Stomatologia protetyczna, ściśle powiązana z pozostałymi dziedzinami, jest jednym z filarów stomatologii. Zazwyczaj jest ostatnim etapem leczenia całego systemu szczękowo – twarzowego. Utrata kilku zębów nie zawsze jest poważnym zagrożeniem dla całego uzębienia, jednakże może spowodować wiele problemów całego systemu twarzoczaszki.
Nie bez znaczenia jest też estetyka, posiadająca ogromny wpływ na dobre samopoczucie i psychikę pacjenta. Patrząc w ten sposób dochodzimy do wniosku, iż protetyka jest ważną dziedziną profilaktyczno – terapeutyczną.
Współczesna stomatologia protetyczna proponuje klasyczne rozwiązania takie jak, proste protezy ruchome, ale też bardziej zaawansowane wykorzystujące implanty dentystyczne.
Oczywistym wydaje się, iż o jakości i rokowaniach w leczeniu decydują stosowane technologie i materiały. Wyjątkowe wymagania natury estetycznej, oraz biokompatybilności są powodem wyścigu producentów wyrobów dentystycznych ku najnowocześniejszym technologiom i najwyższej jakości.
Najbardziej zaawansowane systemy opierają się dzisiaj na materiałach ceramicznych, implantach dentystycznych i technologiach CAD/CAM. Poznaj światowe trendy w protetyce dentystycznej.
Technologia CAD/CAM
Nowatorska technologia, która coraz częściej wykorzystywana jest w najlepszych gabinetach i klinikach stomatologii protetycznej. Umożliwia wykorzystanie tlenku cyrkonu i ceramiki szklanej. Pozwala na stworzenie optymalnej szczeliny brzeżnej. Daje wysoką wytrzymałość i trwałość uzupełnień wykonanych w tej technologii.
Stosowanie technologii CAD/CAM daje wiele korzyści. Klasyczny, mechaniczny wycisk zastępuje się obrazem trójwymiarowym szczęki uzyskanym przy użyciu skanera wewnątrz-ustnego. Dzięki temu możliwe jest dokładne odwzorowanie oszlifowanych zębów, a następnie precyzyjnie projektowanie cyfrowo licówki, koron i mostów. Proces powstawania protezy staje się znacząco mniej uciążliwy dla pacjenta i widocznie się skraca. Już po jednej wizycie u dentysty i w ciągu kilku godzin pacjent otrzymuje gotowe:
- mosty,
- korony porcelanowe,
- łączniki do implantów
Oczywiście wszystkie stworzone przy pomocy obrabiarek 3D, bez potrzeby wykonywania tymczasowych koron i mostów. Wykonane tą techniką uzupełnienia są nie do odróżnienia od zwykłych zębów.
Technologia SLM
SLM to rzeczywiście kosmiczna technologia rodem z NASA, powiązana z systemem CAD/CAM. Upraszczając – obecnie niemal można wydrukować zęby na drukarce 3D, w której za pomocą lasera spiekany jest proszek, który może składać się z różnych materiałów o zróżnicowanych właściwościach.
Mogą to być metale, kompozyty termoplastyczne, woski, czy materiały ceramiczne. Zależnie od składu proszku wykonuje się różne części protez. Ze stopów metali wytwarza się konstrukcje protetyczne, jak chociażby wkład koronowo-korzeniowy, ale też podbudowy uzupełnień stałych takich jak korony, czy mosty. W technologii SLM powstają też protezy ruchome, częściowe protezy osiadające, oraz podbudowy protezy szkieletowej.
Protezy akronowe
Coraz szerzej są stosowane w nowoczesnej protetyce są tzw. protezy akronowe. Mimo, że znane są od jakiegoś czasu, wciąż rozwija i zmienia się ich właściwości. Duży wkład w rozwój tej technologii mają polscy naukowcy związani z Medycznym Uniwersytetem Wrocławskim, którzy wynaleźli specjalne termoplastyczne tworzywo o nazwie acronit. Według relacji pacjentów protezy elastyczne są wygodne i wytrwałe. Ściśle przylegają do tkanek miękkich. Dzięki swej jasnoróżowej barwie są prawie niewidoczne i bardzo dyskretne. Ich zaletą jest to, iż mogą być stosowane u pacjentów, u których odruch wymiotny utrudnia, czy wręcz uniemożliwia zastosowanie protez szkieletowych opartych na implantach.
Protezy akronowe są wspaniałą alternatywą dla protez opartych na materiałach metalowych, które mogą powodować reakcje alergiczne. Są też lżejsze, bardziej gładkie od protez ceramicznych, oraz bardziej estetyczne. Nie wymagają metalowych klamer, gdyż te także są wykonane z akronu. Zaleca się je pacjentom, którzy z powodu chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy, źle tolerują protezy tworzone z innych materiałów. Proces adaptacji protez akronowych jest przy tym krótszy i wymaga mniejszej ilości poprawek.
Podsumowanie
Wyścig producentów i naukowców, aby stworzyć jak najlepsze, jak najbardziej praktyczne i dyskretne protezy z roku na rok przyspiesza. A wszystko po to, by na twarzy pacjenta pojawił się naturalny, niewymuszony uśmiech i aby nikt nie przypuszczał nawet, że ten uśmiech nie składa się z garnituru własnych zębów.