Już sam dźwięk wiertła, którego dentysta używa do oczyszczania zęba z próchnicy, potrafi wystraszyć niejednego pacjenta, czekającego w poczekalni. Jeśli nie przepadasz za borowaniem metodą tradycyjną, powinieneś wiedzieć, że istnieje alternatywna metoda leczenia zębów. Jest nią abrazja powietrzna, którą dentyści z powodzeniem stosują od kilkudziesięciu lat. Co ciekawe, metoda ta ma zastosowanie nie tylko w stomatologii zachowawczej.
Abrazja powietrzna – bezwiertłowe leczenie zębów
Nowoczesne piaskarki, którymi dysponuje wiele gabinetów stomatologicznych, pozwala na całkowicie bezbolesne oczyszczanie zębów z próchnicy, bez stosowania znieczulenia.
A to wszystko za sprawą sprężonego powietrza uwalnianego z urządzenia pod odpowiednim ciśnieniem i kierowanego na ubytek przez specjalną dyszę. Wzbogacone o substancję ścierną w postaci tlenku glinu, pozwala na usunięcie tylko zmienionych chorobowo tkanek, jednocześnie w znacznym stopniu oszczędzając zdrowe szkliwo i zębinę. Dlatego abrazja powietrzna zaliczana jest to stomatologii minimalnie inwazyjnej.
Tlenek glinu, którego dentysta używa w tej metodzie, jest obojętny i całkowicie bezpieczny dla twojego organizmu. Wnikając w kanaliki nerwowe, zamyka je, chroniąc cię przez bólem w trakcie leczenia zęba. Jeśli więc masz niski próg wytrzymałości na ból, albo masz dziecko, które panicznie boi się dentysty, ta metoda powinna złagodzić opór przez wizytą w gabinecie. Jak najbardziej mogą z niej korzystać kobiety w ciąży.
Inne zastosowanie abrazji powietrznej
Nie tylko w przypadku stomatologii zachowawczej, abrazja powietrzna okazała się idealnym rozwiązaniem. Dentyści używają jej również leczeniu ubytków klinowych. Powstają one między innymi wtedy, gdy nieprawidłowo szczotkujesz zęby lub często stosujesz pasty zawierające substancje ścierne. Osłabieniu ulega w takim przypadku głównie przyszyjkowa okolica zębów, co zwykle objawia się nadwrażliwością na bodźce mechaniczne i termiczne.
Abrazja powietrzna przychodzi też z pomocą osobom, które cierpią na niedorozwój szkliwa. Hipoplazja szkliwa, bo tak fachowo nazywane jest to zaburzenie rozwojowe, zwykle objawia się częściowym lub całkowitym brakiem szkliwa oraz różnej głębokości bruzdami i dołkami na powierzchni zębów.
Lakowanie zębów to kolejny przykład zastosowania metody abrazji powietrznej w stomatologii. W tym przypadku, dentysta za pomocą piaskarki abrazyjnej skutecznie usuwa z powierzchni zębów żujących, płytkę i osad nazębny. Tak przygotowane zęby, gotowe są do nałożenie specjalnego płynnego wypełniacza, który uszczelni występujące w nich naturalnie bruzdy i zagłębienia. Gładką powierzchnię dużo łatwiej oczyścić z resztek jedzenia, co zmniejsza ryzyko pojawienia się zmian próchniczych.
Gdyby tego było mało, stomatolodzy abrazję powietrzną stosują również w:
- protetyce – przed cementowaniem, gdy konieczne jest przygotowanie powierzchni zębów filarowych oraz w procesie naprawy uzupełnień protetycznych,
- ortodoncji – aby uzyskać odpowiednią siłę połączenia między szkliwem zębów, a aparatem ortodontycznym, z pomocą abrazji powietrznej ortodonta odpowiednio przygotowuje tkanki zęba i powierzchnię aparatu.
Z abrazji powietrznej nie mogą korzystać osoby cierpiące na astmę oskrzelową, przewlekłe choroby układu oddechowego, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł oraz na ubytki poddziąsłowe.
Słownik stomatologiczny
Poza tym, że dowiedziałeś się o bezbólowej metodzie leczenia zębów, to również wzbogaciłeś swój zasób słów związanych ze stomatologią. Chociaż ich znajomość nie jest konieczna do tego, by umówić się na wizytę do dentysty, to warto rozumieć, co mówi on do ciebie lub kiedy zwraca się do swojej asystentki. Poza tym, wiedza ta ułatwia rozmowę i pomaga w zadaniu ważnych dla zdrowia twojej jamy ustnej pytań. Już wkrótce kolejna porcja cennej wiedzy medycznej dla pacjentów.