Protezy zębowe wraz z ich umieszczeniem w jamie ustnej stają się jej integralną częścią, a ich stan wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Zaniedbane protezy to także brzydki zapach z ust, oraz zmiana smaku spożywanych potraw. Jak zatem dbać o protezy zębowe aby służyły jak najdłużej?
Oto kilka rad, które pomogą Ci zadbać należycie o protezy, dając uczucie komfortu i zdrowie nie tylko przyzębia, ale też całego organizmu.
Obsługuj protezę z wielką ostrożnością
Protezy zębowe, mimo iż wykonane są z wytrzymałych tworzyw, uderzone mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego zdejmując, lub zakładając protezę rozłóż w miejscu potencjalnego upadku ręcznik, lub inny materiał amortyzujący siłę ewentualnego uderzenia.
Czyść protezę po każdym posiłku
Wiele osób sądzi, że mycie protez po posiłku nie jest konieczne, ponieważ są wykonane z tworzyw sztucznych i nie zachorują na próchnicę. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie próchnica im nie grozi, jednakże resztki pokarmów pozostające na koronach, czy w przestrzeniach pomiędzy protezą a mostem, rozkładając się będą powodowały brzydki zapach z ust, odkładanie się nieestetycznej płytki nazębnej, oraz powstawanie widocznych na protezach plam. Jeśli proteza sąsiaduje bezpośrednio z naturalnymi zębami, zanieczyszczona może przyczynić się do próchnicy przylegających doń zębów.
Używaj delikatnych środków i przyborów do pielęgnacji
Zwykła pasta do zębów posiada właściwości ścierne. Jej używanie, tak jak używanie zwykłej szczoteczki do zębów, może powodować powstawanie mikroskopijnych rys na ściankach protez, w których gromadzić się będą resztki pokarmów, bakterie, kamień, oraz płytka nazębna. Do pielęgnacji protez stosuj zatem specjalnie do tego przeznaczone szczoteczki z miękkim włosiem i specjalne środki do czyszczenia protez. Dobrym rozwiązaniem są też płyny do płukania jamy ustnej.
Pewnym zaskoczeniem może być używanie delikatnych mydeł w płynie i płynów do mycia naczyń, ale i one doskonale się nadają do mycia protez. Pamiętaj jednak przy użyciu tych środków, aby czyścić nimi protezę, gdy jest poza jamą ustną. Nie zapomnij też dobrze jej wypłukać przed użyciem.
Nie wybielaj protez środkami wybielającymi
Środki wybielające wybielą nie tylko białą część protezy. Mogą wpłynąć na kolor części różowej i spowodować jej odbarwienia.
Możesz za to używać specjalnych urządzeń ultradźwiękowych
Myjki ultradźwiękowe do protez stają się coraz bardziej popularne. Są to niewielkie urządzenia przypominające zamykaną umywalkę, do której wlewa się specjalne preparaty do czyszczenia protez ultradźwiękami. Możesz też użyć zwykłej wody, choć z mniejszą skutecznością. Włączając myjkę uruchamiasz ruch fal ultradźwiękowych, które poruszając się czyszczą protezę. Pamiętaj jednakże, że myjki nie zastępują tak do końca klasycznego czyszczenia mechanicznego, które co jakiś powinno być wykonywane.
Dbaj o protezy, także gdy ich nie nosisz
Protezy, aby służyły jak najdłużej, wymagają starannego przechowywania. Dobrym środowiskiem dla nich są warunki wilgotne . Przesuszenie protez może prowadzić do ich odkształcenia. Przechowuj zatem swoją protezę w specjalnych płynach do protez, lub w wodzie. Nie wkładaj protezy do gorącej wody. Może się wypaczyć pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.
Nie zapominaj o higienie całej jamy ustnej
Posiadając protezę dbaj także o swoje naturalne zęby i dziąsła. Myj zęby i dziąsła miękką szczoteczką przed założeniem protezy, a także po jej zdjęciu, oraz po każdym posiłku. Regularnie masuj dziąsła i pozwalaj im odpocząć od protez.
Poddawaj protezy stałej kontroli protetyka
Protezy także się zużywają i potrzebują od czasu do czasu drobnych napraw i korekt. Nie próbuj jednak naprawiać ich samodzielnie. Gdy zauważysz nieprawidłowe działanie protezy, udaj się do protetyka, który w sposób fachowy zajmie się twoją protezą. Naprawianie protez na własną rękę może grozić jej trwałym uszkodzeniem, a używanie kleju do tego nieprzeznaczonego, może szkodzić twojemu zdrowiu. Jeśli nie zauważasz uszkodzeń, poddawaj protezy kontroli co 5-7 lat, gdyż tyle czasu mniej więcej wynosi żywotność przeciętnej protezy. Protetyk skontroluje stan twojej protezy i ewentualnie zaleci wykonanie nowej. Okresowe wizyty u dentysty są ważnym elementem profilaktyki dla Twoich własnych zębów, ale także podniosą Twoją świadomość jak dbać o protezy zębowe.
Odwiedzaj regularnie stomatologa
Podczas wizyt dentysta sprawdzi stan twojego uzębienia i skontroluje dziąsła pod protezami. Pozwoli to na zapobiegnięcie chorobom jamy ustnej i wczesną reakcję w razie ich wykrycia.