Złamany lub ukruszony ząb przedni jest trudny, a nawet niemożliwy do ukrycia, dlatego najlepszym wyjściem w takiej sytuacji będzie skorzystanie z pomocy stomatologa. Zrób to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.
Rodzaj odbudowy zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości uszkodzenia, do jakiego doszło. W takiej sytuacji, ostateczną decyzję zawsze podejmuj po konsultacji z lekarzem
Jak naprawić ukruszony ząb?
Do tego rodzaju uszkodzenia może dojść w bardzo różnych okolicznościach. Zwykle zdarza się to w wyniku upadku, uprawiania sportu, wypadku samochodowego lub rowerowego czy nagryzienia czegoś bardzo twardego. Jeśli ząb z powodu wady zgryzu jest szczególnie cienki w miejscu styku, do ukruszenia może dojść nawet w trakcie spożywania posiłku.
W jaki sposób można temu zaradzić?
Licówki
Jeśli lekarz uzna, że to odpowiednia metoda do rodzaju uszkodzenia twojego zęba, licówki mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Nie tylko wtedy, gdy chcesz zakryć ukruszony ząb, ale też przy różnych niedoskonałościach. Mowa tu o diastemach, przebarwieniach i nierównościach powierzchni. Jeśli jednak masz wadę zgryzu, próchnicę lub stan zapalny dziąseł, musisz rozwiązać ten problem, zanim będziesz mógł skorzystać z licówek.
Cienkie płatki z porcelany, nałożone na zęby i trwale do nich przymocowane, to rozwiązanie, które do złudzenia przypomina naturalne zęby.
Bonding
To metoda, która cieszy się coraz większą popularnością i jest też dobrym sposobem na ukruszony ząb. Tym bardziej, że dzięki transparentności i barwie nowoczesnych kompozytów stomatologicznych, końcowy efekt z pewnością mile cię zaskoczy.
W trakcie zabiegu dentysta wpierw nieco zmniejsza przednią część zęba, a następnie przy pomocy łagodnego kwasu wytrawia mikroskopijne rowki. Kolejny etap to nałożenie żywicy kompozytowej w kolorze pozostałych zębów, nadanie jej właściwego kształtu, utwardzenie, wygładzenie i wypolerowanie.
Po zabiegu ząb wygląda bardzo naturalnie, co z pewnością jest dużym atutem tego rodzaju rozwiązania.
Odbudowa zęba na włóknie szklanym
W przypadku zębów przednich, ta metoda pozwala na naprawienie zęba w trakcie jednej wizyty.
Lekarz może zastosować w takim przypadku włókna szklane, między innymi ze względu na ich właściwości adhezyjne. Tym samym jest on w stanie zarówno odbudować właściwą funkcję zęba, jak i poprawić rozkład obciążeń. Sam materiał jest trwały, estetyczny i nadaje zębom naturalny kolor. Odbudowa zęba możliwa jest bez konieczności szlifowania sąsiednich zębów.
Korona protetyczna
W sytuacji, gdy ukruszenie jest spore lub też kiedy chodzi o złamany ząb, jednym ze stosowanych rozwiązań jest korona protetyczna. Osłania ona ząb, wzmacnia i odtwarza naturalny wygląd. Najbardziej estetyczna jest korona porcelanowa, dlatego to właśnie ją dentyści wykorzystują często, na prośbę samych pacjentów. Tego typu uzupełnienie jest też wyjątkowo wytrzymałe i doskonale się prezentuje, co w przypadku zębów przednich, ma bardzo duże znaczenie.
Przed założeniem korony protetycznej, złamany lub mocno ukruszony ząb musi zostać oszlifowany. Po podaniu znieczulenia miejscowego, dentysta osadza ją na specjalnym cemencie o właściwościach klejących i kolorze dobranym do korony.
Dlaczego nie warto zwlekać?
Im wcześniej umówisz się na wizytę do dentysty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do większego uszkodzenia. Ukruszony ząb bardziej narażony jest na ataki bakterii oraz urazy termiczne. Jego ostrymi krawędziami, możesz skaleczyć wargę lub podrażnić wnętrze jamy ustnej.
Zwykle na początku ukruszony ząb nie powoduje bólu, co może być powodem odwlekania jego naprawy. Pamiętaj jednak, że im dłużej ją odkładasz, tym bardziej zgubne może się to okazać zarówno dla twojego zęba, jak i kieszeni.
Dlatego wcześniejsza rekonstrukcja zęba to najlepsze rozwiązanie. Z pomocą dentysty z pewnością uda się znaleźć idealne rozwiązanie twojego problemu i już wkrótce znów cieszyć się będziesz nieskazitelnym i nieskrępowanym uśmiechem.