Ból zęba potrafi zepsuć najlepiej zaplanowany wakacyjny wyjazd. Gdy się pojawia, nie tylko omijają cię wyjątkowe smaki regionalnej kuchni, ale też nie możesz się skupić na niczym, poza własnym cierpieniem. Jeśli zatem chcesz zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych związanych z twoją jamą ustną, powinieneś dowiedzieć się, jak dbać o zęby na wakacjach. Oto kilka niezbędnych wskazówek, które mogą uratować twój długo wyczekiwany odpoczynek.
Zanim wyjedziesz na urlop
Jeśli chcesz spokojnie spędzić czas poza domem, powinieneś dobrze się do niego przygotować. Poza sporządzeniem listy rzeczy, które masz zabrać oraz zabezpieczeniem mieszkania na czas twojej nieobecności, znajdź czas na wizytę u dentysty. Nawet, jeśli obecnie nic cię nie boli, nie znaczy to, że próchnica nie odezwie się w najmniej oczekiwanym momencie. Kontrola uzębienia oraz stanu zdrowia dziąseł to podstawa. Tym bardziej, jeśli wyjeżdżasz za granicę, gdzie opieka dentystyczna do najtańszych nie należy. A nawet jeśli korzystałbyś z pomocy medycznej w ramach ubezpieczenia, to będziesz musiał poświęcić na to część swojego urlopu.
Korzystając z pomocy dentysty na kilka tygodni przed wyjazdem, masz szansę wyleczyć zmiany próchnicze i zabezpieczyć zęby przed działaniem kwasów i bakterii.
Jak dbać o zęby na wakacjach?
Wakacje to czas odpoczynku i regeneracji, ale nie możesz zrobić sobie wolnego od dbania o swoje zęby. Jeśli tak zrobisz, nie zdziw się, gdy jesienią twój dentysta nie będzie zachwycony ich stanem. Oto co możesz zrobić, by nie tylko dobrze odpocząć, ale też cieszyć zdrowiem całej jamy ustnej i to nie tylko podczas wakacyjnego odpoczynku.
Dentystyczny niezbędnik urlopowicza
Produkty do higieny jamy ustnej są tak samo ważne, jak strój do opalania. Jeśli masz w zwyczaju robić listę rzeczy do zabrania, nie zapomnij wpisać na nią tego, co pomoże ci dbać o zęby na wakacjach.
Podstawą jest szczoteczka do zębów i nici dentystyczne. Prócz szczoteczki, której używasz na co dzień, możesz też zabrać szczoteczki jednorazowe. Każda z nich pakowana jest pojedynczo, a jej włosie pokryte jest już pastą do zębów. Przydają się w sytuacji, gdy nie możesz wrócić do pokoju hotelowego, a chcesz przywrócić jamie ustnej świeżość i czystość. Szczoteczki nie zajmują wiele miejsca, a mogą pomóc w niespodziewanych sytuacjach.
Jeśli tylko masz trochę wolnego miejsca, dorzuć też płyn do płukania jamy ustnej. Do kieszeni spodni wrzuć paczkę gum do żucia, a do bagażu podręcznego włóż butelkę z czystą wodą do picia. W większą jej ilość zaopatrzysz się już na miejscu. Na nagłe wypadki spakuj środki przeciwbólowe.
Codzienna higiena jamy ustnej
Urlop to odpoczynek od pracy i codziennych problemów, ale nie od troski o własne zdrowie. Dlatego nie rezygnuj ze swoich codziennych nawyków i zaczynaj dzień od higieny jamy ustnej. Możesz to zrobić tuż po wstaniu, ale też dobrym momentem będzie czas po śniadaniu. Ważne jednak, byś bezpośrednio po jedzeniu przepłukał usta czystą wodą, a zęby umył dopiero po upłynięciu 30-45 minut. Idealnie by było, gdybyś przez cały czas miał dostęp do czystej wody, dzięki czemu nawet najsłodsze przekąski nie będą zbyt długo przebywać w twojej jamie ustnej. Do tego nić dentystyczna lub szczoteczka butelkowa i możesz cieszyć się beztroskim czasem wakacyjnego odpoczynku. Jeśli lubisz, od czasu do czasu żuj gumę, by pobudzić wydzielanie śliny.
Obowiązkowo wyszczotkuj zęby przed snem, kończąc wieczorny rytuał przepłukaniem jamy ustnej przeznaczonym do tego płynem.
Dbaj o pH jamy ustnej
Prawidłowe pH jamy ustnej jest takie samo jak to, które posiada czysta woda. Utrzymując je przez większość czasu, dbasz o zdrowe zęby i regenerację dziąseł oraz zmniejszasz ryzyko wystąpienia zjawisk chorobotwórczych. Czas urlopowy nie sprzyja niestety zdrowotnym warunkom w jamie ustnej. Dużo przekąsek, słodycze, napoje słodzone i gazowane, używki oraz fakt, że większość czasu spędzasz poza pokojem sprawia, że pH w twojej jamie ustnej drastycznie spada i na takim poziomie utrzymuje się przez dłuższy czas. By tak nie było, powinieneś jak najszybciej przywracać jego prawidłowy poziom, który wynosi 7. W tym celu po każdym posiłku przepłucz usta czystą, niegazowaną wodą i jeśli to możliwe oczyść przestrzenie między zębami za pomocą nici dentystycznej.
Pamiętaj też o solidnym nawadnianiu organizmu przez picie ok. 2 litrów czystej wody. Tym samym pozytywnie wpłyniesz na produkcję śliny, która nie tylko pomaga przywrócić właściwe pH w jamie ustnej, ale też pełni bardzo ważną rolę w zwalczaniu bakterii. Dzięki tej antybakteryjnej funkcji, ślina przyspiesza też gojenie się ran w jamie ustnej. I choć sama w sobie nie chroni zębów przed próchnicą, to zmniejsza ryzyko jej pojawienia się.
W przywróceniu prawidłowego pH pomoże ci też stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.