Cyfrowy obraz uzębienia 3D, czyli tomografia komputerowa zębów, to jedna z metod diagnostycznych umożliwiających ocenę stanu uzębienia. Jest metodą całkowicie bezpieczną, przeciwwskazaną jedynie dla kobiet w ciąży.
Komputerowa tomografia zębów szczegółowo obrazuje badane miejsce, dzięki czemu stomatolog może dokładnie zaplanować leczenie kanałowe, czy implantologiczne. Jej zaletą jest także, fakt, że obraz jest przechowywany na dysku i może być odtwarzany w dowolnym momencie.
Na czym polega tomografia komputerowa zębów?
Podczas badania tomografem, lampa emitująca promienie rentgenowskie skanuje ze wszystkich stron badany obszar. Detektory zawarte w urządzeniu obliczają ilość promieni rentgenowskich przeprowadzonych przez dane miejsce. Następnie komputer przetwarza je, by stworzyć kilka do kilkuset pojedynczych obrazów, które mogą być rozpatrywane osobno, ale mogą też tworzyć scalony obraz 3D, także do przetwarzania na setki sposobów w nieskończonej ilości przekrojów.
Nowoczesna tomografia komputerowa zębów trwa kilka sekund, a wynik badania otrzymuje się już po kilku minutach. Uzyskany pomiar, jest pomiarem w rozmiarach rzeczywistych. Jednak obraz może być dowolnie powiększany. Badanie takie pozwala na bardzo precyzyjne określenie budowy zębów, naczyń krwionośnych, nerwów, oraz zatok szczękowych.
Dlaczego tomografia komputerowa, a nie zwykłe prześwietlenie?
Tomografia komputerowa zębów, daje niewyobrażalnie większe możliwości diagnostyczne, niż zwykłe prześwietlenie. Ponieważ dany obszar jest skanowany wszechstronnie, lekarz może zobaczyć dane miejsce w różnych przekrojach i na tej podstawie zaordynować leczenie najlepiej dopasowane do potrzeb.
Kiedy wykorzystuje się tomografię komputerową zębów?
Cyfrowy obraz uzębienia 3D, doskonale wspiera trudne przypadki leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. Pozwala ono na odnalezienie dodatkowego kanału w korzeniu zęba, ale też fragmentu ukruszonego zęba, lub części narzędzia pozostałych po zabiegu. Może też ocenić jakość i efekty leczenia kanałowego wykonanego w przeszłości.
Tomografia komputerowa jest wręcz niezbędna przy planowanym leczeniu implantologicznym. Dzięki niej lekarz może ocenić liczbę, jakość i objętość kości potrzebnej do wszczepienia implantu zębowego. Dzięki takie ocenie, można idealnie dobrać implant, skraca się też czas zabiegu wszczepienia implantu, oraz ogranicza ryzyko powikłań.
Badanie tomografem wykorzystuje się także do diagnostyki patologii w obrębie tkanki kostnej żuchwy i szczęki, oraz chorób zatok szczękowych, stawu skroniowo-żuchwowego na potrzeby peridentologa, lub chirurga.
Tomografia komputerowa zębów może zobrazować:
- Próchnicę
- Zmiany i torbiele w zatokach szczękowych
- Obniżenie brzegu kostnego, oraz kieszenie kostne w schorzeniach przyzębia
- Nowotwory
- Zmiany nienowotworowe
- Procesy zapalane
- Torbiele
- Ubytki kostne
- Umiejscowienie kanału nerwu zębodołowego w odniesieniu do korzeni zębów żuchwy
- Zęby zatrzymane i dodatkowe
- Zmiany okołowierzchołkowe
- Zawiązki zębów u dzieci
Cena badania tomografem komputerowym nie należy do najniższych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę się korzyści zeń płynące, oraz oszczędność na wykonywaniu wielu zdjęć rentgenowskich, które zastąpimy jednym badaniem, dojdziemy do wniosku, że stosunek profitów do ceny jest zdecydowanie korzystny.