
Metoda wybielania zębów, którą dla siebie wybierzesz, zależy od wielu czynników. Dlatego najlepiej, jeśli przed podjęciem decyzji, skonsultujesz się ze swoim dentystą. Przy okazji oceni on stan twojej jamy ustnej pod kątem ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu wybielania. Wszystko po to, by nie tylko uzyskać jak najlepszy efekt, ale też niechcący sobie nie zaszkodzić.
Jaki sposób wybielania zębów wybrać?
Zanim przystąpisz do wybielania zębów
O konsultacji ze stomatologiem już wiesz, ale to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać przed rozpoczęciem procesu wybielania swoich zębów.
Aby uzyskać jak najlepszy efekt, najpierw skorzystaj z zabiegu higienizacji, w ramach których dentysta usunie kamień nazębny i nalot oraz wypoleruje twoje zęby. Dzięki temu już na tym etapie odczujesz pewną różnicę, gdy chodzi zarówno o ich wygląd, jak i gładkość.
Zabiegu wybielania zębów nie możesz wykonać, jeśli twoje zęby są zepsute. Gdyby tak było, jeszcze przed zabiegiem dentysta musi je wyleczyć i doprowadzić do stanu pełnego zdrowia. Oceni też stan twojego szkliwa, by na tej podstawie, dobrać najlepszą dla ciebie metodę. Dopiero wtedy możesz przystąpić do przywracania zębom ich jaśniejszego odcienia.

Metoda wybielania zębów – która będzie dla ciebie najlepsza?
Do wyboru masz co najmniej kilka. Od tych, które możesz stosować samodzielnie, w domowym zaciszu, po profesjonalne, wykonane w gabinecie stomatologicznym. Wiele zależy od twoich oczekiwań, stanu uzębienia oraz możliwości finansowych. Stąd już na początku sugerowaliśmy rozmowę z dentystą i skorzystanie z jego porady medycznej.
Zakładając, że zależy ci przede wszystkim na zadowalającym efekcie, powinieneś kupić się na zabiegach wykonywanych w gabinecie stomatologicznym.
Lampowa metoda wybielania zębów
To obecnie jedna z najlepszym metod wybielania zębów, gdy chodzi o uzyskiwane efekty. Nie dziwi więc fakt, że zyskuje ona coraz szersze grono zwolenników i jednocześnie zadowolonych pacjentów gabinetów stomatologicznych. Tylko tu bowiem możesz z tej metody skorzystać. W trakcie zabiegu, po zabezpieczeniu dziąseł dentysta nałoży na twoje zęby profesjonalny żel wybielający. Następnie przy użyciu specjalnej lampy diodowej aktywuje go, uwalniając tym samym tlen, który wniknie w strukturę zęba i wywoła reakcję oksydoredukcji. To nazwa procesu rozkładu cząsteczek przebarwień na mniejsze, przez co twoje zęby staną się jaśniejsze.
Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i w niektórych przypadkach może rozjaśnić zęby nawet o 8 odcieni.
Nakładkowa metoda wybielania zębów
Proces wybielania zębów metodą nakładkową przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich to wizyta w gabinecie stomatologicznym. W jej trakcie, dentysta pobierze wycisk, by móc na jego podstawie wykonać dla ciebie indywidualne nakładki, które będą ściśle przylegać do twoich zębów. Ich wykonaniem zajmie się technik, by podczas kolejnego spotkania czekały na ciebie gotowe do użycia. Gdy po przymierzeniu okaże się, że idealnie pasują, otrzymasz dokładne instrukcje dotyczące dalszego procesu wybielania zębów. Ten przebiegać będzie w domu i przeplatany będzie wizytami kontrolnymi w gabinecie.
Twoim zadaniem będzie nakładanie odpowiednio dobranego do twoich zębów żelu na wewnętrzną stronę nakładek i nakładanie ich na szczęki. W zależności od zaleceń twojego dentysty, nakładki powinieneś nosić średnio kilka godzina na dobę. Zwykle ta metoda wybielania zębów ogranicza się do godzin nocnych, ale jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tego robić, istnieje możliwość zakładania nakładek na kilka godzin w ciągu dnia.
Cały proces trwa od jednego do kilku tygodni, przeplatanych wizytami kontrolnymi w gabinecie.
Aby ta metoda wybielania zębów okazała się naprawdę skuteczna, wymagać będzie od ciebie dużej samodyscypliny. Dzięki temu twoje zęby będą zarówno bielsze, jak i sam efekt utrzyma się przez co najmniej 2 lata.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Być może wiesz, że nakładki do wybielania zębów możesz również kupić, choćby w sklepach internetowych. To z pewnością korzystne rozwiązanie pod względem finansowym, ale nie zawsze tak dobre, jak to, z którego możesz skorzystać w gabinecie.
Zdarza się bowiem, że uniwersalne nakładki niskiej jakości, nie będą przylegać do zębów tak dokładnie, by żel nie wyciekł poza ich obszar, co może spowodować podrażnienie dziąseł.
Poza tym, w pełni kontrolowane wybielanie pod okiem dentysty ograniczy do minimum ryzyko powstania nadwrażliwości zębów i dziąseł oraz niweluje możliwość uszkodzenia szkliwa.