
Wysoki poziom świadczonych usług gabinetów stomatologicznych i pracowni protetycznych w Polsce, przyciąga coraz więcej pacjentów zza granicy. Należą do nich między innymi mieszkańcy Skandynawii, Anglii oraz Niemiec. Ci ostatni, spędzając w naszym kraju urlop, przy okazji decydują się na leczenie zębów. Co oprócz wysokiej jakości i profesjonalnego podejścia do pacjenta, skłania ich do korzystania z usług zagranicznych lekarzy?
Udogodnienia dla niemieckich pacjentów
Pacjenci z Niemiec, którzy chcą skorzystać z usług stomatologicznych, mogą to zrobić między innymi w Polsce. Nie muszą się przy tym martwić, że poniosą pełne koszty leczenia i uzupełnień protetycznych, ponieważ niemieckie kasy chorych, refundują dużą część leczenia stomatologicznego za granicą. W ramach Regelverorgung, Krankenkasse wypłaci pieniądze tylko za podstawowe uzupełnienia protetyczne. Nie zwróci natomiast kosztów za leczenie, które wykracza poza to standardowe. Skąd wiadomo, jaki zakres usług protetycznych, objęty jest niemieckim ubezpieczeniem?
Heil – und Kostenplan
W Niemczech, pacjenci rozliczają się ze swoimi kasami chorych, na podstawie planu leczenia i kosztów. Heil – und Kostenplan, bo o nim mowa, jasno określa warunki, których przestrzeganie jest konieczne, by można było uzyskać zwrot kosztów.
Formularz ten, pozwala na zamieszczenie wielu, ściśle określonych w legendzie, informacji na temat pacjenta stomatologicznego. Wśród nich, znajduje się opis stanu uzębienia oraz to, w jakim zakresie stomatolog przeprowadzi leczenie protetyczne.
Konkretne pola odpowiadają poszczególnym zębom i należy uzupełnić je odpowiednimi symbolami. I tak, Befund to pola wskazujące na obecny stan uzębienia. Regelversorgung oznaczają świadczenia podstawowe, a TP – rodzaj wybranej terapii protetycznej. Ważna jest też wielkość liter, których lekarz używa do uzupełnienia formularza.
W planowany leczeniu, musi być wyliczone zarówno honorarium dla lekarza jak i koszty laboratoryjne.
Zakres świadczonych usług podlegających refundacji
Niemiecka kasa chorych bardzo dokładnie określa, za jakie prace protetyczne zwróci pieniądze i pacjenci z Niemiec, przyjeżdżający na zabiegi do Polski, muszą być tego świadomi. I tak, metalowe mosty zacementowane na stałe, o licowaniu od strony wargowej, stomatolog może zastosować w przypadku, gdy utracone zostały maksymalnie trzy sąsiadujące ze sobą zęby. Gdy pacjent ma ubytki w postaci więcej niż czterech zębów, przysługuje mu refundacja protezy wyjmowanej.
Ponadto, ubezpieczenie obejmuje wyjmowane protezy szkieletowe z metalowymi klamrami zewnętrznymi, całkowite protezy akrylowe i tymczasowe uzupełnienia prowizoryczne. Niestety, niemieckie kasy chorych, nie zwrócą pieniędzy za implanty.