
Leczenie kanałowe to często ostatnia deska ratunku dla zepsutego zęba. Jednak nie tylko to jest powodem, dla którego próbujesz jak najszybciej umówić się na wizytę do swojego dentysty. Tym, co niejako zmusza cię do tego, jest przewlekły ból, który nasila się w nocy i trudny jest do zlokalizowania. To znak, że próchnica dostała się do miazgi zębowej w kanałach korzeniowych. W takiej sytuacji coraz częściej z pomocą przychodzi leczenie kanałowe pod mikroskopem. Bardzo precyzyjne i skuteczne, dostępne jest w wybranych gabinetach stomatologicznych. I choć wyższa jest też cena leczenia, to mając na uwadze korzyści, jakie ze sobą niesie, nie powinna być ona przeszkodą.
Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu i czy bardzo różni się od tradycyjnej, stosowanej od lat metody?
Mikroskop w stomatologii — na czym polega jego innowacyjność
Niezależnie, czy chodzi o usunięcie zmian spowodowanych przez próchnicę na powierzchni zęba, czy w jego wnętrzu, i tak stanowi to spore wyzwanie dla każdego dentysty. Zęby same w sobie są małe, a dokładne oczyszczenie ich ze zmian chorobowych wymaga niezwykłej precyzji. Wszystko po to, byś mógł cieszyć się zdrowym uzębieniem i z dentystą spotykał się jedynie w ramach wizyt kontrolnych oraz higienizacji.
Mikroskop dopiero niedawno zagościł w gabinetach stomatologicznych i to nie we wszystkich. Tam, gdzie wspiera pracę dentysty, doceniany jest zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Wszystko przez to, że pozwala jeszcze dokładniej oczyszczać zęby ze wszelkich zagrożeń, jakie na nie czyhają. Zupełnie inaczej pracuje się w sytuacji, gdy można zobaczyć niewielki fragment zęba pod 20 powiększeniem. Dzięki temu dentysta nie jest już zdany na swoje oczy wspomagane lupą stomatologiczną, ale może korzystać z oświetlenia i powiększenia pola zabiegowego. To, co wcześniej było niewidoczne, teraz ma przed oczami jak na dłoni. To ogromne ułatwienie, które niesie duże korzyści dla obu stron.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem — kiedy jest potrzebne
Mikroskop stomatologiczny pomaga odnaleźć struktury i miejsca, które wcześniej były niewidoczne dla dentysty. Dzięki niemu może zobaczyć zarówno perforację i obliterację, jak i przewężenia. Zdarza się też, że dopiero pod mikroskopem widzi on niewidoczny wcześniej korzeń, który wymaga opracowania i wypełnienia.
Przy wnętrzu zęba o wielkości 3 × 4 mm ujścia kanałowe są naprawdę mikroskopijnej wielkości, dużo mniejszej niż jeden milimetr. Leczenie kanałowe pod mikroskopem sprawdza się w sytuacji, gdy kanały są bardzo wąskie, nietypowe pod względem anatomicznym i kręte. Przydaje się też wtedy, gdy gołym okiem nie można zlokalizować wszystkich odgałęzień kanałowych.
Choć nie zdarza się to często, to w trakcie zabiegu może dojść do złamania narzędzia używanego do leczenia kanałowego. Wówczas jego fragment może zostać uwięziony w kanale i w takiej sytuacji bardzo przydaje się mikroskop. Do gabinetów, gdzie dentysta korzysta z mikroskopu zgłaszają się też pacjenci, którzy leczyli zęby kanałowo, ale nieskutecznie.
Mikroskop stomatologiczny okazuje się niezbędny między innymi przy:
- zakrzywionych korzeniach,
- wąskich oraz pozamykanych kanałach,
- rewizjach leczenia kanałowego,
- usuwaniu wkładów korzeniowych.

Czym różni się leczenie kanałowe pod mikroskopem od tradycyjnego?
Zarówno w leczeniu z użyciem mikroskopu, jak i bez niego, lekarz wykonuje wszystkie kroki zgodnie ze standardami leczenia tego rodzaju schorzeń zębów. Różnica polega na dokładności samego zabiegu. Dentysta, który ma do dyspozycji mikroskop, może bez problemu pracować w polu operacyjnym o średnicy 1 milimetra. Dzięki temu widzi najmniejsze zmiany chorobowe i stany zapalne oraz ubytki i mikropęknięcia. To niesamowite udogodnienie, szczególnie w trudnych przypadkach, które nie należą do rzadkości w codziennej praktyce stomatologicznej.
Przeczytaj także: Leczenie kanałowe w 5 krokach
W trakcie zabiegu dentysta może obejrzeć wejście do komory zęba i kanałów w bardzo dużym powiększeniu. Dzięki temu nawet najmniejsze i bardzo ukryte odgałęzienia nie są w stanie się ukryć przed jego okiem uzbrojonym w okular mikroskopu. Tym, co jeszcze odróżnia leczenie kanałowe pod mikroskopem to pozycja, jaką zajmuje dentysta w trakcie zabiegu. W tym przypadku pacjent ułożony jest w pozycji leżącej, a lekarz siedzi z tyłu jego głowy.
Czy warto korzystać z leczenia kanałowego pod mikroskopem?
Nie każdy ząb, który wymaga leczenia kanałowego, można uratować bez wsparcia specjalistycznego sprzętu w postaci mikroskopu. Są przypadki na tyle skomplikowane i trudne do opracowania tradycyjnym sposobem, że warto poszukać gabinetu, który takim aparatem dysponuje. Ważne są też kwalifikacje samego lekarza, jego wiedza oraz umiejętności, bez których nawet najlepszy mikroskop na niewiele by się przydał.
Jeśli tylko znajdziesz się w sytuacji, w której twój ząb będzie zagrożony usunięciem, skorzystaj z dodatkowej konsultacji stomatologicznej w gabinecie, gdzie dostępne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Bardzo możliwe, że to, co wcześniej wydawało się niemożliwe, z pomocą nowoczesnego sprzętu okaże się wykonalne.