
Zdrowe zęby u dzieci to marzenie każdego rodzica. Żaden z nich nie przepada za wizytą u dentysty, gdy maluch cierpi z powodu przeszywającego bólu. Niestety próchnica atakuje zarówno dorosłych, jak i dzieci, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu kształtującego się dopiero uzębienia. Z pomocą przychodzi lapisowanie zębów mlecznych.
Najczęstsze przyczyny próchnicy u dzieci
Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że skoro mleczne zęby i tak wypadną, to nie ma się co nimi zbytnio przejmować. To błąd, ponieważ psujące się mleczaki źle wpływają zarówno na całą jamę ustną, jak i zęby stałe, które w ich miejsce się pojawią.
Zęby mleczne z natury są słabsze i mniej odporne na działanie kwasów organicznych oraz bakterii, które je atakują. Wystarczy, że dziecko zje coś tuż przed snem lub w środku nocy, by pH jamy ustnej radykalnie się obniżyło. Pokarm pokryje małe zęby, z czym w trakcie snu, ze względu na małą ilość, ślina sobie nie poradzi.
Na próchnicę narażone są też dzieci, które zasypiają z butelką w ustach. Pokarm, który zasysają, utrzymywany jest w buzi, przez co ma wystarczająco dużo czasu, by dokładnie oblepić wyrastające dopiero zęby. Powinieneś też wiedzieć, że podobne skutki może przynieść używanie przez dziecko kubka-niekapka, z którego potrafi ono pić dosładzane napoje przez długi czas w ciągu dnia.
Na czym polega lapisowanie zębów mlecznych?
Zabieg jest bardzo prosty, bezpieczny i przede wszystkim bezbolesny, z czego na pewno ucieszy się twoje dziecko. Pozwala za to zatrzymać zmiany chorobowe, które już pojawiły się na jego zębach. Lapisowanie chroni nie tylko mleczaki, ale też zęby stałe, które zajmą ich miejsce.
Dwa rodzaje lapisowania
Wynika ono z użycia różnych związków chemicznych. W zależności od stopnia zaawansowania zmian próchniczych w jamie ustnej dziecka, dentysta może zastosować:
- Azotan srebra – to 10-40% roztwór zwany diabelskim kamieniem, który dzięki właściwościom antybakteryjnym, dobrze zabezpiecza zęby przed próchnicą. Jego jedynym minusem jest to, że barwi na czarno miejsca zmian na zębach.
- Chlorek cynku – nie jest tak skuteczny, jak azotan srebra, ale nie zabarwia zębów na inny kolor.
Przebieg zabiegu
Zanim dentysta nałoży związek chemiczny na zęby mleczne, najpierw odpowiednio je do tego przygotowuje. W tym celu usuwa osad nazębny za pomocą szczoteczki, po czym obmywa zęby wodą. W kolejnym kroku suszy zęby, które mają zostać poddane lapisowaniu i zabezpiecza przed dostępem śliny. Na koniec je dezynfekuje. Na tak przygotowane mleczaki, nakłada za pomocą wacika azotan srebra. W celu aktywowania jego leczniczych właściwości i stworzenia bariery antybakteryjnej na zębach, dentysta na koniec podaje dziecku specjalny płyn, którym płucze ono jamę ustną.
Jako rodzic pamiętaj, by stosować się do zaleceń dentysty, które dotyczą postępowania po zabiegu. Chodzi o to, by twoje dziecko przez najbliższe dwie godziny nic nie jadło, ani nie piło.
Jakie korzyści niesie ze sobą lapisowanie zębów mlecznych?
Dzięki temu prostemu zabiegowi możesz ochronić swoje dziecko przed wieloma negatywnymi skutkami próchnicy. Przede wszystkim nie będzie cierpiało ono z powodu bólu psujących się zębów. Uniknie też ekstrakcji mleczaków, co mogłoby doprowadzić do problemów z wyżynaniem się zębów stałych, powstania wad zgryzu i wymowy oraz zaburzeń w rozwoju stawów skroniowo-żuchwowych.