
Szczękościsk nie jest chorobą, ale potrafi mocno utrudnić funkcjonowanie i wywołać wiele dolegliwości. To zaburzenie aparatu mięśniowego polega na przedłużonym skurczu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego. Wywołuje to utratę możliwości częściowego lub całkowitego otwarcia jamy ustnej i tym samym utrudnia zarówno przyjmowanie pokarmów, jak i mówienie.
Czym jeszcze objawia się ta dolegliwość i jakiego wymaga leczenia?
Jak rozpoznać szczękościsk?
Tak naprawdę trudno go przeoczyć, ponieważ wpływa przede wszystkim na twój narząd, który odpowiada za mówienie i jedzenie. Gdy dojdzie do szczękościsku, wraz z nim może pojawić się między innymi:
- chrypka,
- ból:
- ucha,
- karku,
- gardła,
- głowy,
- żuchwy przy jedzeniu lub mówieniu,
- zgrzytanie zębami,
- zaczerwienienie gardła,
- osłabienie,
- gorączka,
- trzaski i przeskakiwanie żuchwy na bok (przy mówieniu i jedzeniu),
- problemy z otwarciem ust.
W sytuacji, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednią do przyczyny terapię.
Co może być przyczyną szczękościsku?
W rzadkich przypadkach szczękościsk może być wywołany przez zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bruksizm, promienicę, padaczkę, ropnie, nabytą lub wrodzoną dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego, epilepsję, tężec, zator lub wylew.
O wiele częściej przyczyną szczękościsku są zmiany zapalne w stawie skroniowo-żuchwowym (mięśnie lub stawy), w gardle lub jamie ustnej.
Zdarza się też w trakcie zabiegów stomatologicznych, a dokładnie po:
- usunięciu ósemki, co jest normalną reakcją organizmu na tego typu zabieg i nie powinno budzić twojego nie pokoju, ponieważ stan ten ustępuje zwykle nie później, niż dwie doby od wyrwania zęba,
- znieczuleniu przewodowym, które polega na wybiórczym oddziaływaniu na konkretny nerw, odpowiedzialny za przewodzenie bodźców bólowych zęba lub innej części jamy ustnej, na której ma być przeprowadzony zabieg dentystyczny. Podobnie jak w przypadku wyrwania ósemki, tu również szczękościsk powinien ustąpić do 48 godzin. Gdyby jednak tak się nie stało, skontaktuj się z dentystą, który wykonywał zabieg.
Szczękościsk — jak wygląda leczenie
Jak już wiesz, w niektórych sytuacjach dolegliwość w postaci szczękościsku ustępuje samoczynnie i nie wymaga interwencji medycznej. Są jednak i takie przypadki, gdy jest ona niezbędna. Pierwszym krokiem w terapii jest usunięcie przyczyn, które wywołały szczękościsk. Lekarz może też zdecydować o leczeniu objawowym, poprzez redukowanie lub eliminowanie zaciskania się mięśni skroniowo-żuchwowych, niezależnie od tego, co je spowodowało.
Pomocna w leczeniu szczękościsku, do którego doszło na tle nerwowym, a dokładnie przez bruksizm lub dysfunkcję stawu, może okazać się szyna relaksacyjna. Ta przezroczysta nakładka na zęby pomaga rozluźnić uścisk szczęki i przynieść ulgę. Dentysta może zalecić jej noszenie przede wszystkim w nocy, ale wskazane jest również używanie jej przez 8 godzin w ciągu dnia, by skutecznie zredukować napięcia mięśniowe i ból wywołany szczękościskiem.
Jak widzisz, nie ma powodów, by zwlekać z wizytą u stomatologa, jeśli tylko zauważysz u siebie objawy szczękościsku. Im wcześniej skorzystasz z pomocy specjalisty, tym szybciej ustąpią dolegliwości, a ty bez problemu będziesz mógł zarówno spożywać posiłki, jak i porozumiewać się z innymi.