
Najbardziej znanymi i jednymi z głównych rodzajów ubytków w zębach są te wywołane przez próchnicę. To one są przyczyną częstych wizyt w gabinetach stomatologicznych. Okazuje się jednak, że nie tylko próchnica może powodować uszkodzenia zębów. Utrata tkanek zębów może mieć też źródło w niepróchniczych zmianach. Warto je znać, by móc unikać tego, co je wywołuje oraz w porę zauważyć zmiany i zgłosić się do dentysty.
Utrata tkanek zębów – zmiany niepróchniczego pochodzenia
Choroby zębów wywołane próchnicą wciąż sieją spustoszenie w jamie ustnej wielu ludzi na całym świecie. Mimo postępu medycyny i dostępu do nowoczesnych środków, która mają pomóc w higienie jamy ustnej, gabinety dentystyczne pełne są pacjentów z większymi lub mniejszymi ubytkami.
Prócz nich, do dentysty zgłaszają się też osoby, które cierpią na utratę tkanek w zębach, choć nie doszło do zajęcia ich przez próchnicę. Wywołane są przez czynniki fizyczne, chemiczne oraz rosnący poziom stresu, który nierzadko prowadzi do bruksizmu.
Jeśli w porę nie zgłosisz się do dentysty, mogą one pogorszyć estetykę twojego uzębienia, wywołać nadwrażliwość zębów, a nawet przyczynić się do chorób miazgi i złamań korony zęba.
Oto najczęstsze przyczyny utraty tkanek zębów:
Abrazja
Zwykle dochodzi do niej w wyniku ścierania lub też zeskrobywania tkanki zęba przez przedmioty lub materiały ścierne. Do najczęstszych przyczyn należy:
- nieprawidłowe szczotkowanie, zwykle techniką poziomą, połączone z działaniem silnie abrazyjnych past i szczoteczek z twardym włosiem; zwykle obejmuje okolice przyszyjkowe powierzchni wargowych zębów siecznych i kłów, najrzadziej zaś występuje przy zębach trzonowych.
- oddziaływanie klamry protetycznej,
- działanie związane z wykonywanym zawodem, stąd cierpią na nią między innymi osoby grające na instrumentach dętych,
- palenie fajek,
- rytuały polegające na nadawaniu zębom kształtu stożkowego.
Abfrakcja
To klinowaty defekt tkanek z ostrymi brzegami, do którego prowadzą mikrozłamania szkliwa i zębiny. Te zaś powstają w sytuacji, gdy zęby wystawione są na silne stresy oraz skręcające i ściskające napięcia. Utrata tkanek pojawia się na granicy korony i korzenia zęba.
Demastykacja
Utrata tkanek zęba związana jest w tym przypadku z żuciem i miażdżeniem pokarmów, zwłaszcza tych szorstkich, które są domeną między innymi diety wegetariańskiej.
Starcie
Dochodzi do niego, gdy zgrzytasz zębami, połykasz, mówisz, czy podnosisz ciężary. Utrata tkanek następuje w wyniku tarcia zęba o inny ząb.
Resorpcja
To proces patologiczny (jako wynik urazu, pojawienia się torbieli lub choroby nowotworowej) lub fizjologiczny (dotyczy korzeni zębów mlecznych), w którym za utratę tkanek zęba odpowiada aktywna czynność cementoklastów, dentinoklastów i ameloklastów.
Erozja zębów
W tym przypadku za utratę tkanek zębów odpowiedzialne są kwasy:
- pochodzenia zewnętrznego – obecne w basenach, kwaśnych pokarmach i napojach oraz niektórych zakwaszanych produktach do higieny jamy ustnej,
- wewnętrznego – spowodowane przez zaburzenia przewodu pokarmowego w postaci przewlekłych zaparć, wrzodów, raka żołądka i refluksu żołądkowo-jelitowego oraz przez wymioty, żarłoczność, jadłowstręt, suchość jamy ustnej lub zmieniony skład śliny.
Jeśli końcówki twoich zębów przednich są cienkie i niemal przezroczyste, na powierzchniach żujących pojawiły się pęknięcia i niewielkie ubytki lub też na zębach pojawiły się przebarwienia w odcieniu żółtym, bardzo możliwe że jest to wynikiem erozji zębów.