Pierwsze nawyki kształtują się już w dzieciństwie. Odnoszenie talerza po obiedzie, zdejmowanie butów po przyjściu z podwórka, czy mówienie “Dzień dobry”sąsiadom, to tylko niektóre z nich. Bardzo ważne są również te, pomagające zadbać o zdrowie, w tym o zęby i jamę ustną. O ile ze szczotkowaniem nie ma zbyt dużego problemu, to już nitkowanie zębów, wciąż należy do rzadkości. Z czego to wynika? Dlaczego to ważne, by korzystanie z niej, stało się codziennym nawykiem?
Dlaczego tak rzadko używamy nici dentystycznej?
Mówiąc krótko, najczęstszą przyczyną jest lenistwo. Nitkowanie zębów, kojarzy się z dodatkowym wysiłkiem i niewygodą, czyli tym, co można uznać za przeciwieństwo szczotkowania. Niektórzy twierdzą, że przestrzenie między zębami w ich jamie ustnej, są zbyt ciasne, by mogli przecisnąć przez nie nić dentystyczną, więc odpuszczają sobie tę czynność. A przecież, jeśli naprawdę chcieliby z niej korzystać, wystarczyłoby użyć nici woskowanej. Więcej o niej i innych rodzajach nici dentystycznych, pisaliśmy w artykule “Jak dobrać najlepszą nitkę dentystyczną dla swoich zębów“.
Są też tacy, którzy uważają, że żadnych resztek pokarmowych między zębami nie widzą i zwykła szczoteczka w zupełności im wystarczy.
Co wspólnego ma nić dentystyczna z kamieniem nazębnym?
Bardzo często w ciągu dnia, zęby narażone są na działanie bakterii wywołujących próchnicę. By zapobiec ich niszczycielskiej działalności, potrzebne są świadome działania.
Sam nawyk szczotkowania niestety nie wystarczy, bo włosie nie jest w stanie skutecznie oczyścić przestrzeni międzyzębowych. A to właśnie tam, niedługo po posiłku, bakterie zaczynają tworzyć płytkę nazębną. Ta zaś, zwykle składa się z resztek pokarmowych, martwych komórek błon śluzowych i śliny. Z czasem płytka twardnieje, przekształcając się w osad i kamień nazębny, który umiejscawia się nad i pod dziąsłami. Niestety, wciąż przez wielu jest bagatelizowany, a to on jest siedliskiem różnych gatunków bakterii, odpowiedzialnych za nieświeży oddech, próchnicę, a nawet za choroby nerek, serca oraz mózgu. Poza tym, pozostawienie go na dłuższy czas, grozi paradontozą, a stąd już tylko kilka kroków do utraty zębów.
Nitkowanie zębów – nawyk równie ważny, jak szczotkowanie
Fakty mówią same za siebie i nic tego nie zmieni, że nitkowanie jest bardzo ważne. By ułatwić sobie wyrobienie nowego nawyku, trzymaj nić dentystyczną razem ze szczoteczką i pastą do zębów. Zacznij od dodatkowej minuty przeznaczonej na nitkowanie, a z czasem, wydłuż je do 5 minut, jak zalecają stomatolodzy. Stawką są zdrowe zęby i dziąsła, a to chyba wystarczający powód, by nitkowanie stało się częścią twojej codziennej, prozdrowotnej praktyki.