
Wypełnienie kompozytowe zęba to koło ratunkowe rzucone przez dentystę, by uchronić cię od bólu, ekstrakcji i tym samym od zepsucia uśmiechu. Obecnie dzięki postępowi medycyny, może on zrobić to na dużo wyższym poziomie, niż kiedyś. Młode pokolenie już nie pamięta ciemnych, nieestetycznych plomb z amalgamatu, które były praktycznie jedynym sposobem na uzupełnienie braków w zębie. Dziś uzupełnienia dentystyczne trudno odróżnić od zdrowej tkanki zęba, dlatego w przypadku nawet najmniejszego ubytku, nie warto zwlekać z wizytą u dentysty.
W jakich sytuacjach używane jest wypełnienie kompozytowe zęba i jakie są jego największe zalety? Oto najważniejsze informacje na jego temat, dzięki którym łatwiej ci będzie podjąć decyzję o leczeniu i przestaniesz odkładać wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Wypełnienie kompozytowe – w czym tkwi sekret jego wyjątkowości
Nie bez powodu ta forma uzupełnienia ubytków w zębach, skutecznie wyparła plomby z amalgamatu. Wypełnienie kompozytowe ma dużo więcej zalet i tak naprawdę nie ma powodu, by nie korzystać z niego, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. To mieszanka szklanego lub kwarcowego wypełniacza i materiałów żywicznych, które bardzo łatwo dopasować do naturalnego koloru zęba.
Jednymi z najlepszych są:
- Tetric Line – pozwala uzyskać efekt kameleona, który zapewnia zarówno naturalne dopasowanie kolorystyczne, jak i estetykę uzupełnień w odcinku bocznym,
- Enamel Hri – kompozyt o takim samym współczynniku załamania światła, co naturalne szkliwo, dzięki czemu dentysta może stworzyć niewidzialną granicę przejścia, co dodatkowo ułatwia 3 odcienie szkliwa dostosowane do wieku pacjenta,
- IPS Emperest Direct – ten materiał z kolei, ze względu na jeszcze większą możliwości dostosowania pod względem kolorystycznym (dostępny jest w 32 kolorach), lekarze stosują do wypełnień ubytków w zębach przednich i bocznych.
Jeśli w twoim zębie na skutek próchnicy lub uszkodzenia mechanicznego pojawił się ubytek, dentysta może zastosować tego rodzaju uzupełnienie niezależnie od rodzaju zęba, również w mlecznych zębach u starszych dzieci. Zdarza się też, że starsi pacjenci ze względu na wyjątkowe właściwości kompozytu, niejednokrotnie decydują się na wymianę uzupełnień amalgamatowych na kompozytowe. Dzięki temu ich zębom przywrócona zostaje brakująca tkanka, a oni mogą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Wypełnienie kompozytowe zęba – zalety
Podobnie jak w wielu innych przypadkach, tak i tu dostępne są kompozyty różnej jakości. A od tego, jak się zapewne domyślasz, zależy ich wygląd i trwałość. Dlatego zwracaj uwagę i dopytuj dentystę, czy wypełnienia, których używa, są wysokiej jakości i spełniają twoje oczekiwania.
W naszym gabinecie stomatologicznym, od samego początku stawiamy na wysoką jakość materiałów i metod, stosowanych przy ich wykorzystaniu. Tak samo jest też w przypadku uzupełnień zębów. Dlatego właśnie wybraliśmy kompozyty Tetrci line i IPS Emperest Direct, które należą do najlepszych pod wieloma względami.
Do ich największych zalet należą:
Estetyka
Jak już wiesz, dostępne są w wielu odcieniach, dostosowanych zarówno do kolorów zębów, jak i wieku pacjenta. W trakcie zabiegu dentysta idealnie dopasowuje je do kształtu i barwy zęba, dzięki czemu uzupełnienie jest prawie niewidoczne. Możliwe to jest między innymi dzięki wysokiemu współczynnikowi załamania światła kompozytu.
Szczelność uzupełnienia
Nałożone na dokładnie oczyszczoną tkankę zęba, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed bakteriami. Gdyby doszło do rozszczelnienia, mogłyby one wywołać zmiany próchnicze i spowodować dalsze zniszczenie zęba.
Trwałość
Choć dawne uzupełnienia amalgamatowe były trwalsze, to zważywszy na ich nieestetyczny wygląd, nie warto do nich wracać. Tym bardziej, że uzupełnienie kompozytowe jest bardzo trwałe i rzadko ulega zniszczeniu.
Bezpieczeństwo
To jeden z materiałów najbardziej bezpiecznych. Jest nie tylko odporny na pękanie, ale też jest biozgodny, czyli nie wywołuje reakcji alergicznych u pacjenta.
Jeśli chcesz na dłużej zachować zbliżoną do naturalnej kolorystykę uzupełnienia, zwróć uwagę na swoją dietę. Kompozyt jest bowiem podatny na przebarwienia spowodowane między innymi częstym piciem kawy i herbaty oraz paleniem papierosów.