
Zmiany na skórze nie pojawiają się jedynie w okresie letnim, ale to wtedy powinieneś szczególnie przyglądać się jej powierzchni. Tym bardziej, że w tym czasie o wiele częściej przebywasz na słońcu i wystawiasz skórę na działanie jego promieni.
Nie wszystkie zmiany wymagają interwencji medycznej, ale jak większość osób, ty również możesz nie posiadać wystarczającej wiedzy, by to ocenić. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, umów się na wizytę do dermatologa. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista i w czym może ci pomóc?
Czym zajmuje się dermatolog?
Być może do tej pory kojarzyłeś tego lekarza jedynie z problemami skórnymi, jednak w rzeczywistości zajmuj się on leczeniem, diagnozowaniem i profilaktyką nie tylko chorób skóry, ale też włosów i paznokci.
Najczęściej pomaga pacjentom, którzy zgłaszają się do niego z:
- trądzikiem młodzieńczym, pospolitym i różowatym,
- łuszczycą,
- łupieżem,
- atopowym zapaleniem skóry,
- grzybicą,
- świerzbem,
- wirusem brodawczaka ludzkiego,
- łysieniem,
- odmrożeniami,
- gorszym stanem włosów i paznokci.
W trakcie badania może się okazać, że zmiany na skórze nie są wywołane jej nieprawidłowym funkcjonowaniem, ale chorobami wewnętrznymi. Zwykle są to alergie, zmiany hormonalne, choroby zakaźne oraz weneryczne.
Aby to stwierdzić, dermatolog musi posiadać bardzo szeroką wiedzę z zakresu:
- alergologii,
- endokrynologii,
- immunologii,
- onkologii,
- chorób:
- wewnętrznych,
- przenoszonych drogą płciową,
- naczyń.
Zmiany na skórze, z którymi powinieneś zgłosić się do dermatologa
Idealnie by było, gdybyś umawiał się do dermatologa na wizyty kontrolne. Szczególnie wskazane są te przed okresem letnim i po jego zakończeniu. Poza tym, możesz również samodzielnie obserwować swoją skórę. Przy podstawowej wiedzy z zakresu zmian, które mogą się na niej pojawić, będziesz mógł dostrzec takie, które powinien zobaczyć lekarz. Oto te, które występują najczęściej i których nie możesz lekceważyć.

Znamię dysplastyczne
Znamię to określane też jako atypowe, o wielkości powyżej 5-15 mm, zwykle ma różnorakie zabarwienie i nieregularny kształt. Bardzo możliwe, że masz je od urodzenia, ale od jakiegoś czasu zaczęło wzbudzać twój niepokój. Jeśli do tej pory nie poddałeś go badaniu dermatologicznemu, powinieneś to zrobić. Lekarz przy użyciu specjalnego przyrządu zwanego dermaskopem, zbada wstępnie rodzaj tej zmiany i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Tego rodzaju zmiany na skórze są o tyle niebezpieczne, że na ich podłożu może się rozwinąć czerniak. Tym bardziej, jeśli w twojej rodzinie ktoś już chorował na nowotwór złośliwy lub też sam byłeś leczony onkologicznie.
Czerniak
Ta bardzo groźna zmiana złośliwa, posiada duży potencjał do dawania przerzutów. Zwykle rozwija się w obrębie zmian, które już istnieją na twojej skórze, ale też może pojawić się jako zmiana samodzielna. Dlatego właśnie wskazane są wizyty kontrolne po okresie letnim, kiedy to twoja skóra szczególnie często wystawiana jest na działanie intensywnych promieni słonecznych. Tym bardziej, że czerniak ma tendencję do pojawiania się na skórze odsłoniętej, w tym na twarzy, szyi i kończynach.
Dermatolog wstępnie oceni potencjalną złośliwość zmiany, wykorzystując do tego tak zwany system ABCD, czyli:
- A (asymmetry): nieregularność kształtu znamienia,
- B (borders): nierówne, a czasem też postrzępione brzegi struktury zmiany,
- C (color): nierównomierne rozłożenie barwnika;
- D (diameter): średnica – gdy jest większa niż 5 mm, ryzyko złośliwości zmiany staje się większe.
Im wcześniej zmiany na skórze zostaną zauważone i zdiagnozowane, tym szybciej można je będzie chirurgicznie usunąć. Jednak ostateczną decyzję zawsze podejmuje dermatolog po konsultacji z tobą.
Twoją uwagę powinny też zwrócić zmiany na już istniejących przebarwieniach skórnych. Mowa tu o uwypukleniu, swędzeniu, krwawieniu lub też wydzielinie. Zgłoś się do dermatologa również wtedy, gdy zmiany na skórze zaczynają się powiększać i zmieniać swoją formę.
Zmiany na skórze – o czym jeszcze powinieneś wiedzieć
To tylko wybrane przykłady zmian, które powinny wzbudzić twoje zainteresowanie.
W swojej ocenie stanu skóry nie opieraj się jedynie na informacjach znalezionych w Internecie. Dobrze wiesz, jak wiele niesprawdzonych treści możesz tam znaleźć, tym samym pozwalając na wprowadzenie siebie w błąd. Rozmawiając z dermatologiem nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też uzyskasz fachową wiedzę na temat rzeczywistych przyczyn zmian na skórze, które wzbudziły twój niepokój.
Badanie dermatologiczne nie jest bolesne, a pomoże ci upewnić się, czy zauważone przez ciebie zmiany na skórze, wymagają leczenia, czy tylko obserwacji i kontrolnych wizyt u dermatologa.