Najczęstsze problemy stomatologiczne to te, z którymi zwykle pacjenci zgłaszają do gabinetów dentystycznych. Należą one również do tych, którym możesz zapobiec, jeśli odpowiednio zadbasz o higienę jamy ustnej. Często wystarczy naprawdę niewiele, by cieszyć się zdrowym i mocnym uzębieniem oraz dobrym stanem swoich dziąseł. Jeśli do tej pory niezbyt troszczyłeś się o zdrowie tej części swojego ciała, może wiedza na temat skutków zaniedbań coś zmieni. Wyrabianie zdrowych nawyków możesz zacząć w każdej chwili, a na ich efekty nie będziesz musiał długo czekać.
Najczęstsze problemy stomatologiczne – nie przeocz pierwszych objawów
Oto 5 problemów z zębami oraz dziąsłami, które mogą, ale nie muszą stać się twoim udziałem.
Próchnica
Każdy twój ząb zbudowany jest z trzech warstw:
- szkliwa,
- zębiny,
- miazgi zębowej.
Jeśli chodzi o najczęstsze problemy stomatologiczne, to próchnica na pewno jest jednym z nich.
Problem z szybkim rozpoczęciem jej leczenia polega na tym, że w początkowym etapie przebiega bezobjawowo. Dopiero białe plamki na zębach świadczą, że coś złego dzieje się z ich zewnętrzną warstwą. Jej zwiastunem jest płytka nazębna pokrywająca zęby, składająca się z bakterii flory jamy ustnej i produktów przemiany materii. Zła higiena połączona z niezdrowymi nawykami żywieniowymi zwiększają aktywność bakterii, obniżają pH w jamie ustnej, co ostatecznie prowadzi do tego, że tkanki twarde zęba tracą składniki mineralne i osłabiają się.
Jeśli nie zgłosisz się w porę do dentysty, próchnica wniknie głębiej, pogarszając stan tkanek, które otaczają ząb. Kiedy zmiany chorobowe zajmą miazgę, pojawi się silny ból połączony z infekcją, której może towarzyszyć gorączka, zaczerwienienie dziąseł oraz obrzęk twarzy.
Erozja zębów
Głównym czynnikiem, który powoduje erozję zębów jest kwas zawarty w napojach i pokarmach. Jeśli twoje zęby mają z nim częsty kontakt, co w praktyce oznacza, że twoja dieta składa się z dużej ilości produktów o odczynie kwasowym. W takiej sytuacji wapń obecny w ślinie, może nie wystarczyć do ich neutralizacji i przywrócenia odpowiedniego poziomu pH w ustach.
Do najczęstszych objawów świadczących o erozji zębów należą:
- ból i wrażliwość zębów na pokarmy oraz napoje o niskich i wysokich temperaturach,
- przezierność szkliwa, co szczególnie widać na końcach zębów przednich,
- pęknięcia i niewielkie ubytki wzdłuż powierzchni żującej,
- przebarwienia w odcieniu żółtym, co może być efektem uwidaczniania się zębiny, czyli warstwy, która leży tuż pod szkliwem.
Choroby dziąseł
Najczęstsze problemy stomatologiczne to też choroby dziąseł. Jednym z pierwszych objawów świadczących o tym, że z twoimi dziąsłami dzieje się coś niedobrego, jest ich krwawienie w trakcie każdego szczotkowania zębów. Nie lekceważ tego, tylko zgłoś się na wizytę do swojego dentysty. To najlepszy moment, by nie dopuścić do nieodwracalnych zmian. Zapalenie przyzębia wywoływane jest przez bakterie obecne w odkładającej się na zębach płytce. Powodują one stan zapalny i wrażliwość dziąseł.
Przeczytaj też: Jakie są pierwsze objawy paradontozy
Jeśli przeoczysz ten moment i nie rozpoczniesz leczenia, dziąsła zaczną się odsuwać od zębów, tworząc niewielkie kieszonki, w których gromadzić się będą resztki jedzenia. Na zakażenie, do którego dochodzi w tym miejscu, reaguje twój układ odpornościowy, co z kolei skutkuje degradacją tkanek i kości. Osłabienie funkcji polegającej na utrzymaniu zęba w miejscu, prowadzi do rozchwiania go, a w ostatecznym wypadku do utraty.
By temu zapobiec, kontroluj systematycznie stan swoje jamy ustnej i nie lekceważ objawów chorobowych. Prócz wspomnianego krwawienia, o problemach z dziąsłami może też świadczyć:
- utrzymujący się nieprzyjemny smak w ustach i nieświeży oddech,
- obrzęk, tkliwość lub zaczerwienienie dziąseł,
- rozchwiane zęby,
- głębokie kieszonki międzyzębowe.
Nadwrażliwość zębów
Gdy warstwa szkliwa na zębach staje się coraz cieńsza lub cofają się dziąsła, słabnie też ochrona zębiny, która zawiera maleńkie otwory oraz kanaliki biegnące do nerwu ukrytego w centrum zęba. Gdy spożywasz coś gorącego lub zimnego, dochodzi do pobudzenia kanalików, a ty odczuwasz przenikliwy ból. Może on być inny u każdego, kto go doświadcza i przybierać postać od łagodnej do ostrej. Pojawia się nagle i ustępuje po zniknięciu bodźca, który go wywołuje. Ten zaś może być:
- termiczny – zarówno zimne, jak i gorące pokarmy, napoje oraz powietrze,
- chemiczny – głównie napoje i pożywienie,
- osmotyczny – bardzo słone lub słodkie pokarmy i napoje,
- mechaniczny – nitkowanie i szczotkowanie zębów, zakładanie i zdejmowanie protez, czy też badanie stomatologiczne.
Stany zapalne zębów
To inaczej zapalenie miazgi zębowej, czyli wewnętrznej struktury zęba, bardzo mocno unaczynionej i unerwionej. Do stanu zapalnego może dojść między innymi w wyniku nieleczonej próchnicy, o której wspominaliśmy wcześniej.
Objawy, które towarzyszą stanom zapalnym zęba, świadczą o działaniu obronnym przed zewnętrznymi czynnikami niszczącymi i drażniącymi.
W pierwszym etapie tej dolegliwości możesz odczuwać jedynie niewielki ból w trakcie spożywania posiłków, zwłaszcza zimnych, gorących, słodkich i słonych.
To ostatni moment, gdy możesz odwrócić cały proces udając się do dentysty. Gdy tego nie zrobisz, po kilku dniach ból będzie nieprzerwany, pulsujący i silny, szczególnie w nocy. Na tym etapie dentysta może już tylko usunąć całą uszkodzoną miazgę, by nie doszło do trzeciej fazy, czyli martwicy. Ta zwykle przechodzi bezobjawowo, ale skutkuje groźnymi konsekwencjami w postaci zgorzeli, zapalenia okostnej oraz zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zębów.