
Nawet pojedyncze ubytki w uzębieniu, możesz dziś uzupełnić w taki sposób, że osoby niewtajemniczone, nie będą w stanie tego zauważyć. Wysoka jakość uzupełnień protetycznych sprawia, że są one niemal identyczne z naturalnymi zębami. Jeśli więc zastanawiasz się nad uzupełnieniem braków i poprawą uśmiechu, nie musisz się martwić o efekty. Jeśli tylko nie pojawią się wyraźne przeciwwskazania, z pewnością wybierzesz odpowiednie rozwiązanie. Choć czas, który będziesz musiał przeznaczyć zarówno na przygotowanie do wstawienia implantów, jak i sam zabieg, nie należy do najkrótszych, to jest to z pewnością rozwiązanie warte uwagi.
Na czym polega przygotowanie do wstawienia implantów?
To proces, a jego długość zależy od wielu czynników. Dlatego wybierając ten rodzaj uzupełnienia protetycznego, przygotuj się na bliżej nieokreślony czas, który dzielić cię będzie od celu. Mimo to, gdy już go osiągniesz, z pewnością nie będziesz żałować. A to za sprawą efektu i korzyści, jakie niesie ze sobą wszczepienie jednego lub kilku implantów. Oto w dużym skrócie, jak wygląda to w praktyce.
Konsultacja
To czas, kiedy możesz przedstawić swoje oczekiwania co do efektu końcowego zabiegu. Może się zdarzyć, że wpłyną one na ilość zabiegów wchodzących w skład leczenia implantologicznego. Wykorzystaj to spotkanie, by zadać pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Pomoże ci to ze spokojem podejść do procesu wszczepienia implantu i przygotować się na różne scenariusze zdarzeń. Choć na tym etapie trudno będzie to określić z dużą dokładnością, to pojawią się też wstępne liczby związane z czasem leczenia i całkowitym kosztem.
Wywiad medyczny
Choć implanty wstawiane są do kości szczęki i żuchwy, to zabieg uzależniony jest od stanu zdrowia całego twojego ciała. Temat ten jest omawiany w trakcie wywiadu medycznego. Chodzi głównie o historię chorobową, w tym choroby, urazy, operacje i rodzaje przyjmowanych leków. Wszystko po to, by wyeliminować wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. Niemały wpływ na ostateczną decyzję, ma nałóg palenia papierosów. Osłabia on bowiem zdolności regeneracyjne tkanek miękkich i pogarsza efekty leczenia związanego z wszczepieniem implantów.
Dopełnieniem wywiadu medycznego jest wypełnienie specjalnej ankiety o twoim stanie zdrowia.
Badania
W ich skład wchodzą na początek standardowe badania stomatologiczne, w tym sprawdzenie stanu zębów i przyzębia, tkanek miękkich oraz pozycji zębów względem siebie i obszarów po ekstrakcji.
Konieczne będzie też wykonanie zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej. Dzięki tak uzyskanym wynikom, lekarz będzie mógł określić szerokość i wysokość wyrostka w okolicy implantu.
Na tym etapie przygotowanie do wszczepienia implantów kończy zwykle badanie krwi, które stomatolog może zlecić, by jeszcze dokładniej sprawdzić ogólny stan twojego zdrowia. Decyzję o rozpoczęciu właściwych działań, podejmuje on w porozumieniu z prowadzącym cię lekarzem ogólnym.
Planowanie leczenia
Będąc w posiadaniu wszystkim niezbędnych informacji i wyników badań oraz po przeprowadzeniu ich wnikliwej analizy, lekarz poinformuje cię o możliwościach związanych z wybranym przez ciebie uzupełnieniem protetycznym. Chodzi tu głównie o ilość implantów (jeśli ma ich być więcej niż jeden), najlepsze miejsca do ich wszczepienia oraz rozmiary. Możliwe, że sam zabieg opóźni się ze względu na konieczność odbudowy kości bądź tkanek miękkich, czy też długotrwałego leczenia ortodontycznego.
Na tym etapie otrzymasz dokładniejszy niż podczas pierwszego spotkania, koszt leczenia implantologicznego. Jeśli tylko będzie taka możliwość, lekarz przygotuje kilka alternatywnych rozwiązań, które wchodzą w grę w twoim przypadku.
Gdy wszystko zostanie ustalone, otrzymasz do podpisania zgodę na wykonanie zabiegu.