
5, 10, 15 sposobów na zdrowe zęby. Możesz ich znać dziesiątki, ale dopóki nie staną się twoim codziennym nawykiem, na nic się zda twoja wiedza. Z troską o zęby jest jak z nauką języka obcego – niezbędna jest systematyczność i codzienna praktyka.
Jeśli wciąż masz z tym problem, zacznij od jednej czynności, jaką jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, około 30-45 minut po posiłku. Gdy wytrwasz wyznaczony przez siebie okres, dodaj kolejną czynność. Dobrym pomysłem będzie rozmowa z dentystą, który doradzi ci, jaka forma pielęgnacji jamy ustnej i profilaktyki stomatologicznej, będzie w twoim przypadku najlepsza.
Możesz też ją wybrać z poniższej listy.
Zdrowe zęby w 5 krokach – zacznij od jednego, by ruszyć z miejsca
Jak mawia mądre powiedzenie, nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Twoja troska o zęby też go potrzebuje i najlepiej, by był to krok, który skłoni cię do postawienia kolejnych. Dlatego jeśli w tym roku tego nie zrobiłeś, jeszcze dziś…
…zaplanuj wizyty kontrolne połączone z higienizacją
i stawiaj się w wyznaczonym terminie w gabinecie stomatologicznym. Nie jesteś w stanie samodzielnie sprawdzić, czy na zębach nie pojawiło się ognisko próchnicy. Poza tym, mimo dokładnego szczotkowania, nie usuniesz w 100% kamienia nazębnego. Zrobić to może jedynie dentysta w trakcie zabiegu higienizacji. Przy okazji sprawdzi stan zdrowia twoich zębów i dziąseł oraz zabezpieczy zęby specjalnym żelem z dużą zawartością fluoru.
To nie wszystko, bowiem dzięki piaskowaniu, z twoich zębów znikną powierzchowne przebarwienia. Gdy wrócisz do domu, podejmij kolejne wyzwanie:
zaczynaj i kończ dzień dokładną higieną jamy ustnej.
Jeśli wciąż opierasz ją jedynie o szczoteczkę do zębów, zaopatrz się też w nić dentystyczną i płyn do płukania. To podstawowy zestaw, który pomoże ci chronić zęby przez próchnicą, a dziąsła przed stanem zapalnym. Pomyśl o zainwestowaniu w szczoteczkę soniczną, która w jeszcze lepszym stopniu oczyszcza zęby z osadów i pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Zanim przepłuczesz usta płynem, wyczyść język z nalotu, który się tam osadza. Taki powinien być zarówno twój wieczorny rytuał, jak i poranny, po którym możesz ruszyć do zaplanowanych zadań. Gdy nadejdzie pora posiłku…
…zmień znaną ci do tej pory kolejność dań.
A przynajmniej spróbuj poeksperymentować w tym temacie. Nauczeni jesteśmy, że deser zjadamy od razu po posiłku, ale czy tak musi być zawsze? Gdy ostatnim pokarmem jest danie słodkie lub kwaśne, w twojej jamie ustnej drastycznie spada pH, co nie sprzyja zdrowiu twoich zębów. Jeśli masz ochotę na deser, zjedz go w ramach przekąski, a danie główne zakończ pokarmem bogatym w białko. Poza tym, pomyśl o zmniejszeniu ilości spożywanego cukru w ramach codziennej diety. By było ci łatwiej…

…zainwestuj w ksylitol,
który nie zmienia smaku napojów i ciast, a nie szkodzi twoim zębom. Co więcej, ma na nie pozytywny wpływ, co jest mocnym argumentem za tym, by na stałe włączyć go do swojej diety.
Nie tylko zapobiega powstawaniu próchnicy, ale też przywraca prawidłowe pH śliny i pobudza jej produkcję. Spożywając pokarmy z ksylitolem, wspierasz przyswajanie wapnia i tym samym zwiększasz mineralizację szkliwa.
To nie wszystko. Jeśli naprawdę chcesz mieć zdrowe zęby…
…dbaj o pH jamy ustnej.
Podstawowym nawykiem, który ci w tym pomoże jest płukanie ust czystą, niegazowaną wodą po każdym posiłku. Oczyszczasz w ten sposób wstępnie jamę ustną, zanim będziesz mógł umyć zęby szczoteczką i pastą. Właściwe pH w jamie ustnej możesz też przywrócić za pomocą sera żółtego. Plasterek zjedzony w ramach przekąski lub na zakończenie posiłku pomoże zwalczyć kwaśny odczyn śliny, a zawarty w serze wapń i inne minerały, wpływać będą na regenerację zębów.
Zdrowe zęby są na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko trochę o nie zadbać i zrobić z tego codzienny oraz okresowy nawyk.