta umieszcza na nim koronę, która imituje naturalny ząb. Implanty dają wiele możliwości uzupełniania braków w uzębieniu i są najtrwalszym rozwiązaniem protetycznym.
Zabieg implantacji można przeprowadzić podczas tej samej wizyty (implantacja natychmiastowa), co wyrwanie zęba lub 2-3 miesiące po jego wyrwaniu (implantacja wczesna). Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, dlatego decyzja zawsze należy do lekarza stomatologa. Oczywiście istnieje również możliwość wstawienia implantu po czasie dłuższym niż 3 miesiące (implantacja późna). Jednak im później, tym bardziej skomplikowany może okazać się sam zabieg. Może bowiem dojść do zanikania lub całkowitego zaniku kości, ponieważ jest to proces postępujący.
Kiedy już do tego dojdzie, konieczna jest odbudowa kości pod implant, czyli augmentacja. Wynika to z faktu, iż brakuje odpowiedniego podłoża kostnego, które umożliwiałoby zatopienie implantu. Wydłuża to jednak cały proces, ponieważ dopiero 3-6 miesięcy po zabiegu augmentacji, można ocenić czy podłoże pod implant jest odpowiednie i przeprowadzić zabieg implantacji.
Zatem im później decydujemy się na zabieg implantacji, tym większe prawdopodobieństwo, że konieczny będzie zabieg odbudowy kości pod implanty. W naszym gabinecie zabiegi tego typu wykonuje doktor Szymon Szymański, specjalista w zakresie chirurgii stomatologicznej oraz szczękowo-twarzowej, a także implantologii.
Mosty protetyczne
Mosty to stałe uzupełnienie protetyczne, dzięki któremu można zniwelować brak jednego lub kilku zębów. Stosuje się je również przy całkowitym bezzębiu. Składają się z połączonych ze sobą koron i mocowane są na filarach. W zależności od ilości braków, mosty protetyczne mocuje się na będących w dobrym stanie pozostałych zębach, a w przypadku ich braku – na implantach.
Proteza ruchoma
Protezy wyjmowane to najbardziej znany typ uzupełnienia protetycznego. Stosuje się go w celu uzupełnienia braku kilku zębów lub w przypadku całkowitego bezzębia. Protezy ruchome dzieli się na częściowe i całkowite, a wśród nich wyróżniamy protezy akrylowe, szkieletowe oraz elastyczne.
Choć wyrwanie zęba to ostateczność, której zarówno pacjent, jak i dentysta starają się uniknąć, to jednak czasami nie ma innego wyjścia. Ważne jest jednak, abyś podjął odpowiednie kroki zarówno po samym usunięciu zęba, jak i w celu jego odbudowy. Unikniesz wówczas przykrych konsekwencji, jakie niesie za sobą sam zabieg ekstrakcji oraz braki w uzębieniu i będziesz mógł cieszyć się pięknym, pełnym uśmiechem.
Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia-i-ortodoncja/usuniecie-zeba-i-co-dalej-implant-most-czy-ruchoma-proteza-zebowa-aa-s8UT-mkvQ-fSri.html