
Czy płytka nazębna, a kamień nazębny, to dwie nazwy, które wskazują na ten sam problem stomatologiczny? Zdarza się i to nierzadko, że oba pojęcia są ze sobą mylone i do końca nie wiadomo, co jest czym. Dlatego warto nieco usystematyzować swoją wiedzę dotyczącą higieny jamy ustnej. Tym bardziej, że zarówno kamień, jak i płytka nazębna, mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, łącznie z utratą zębów.
Jak dochodzi do powstania kamienia nazębnego i płytki nazębnej?
W twojej jamie ustnej zachodzi wiele naturalnych procesów, również tych, które niekoniecznie służą twojemu zdrowiu. Tak właśnie jest z powstawaniem płytki nazębnej i kamienia. Kiedy jesz, pierwszy etap trawienia przebiega w jamie ustnej, gdzie ważną rolę odgrywają zarówno zęby, jak i ślina. To jednak nie koniec procesów, które tu zachodzą, bowiem niewielka ilość pokarmu osadza się na zębach, tworząc najpierw płytkę nazębna. Jeśli nie będziesz jej regularnie i dokładnie usuwał, przerodzi się w bardziej zmineralizowaną, twardszą formę, zwaną kamieniem nazębnym.
Płytka nazębna a kamień nazębny – czym są
Jeśli zaniedbujesz codzienną higienę jamy ustnej i nie korzystasz regularnie z zabiegów higienizacji, spodziewaj się sporych problemów z zębami. Bakterie próchniczotwórcze tylko czekają na pożywkę w postaci resztek pokarmowych oblepiających twoje zęby po każdym posiłku. Jeśli w porę ich nie usuniesz, wizyta u dentysty może okazać się nieunikniona. Czy dokładnie jest płytka nazębna, a czym kamień?
Płytka nazębna
Na pewno wiesz, czym jest osad na zębach, gdy przed dłuższy czas ich nie myjesz. Ten powodujący dyskomfort miękki nalot w lekko żółtym kolorze to nic innego jak resztki pokarmowe, które przykleiły się do twoich zębów. To idealne pożywienie dla bakterii bytujących w twojej jamie ustnej. Jako pierwsze pojawiają się bakterie niepróchnicotwórcze, a po nich te, które mogą doprowadzić do próchnicy.
Jeśli rzadko myjesz zęby, co oznacza, że osad ten będzie miał przez dłuższy okres styczność z twoimi zębami, po pewnym czasie rozpocznie się proces demineralizacji szkliwa. To jedna z właściwości płytki nazębnej. Tworzące ją bakterie, metabolizują cukry z resztek jedzenia i doprowadzają do powstania kwasów niszczących szkliwo.
Im dłużej osad pozostaje na zębach, tym większe prawdopodobieństwo jego uszkodzenia. Wtedy zaś bakterie próchiczotwórcze bez problemu będą mogły atakować i niszczyć twoje zęby.
To nie wszystko, bowiem osadzająca się wzdłuż dziąseł i między zębami płytka nazębna, sprzyja zapaleniu dziąseł i chorobom przyzębia.
Kamień nazębny
Płytka nazębna a kamień nazębny to z jednej strony nie to samo, ale jedno z drugim coś łączy. Otóż, jeśli w porę nie usuniesz płytki nazębnej, to po kilku dniach ulegnie ona zwapnieniu. Dzieje się tak w wyniku absorpcji minerałów, które znajdują się w twojej ślinie. Tym samym twoja płytka nazębna zaczyna twardnieć i tak oto tworzy się kamień nazębny. Nie jest on niestety tak łatwy do usunięcia, jak nazębny osad, dlatego cyklicznie powinieneś korzystać z zabiegów higienizacji w gabinecie stomatologicznym.
Kamień nazębny jest twardszy od płytki i trwalej związany ze szkliwem. Może mieć różną barwę i ma chropowatą powierzchnię. Zwróć uwagę przy najbliższym myciu zębów, czy nie ma go między dolnymi siekaczami lub przy zębach trzonowych. Z czasem narasta zarówno pod dziąsłami, jak i nad nimi. Jeśli nie będziesz go regularnie usuwał, możesz nabawić się stanów zapalnych dziąseł. Jednym z objawów tego schorzenia jest krwawienie dziąseł w trakcie mycia zębów. Kolejne, które będą się pojawiać, jeśli nie skorzystasz z pomocy dentysty to obnażenie szyjek zębowych, nadwrażliwość i rozchwianie zębów oraz nieprzyjemny zapach z twoich ust, zwany halitozą.
Szkodliwe działanie płytki nazębnej i kamienia – jak możesz mu zapobiec
Codzienna, dokładna higiena jamy ustnej to podstawa, jeśli nie chcesz stracić zębów. Dziś masz tak duży wybór akcesoriów do dbania o zęby, że trudno znaleźć wytłumaczenia dla jakichkolwiek zaniedbań w tym temacie. Oprócz szczotkowania (możesz to robić zarówno szczoteczką zwykłą, jak i elektryczną lub soniczną), niezbędnym elementem codziennej troski o zęby jest stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej.
Pamiętaj też o regularnych wizytach kontrolnych, w ramach których dentysta sprawdzi stan twojego uzębienia i dziąseł oraz przeprowadzi podstawowe zabiegi w ramach higienizacji stomatologicznej.