Ropień zęba to najczęściej wynik zaniedbania w higienie jamie ustnej i leczeniu chorób, które mogą się w tym miejscu rozwijać. Codzienne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie ust specjalnym płynem to podstawa w codziennym dbaniu o zęby oraz zdrowie jamy ustnej. To jednak nie wszystko, ponieważ pewne zmiany na zębach można dostrzec tylko w trakcie dokładnego przeglądu. Taki zaś najlepiej regularnie robić w gabinecie dentystycznym w trakcie wizyt kontrolnych. Dzięki temu możesz uniknąć nie tylko uszkodzenia spowodowanego przez próchnicę, ale wielu poważnych problemów zdrowotnych.
Czym jest ropień zęba i na czym polega jego leczenie?
Nieleczona próchnica — do czego może doprowadzić
Gdy zaniedbujesz higienę jamy ustnej, z czasem może dojść do uszkodzenia zębów przez próchnicę. W wyniku długotrwałego działania kwasów i cukrów dochodzi do demineralizacji, uszkodzenia szkliwa i ubytku w tkance zęba. Jeśli zignorujesz ten fakt i nie udasz się na leczenie dentystyczne, próchnica będzie wnikać w głębsze partie zęba, doprowadzając tym samym do większych jego zniszczeń i wywołując stany zapalne.
Niestety skutki nieleczonej próchnicy wykraczają poza zmiany w obrębie samego zęba i najbliższej okolicy. Bakterie, które do tego doprowadziły, mogą przedostać się do krwiobiegu i wywołać zmiany chorobowe w innych częściach organizmu. Jeśli to tej pory lekceważyłeś niewielkie ubytki w zębach, a ból tłumiłeś z pomocą środków przeciwbólowych, powinieneś wiedzieć, że ropień zęba to tylko jeden ze skutków nieleczonej próchnicy. Może ona bowiem doprowadzić też do:
- sepsy,
- wzrostu ryzyka zachorowania na cukrzycę,
- paradontozy,
- choroby serca i układu krążenia,
- bólu stawów,
- zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenia gardła,
- choroby nerek,
- stanów zapalnych zatok.
To wszystko pokazuje, jak groźna może okazać się próchnica. Wiele chorób ogólnoustrojowych może być powiązanych z bakteriami, które uszkadzają twoje zęby. Dlatego nie powinieneś zwlekać z wizytą u dentysty, co uchroni cię zarówno przed powstaniem ropnia w zębie, jak i poważnymi problemami zdrowotnymi.
Czym jest ropień zęba?
Ropień zęba to niewielki zbiornik, który tworzy się, gdy dochodzi do obumarcia wnętrza kanału korzeniowego, w tym naczyń krwionośnych i nerwów. Wypełnia się wówczas gęstym płynem, w skład którego wchodzą obumarłe komórki, bakterie i komórki układu odpornościowego.
Ropień zęba jest jedną z konsekwencji nieleczonej próchnicy i wskazuje na zmiany, które najczęściej wymagają leczenia kanałowego. W zależności od stopnia uszkodzenia zęba nie zawsze dentysta jest w stanie uratować go przed ekstrakcją, choć decyzję o tym zabiegu podejmuje on dopiero po wyczerpaniu możliwości wyleczenia zmian chorobowych.
W rozwoju ropnia zęba można wyróżnić trzy fazy:
Ropień okołowierzchołkowy
O tym, że w twojej jamie ustnej pojawił się ropień zęba, może świadczyć silny, pulsujący ból. Zwykle jest intensywniejszy w trakcie nagryzania, przy zetknięciu z niską lub wysoką temperaturą oraz wtedy, gdy zajmujesz pozycję leżącą. Możesz mieć też wrażenie wysadzania lub podważania zęba w zębodole. Jakby ząb był wyższy, niż jest w rzeczywistości, to utrudnia ci spożywanie posiłków. Okołowierzchołkowy ropień zęba może się też objawiać bólem, który promieniuje do szyi, szczęki lub ucha.
Ropień podokostnowy
Jeśli nie podejmiesz leczenia, gdy ropień zęba będzie w pierwszej fazie rozwoju, może dojść do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego i odwarstwienia okostnej, czyli zewnętrznej warstwy kości. W takiej sytuacji wysięk zaczyna gromadzić się również poza nią. Skutkuje to znacznym zwiększeniem dolegliwości bólowych, promieniujących na inne zęby. Pojawia się też bolesny i twardy obrzęk.
Ropień podśluzówkowy
Tej fazy nie sposób pomylić z poprzednimi, ponieważ wysięk nie ogranicza się już do zajmowanej wcześniej przestrzeni, ale gromadzi się pod śluzówką. Stąd nierzadko przedostaje się do jamy ustnej, co możesz odczuć w postaci nieprzyjemnego posmaku i zapachu w ustach. I choć ból się zmniejsza, to nie znaczy, że problem zniknął. Tym bardziej że dochodzi do powiększenia obrzęku i braku spadku temperatury, która już przy ropniu podokostnowym mogła nieco wzrosnąć. Wciąż też w obrębie zęba panuje stan zapalny, który może się rozprzestrzeniać. Zęby stają się bardziej wrażliwe, a do tego możesz zauważyć obrzęk na węzłach chłonnych szyi i pod szczęką.
Ropień zęba — na czym polega leczenie?
Ze względu na to, iż ropień zęba może być w różnej fazie rozwoju, dentysta zawsze dostosowuje sposób leczenia indywidualnie do każdego pacjenta. Jeśli zdiagnozuje u ciebie tego rodzaju problem zdrowotny, może zastosować leczenie farmakologiczne poprzez podanie ci antybiotyków, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zwykle działa wielotorowo, by jak najszybciej zmniejszyć dolegliwości, których doświadczasz i ochronić ząb przed ekstrakcją.
Przeczytaj także: Leczenie kanałowe – kiedy twoje zęby go potrzebują
Poza tym dentysta może po zastosowaniu znieczulenia miejscowego przeciąć ropień zęba. Tym samym zahamuje gromadzenie się ropy i zmniejszy dolegliwości bólowe.
Jeśli ząb jest bardzo zniszczony i nie ma szans na jego odbudowę, jedynym rozwiązaniem może się okazać całkowite jego usunięcie. W innym przypadku pomocne i skuteczne w uwolnieniu od ropnia jest leczenie kanałowe.
Ropień zęba to objaw poważnych zmian chorobowych w zębie, których nie powinieneś lekceważyć. Przede wszystkim nie warto doprowadzać do tego stanu, co tak naprawdę nie jest takie trudne. Wystarczy wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, które pomogą ci na bieżąco dbać o zdrowie jamy ustnej i chronić ją przed atakiem bakterii próchniczych. A jeśli pomimo to uda im się zaatakować twoje zęby, wcześnie wykryte zmiany skończą się jednorazową wizytą w gabinecie dentystycznym. Nie musisz się jej obawiać, ponieważ leczenie uszkodzonego w niewielkim stopniu zęba, nie powinno wywołać bólu.