
Mało kto nie lubi przebywać na słońcu. Tym bardziej, że kojarzy się ono z odpoczynkiem, relaksem i czasem wolnym, spędzanym w miłym gronie. Jeśli chcesz, by twoja przygoda z opalaniem skończyła się piękną opalenizną, powinieneś wiedzieć, jak chronić skórę przed słońcem. I nie chodzi tylko o ciemne zmiany na skórze, ale całą jej powierzchnię. Nierozważne wystawianie jej na działanie gorących promieni, może się bowiem skończyć oparzeniem.
Co zatem powinieneś zrobić, zanim z kocem i koszykiem piknikowym ruszysz na łono przyrody?
W jaki sposób możesz i powinieneś chronić skórę przed słońcem?
Przebywanie na słońcu to nie tylko relaks i odpoczynek, ale sposób na zadbanie o zdrowie. Odkrywając ciało, dzięki syntezie skórnej pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, dostarczasz swojemu organizmowi witaminy D. Musisz jednak pamiętać, by przy okazji sobie nie zaszkodzić, dlatego…
Opalaj się z głową – mądrze i bez pośpiechu
Jeśli większość dnia spędzasz w pracy w zamkniętym pomieszczeniu, powinieneś odpowiednio dawkować ilość słońca. Nie musisz bowiem wyjeżdżać do ciepłych krajów, gdzie temperatury utrzymują się powyżej 30 stopni Celsjusza, by narazić swoją skórą na oparzenie. Lepiej stopniowo wydłużać czas spędzony na słońcu, zwłaszcza jeśli masz na swoim ciele miejsca szczególnie wrażliwe na jego działanie.
Nawet, jeśli wybierasz się na cały dzień z przyjaciółmi, by spędzić czas nad wodą, czy w innym miły miejscu, nie przebywaj przez cały czas na pełnym słońcu. Dawkuj jego promienie jednorazowo po 20-30 minut. Aby sobie to ułatwić, zaopatrz się w parasol i parawan. Pomogą ci one chronić skórę przed słońcem i dadzą chwilę wytchnienia od gorącego powietrza.
Chroń miejsca szczególnie wrażliwe na działanie słońca
Kiedy przyjrzysz się swojemu ciału, z pewnością znajdziesz na nim różnego rodzaju zmiany barwnikowe. Jeśli należysz do miłośników tatuaży, albo też korzystasz z zabiegów z użyciem lasera, również powinieneś uważać, przebywając przez dłuższy czas na słońcu.

Znamiona, pieprzyki i brodawki
Zmiany barwnikowe na skórze mogą być bardzo różne, dlatego powinieneś regularnie je obserwować. W razie wątpliwości, warto rozważyć wizytę u dermatologa. Zrób to szczególnie przed okresem letnim i po jego zakończeniu. Przy pierwszej wizycie dowiesz się, czy bez problemu możesz się opalać, a po wakacjach sprawdzisz, czy nie pojawiły się nowe zmiany, które wymagają medycznej analizy.
Jeśli okaże się, że nie wszystkie miejsca na skórze powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych, możesz je zakryć przez:
- punktowe nałożenie kremu z filtrem o wysokim SPF,
- używanie blokerów,
- stosowanie plastrów wodoodpornych,
- smarowanie sztyftem posiadającym filtr o wysokim SPF.
Tatuaże
Chronić skórę przed słońcem powinieneś również w przypadku świeżego tatuażu, a dokładnie w okresie do pół roku od jego zrobienia. To czas, którego twoja skóra potrzebuje do pełnego wygojenia się. To jednak nie koniec twojej troski o ozdobione tatuażami miejsca. Aby ochronić je przed słońcem, prócz stosowania kremów z filtrem UV minimum 30 SPF, nawilżaj swoją skórę używając wspierających regenerację skóry balsamów. Pamiętaj też o nawodnieniu od wewnątrz, w czym pomaga picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.
Jak chronić skórę przed słońcem w miejscach poddanych działaniu lasera?
Tego rodzaju zabiegów jest całkiem sporo i niezależnie, czy korzystałeś z depilacji, fotoodmładzania, usuwania przebarwień czy rozstępów, skóra w tych miejscach wymaga twojej szczególnej troski. Jeśli więc wybierasz się na urlop, zaplanuj wizytę w gabinecie medycyny estetycznej na co najmniej miesiąc wcześniej. Tyle bowiem twoja skóra potrzebuje, by gotowa była na spotkanie ze słońcem.
Odpoczynek zwykle kojarzy się ze zdrowiem, regeneracją i odzyskiwaniem energii po okresie wytężonego wysiłku fizycznego i umysłowego. Dlatego korzystaj z niego mądrze, a w razie wątpliwości i obaw związanych ze stanem twojej skóry, umów się na wizytę do dermatologa. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się groźnych zmian. Dowiesz się również, w jaki sposób możesz zadbać o swoją skórę przez cały rok.