Uśmiech palacza. Zęby palacza. Oddech palacza. Jakie obrazy pojawiają się w twojej głowie, gdy słyszysz te słowa? Niestety nałóg palenia bywa silniejszy, niż obraz zniszczeń, jakie ze sobą niesie w organizmie człowieka.
Co dokładnie dzieje się z zębami palacza i jak zadbać o nie, by ich nie stracić?
Osad nazębny od nikotyny
Kiedy palisz papierosy, twoje zęby dużo szybciej pokrywają się osadem, a oddech nie zachęca do rozmowy. Pełen toksycznych związków dym papierosowy, przepływając przez usta podczas palenia, wysusza śluzówkę jamy ustnej i redukuje ilość śliny. A jeśli nie ma śliny, nie ma też jak w naturalny sposób czyścić zębów i chronić przed próchnica.
Codzienne palenie i zaniedbywanie higieny jamy ustnej sprawia, że płytka nazębna szybciej się mineralizuje. Zmienia się w ten sposób w trudny do usunięcia kamień nazębny. Ten zaś podrażnia dziąsła, nierzadko prowadząc do paradontozy.
Nikotynowy dym pozostawia po sobie coś jeszcze: żółty albo brunatny osad nazębny, barwiąc w ten sposób zęby palacza.
Skuteczne sposoby na osad nazębny od nikotyny
Zęby palacza zmieniają kolor dużo szybciej niż u osób niepalących. Wszystko przez nikotynę i substancje smoliste, których oddziaływanie widać już po roku regularnego palenia. Choć na początku przebarwień można się pozbyć, to z czasem staje się to bardzo trudne. Związki zawarte w dymie wżerają się w zęby i zmieniają ich barwę.
Szczotkowanie z użyciem pasty dla palaczy
Będąc palaczem używaj specjalnej pasty do zębów która nie tylko pomoże w usuwaniu przebarwień, ale też usunie na bieżąco biofilm, złagodzi podrażnienia i odświeży oddech.
Myjąc zęby nie używaj jednak dużej siły, chcą za wszelką cenę pozbyć się osadu i kamienia. Możesz sobie tym jedynie zaszkodzić, ścierając szkliwo i doprowadzając do ukruszenia zęba.
Wybielanie zębów
Wybielanie zębów u specjalisty, wydaje się idealnym rozwiązaniem, ale ma swoje minusy. Nie można go wykonywać zbyt często. Czy więc nie lepiej skorzystać z produktów, które znajdziesz w domu? Owszem, znane są domowe sposoby na bielsze zęby, ale mało skuteczne i ostatecznie bardziej zaszkodzą twoim zębom, niż pomogą.
Osad nazębny od nikotyny – co na to dentysta
Dentysta zwykle potwierdzi to, co już słyszałeś, by raz na jakiś czas wybielić zęby, codziennie używać specjalnej pasty dla palaczy, dbać o higienę jamy ustnej, a najlepiej, gdybyś rzucił palenie. Z tym ostatnim niestety, zwykle jest największy problem. Nie pozostaje ci więc nic innego, jak skupić się właśnie na tym, uzupełniając mycie zębów, płynem do płukania ust i nicią dentystyczną.