Leczenie kanałowe nigdy nie należało do przyjemnych, a wręcz uznawane było za jedno z najbardziej bolesnych i długich. Dziś wiele się zmieniło. Dzięki dobremu znieczuleniu i nowym technologiom oraz procedurom, cały proces został skrócony i uwolniony od bólu.
Czym jest leczenie kanałowe, czyli endodontyczne?
To często bardzo skomplikowany proces, w którego trakcie dentysta oczyszcza kanały zęba z miazgi, której z powodu stanu zapalnego, nie można już uratować i wyleczyć. Wskazane jest w sytuacji, gdy doszło do zapalenia miazgi, zmian okołowierzchołkowych, martwicy miazgi lub niedopełnienia kanałów korzeniowych.
Dobrze wyleczony ząb może ci służyć przez wiele lat, a efekty leczenia widać już po pół roku. Każdy etap w leczeniu kanałowym jest bardzo ważny. Zarówno zatrucie i wyjęcie nerwu oraz opracowanie mechaniczno-chemiczne wnętrza zęba, jak i wypełnienie kanałów i kontrola radiologiczna. Dentysta powinien wykonać zabieg z jak największą precyzją, od której zależy efekt leczenia.
Przeczytaj także: RTG stomatologiczne – co można dzięki niemu zobaczyć
Od tego, czy dentysta wykonał zabieg poprawnie, zależy też możliwości dalszego leczenia, w tym protetycznego lub mikrochirurgicznego. Problem w tym, że nie zawsze wszystko idzie tak, jak należy.
Powikłania w leczeniu kanałowym
Niemal w każdej dziedzinie medycyny, w tym również w stomatologii, może dojść do powikłań zarówno w trakcie zabiegu, jak i po jego zakończeniu. Nie wszystkie problemy dentysta jest w stanie przewidzieć i tym samym im zapobiec. Jednak dzięki swoim umiejętnościom, wiedzy i doświadczeniu, może zminimalizować to ryzyko oraz skutki ewentualnych powikłań. Podstawą w zapobieganiu im jest znajomość etiologii powikłań, metod rozpoznania i leczenia oraz efektów i rokowań w sytuacji, gdy już do powikłań dojdzie.
Doświadczony dentysta zawsze korzysta ze swojej wiedzy, zręczności, intuicji, doświadczenia, cierpliwości i czujności, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań.
Dlatego właśnie z pomocy takiego specjalisty warto korzystać w przypadku tak poważnych problemów, jak zapalenie miazgi i konieczność wykonania endodoncji.
Do najczęstszych powikłań, które zdarzają się w przypadku leczenia kanałowego, należą:
Resorpcja i przewlekłe zapalenie
Tego rodzaju powikłania w leczeniu kanałowym związane są z etapem wypełniania kanału, który został oczyszczony z miazgi. Niedoświadczony dentysta może:
- niewystarczająco wypełnić kanał służącym do tego materiałem — prowadzi to do przewlekłego zapalenia,
- przepełnić kanał — skutkiem czego jest resorpcja, czyli wchłonięcie materiału wypełniającego przez tkanki, co może skutkować nieprawidłowym gojeniem się lub zapaleniem tkanek.
Perforacja
To niecelowe połączenie między jamą zęba a ozębną, czyli warstwą, która utrzymuje ząb w zębodole. Do perforacji może dojść w chwili, gdy dentysta mechanicznie opracowuje niedrożne, mocno zakrzywione kanały i robi to bez użycia narzędzi powiększających w postaci lupy lub mikroskopu. Tym samym może niechcący przebić cienką ścianę kanału i wytworzyć w ten sposób kanał patologiczny, zwany via falsa.
W wyniku perforacji może pojawić się zapalenie rozrzedzające sąsiadujące kości lub przewlekłe zapalenie okołowierzchołkowe, które spowodowane jest przenikaniem bakterii i toksyn z kanału do tkanek.
Złamanie narzędzia w kanale
Skutkiem tego typu wypadków przy pracy dentystycznej jest ból, obrzęk oraz ropień. Poza tym, po ustąpieniu objawów musisz udać się na kolejną wizytę. W jej trakcie lekarz usunie fragment narzędzia i zamknie leczony kanał.
Złamanie korony zęba
Zanim dentysta zacznie oczyszczać kanały i przygotowywać je do wypełnienia, musi wytworzyć prawidłowy dostęp. Niestety, zęby leczone kanałowo nie należą do najmocniejszych i zwykle są częściowo zniszczone. Dlatego przez brak doświadczenia lub nieuwagę stomatolog może nie tylko osłabić ścianki zęba, ale też złamać jego koronę. To zaś wymaga częściowej lub całkowitej odbudowy w trakcie kolejnych wizyt w gabinecie.
Problemy z wygojeniem po zabiegu
Tego typu sytuacje mają miejsce przy leczeniu zębów ze zmianami okołowierzchołkowymi. Mimo że lekarz prawidłowo oczyścił i wypełnił kanał, to zmiany się nie goją. W takiej sytuacji może być zmuszony do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka lub całego korzenia. W skrajnych przypadkach możesz nawet stracić zęba.
Jak sprawdzić, czy nie doszło do powikłania w leczeniu kanałowym?
Niektóre powikłania dają o sobie znać jeszcze w trakcie zabiegu endodoncji, a inne z pewnym opóźnieniem. Możesz jednak poprosić dentystę o zrobienie prześwietlenia i pokazanie ci wypełnionego kanału. O prawidłowo wykonanym zabiegu świadczyć będzie biała kreska na całej długości kanału. Zdjęcie RTG pomoże też wykryć fragmenty narzędzi, jeśli wcześniej doszło do ich złamania. Dokładnie obejrzyj zdjęcie, byś w razie potrzeby mógł zlecić lekarzowi ponowne, prawidłowe wypełnienie kanału.
Dzięki nowoczesnej technologii do powikłań dochodzi coraz rzadziej. Zarówno zdjęcia rentgenowskie i tomografia, jak i lupa i mikroskop stomatologiczny oraz odporne na złamania narzędzia, skutecznie zmniejszają ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń.