
Zespół Costena to schorzenie, które skutecznie może ci utrudnić codzienne funkcjonowanie, a dokładnie mowę i spożywanie posiłków. To zwane też zespołem bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego zaburzenie, skutecznie utrudnia poruszanie żuchwą, wywołując zarówno dyskomfort, jak i ból.
Co dokładnie dzieje się w chwili pojawienia się zespołu Costena, jak możesz go rozpoznać i w jaki sposób przywrócić prawidłowe działanie?
Czym jest zespół Costena?
Twój staw skroniowo-żuchwowy można porównać do zawiasów, które łączą żuchwę z kością skroniową. Głowy obu tych kości idealnie są do siebie dopasowane, a ich współpracę amortyzuje krążek stawowy. Zapobiega on uciskowi naczyń krwionośnych i nerwów, a jego prawidłowe funkcjonowanie ma znaczący wpływ na czynność nerwów oraz mięśni szyi i głowy. Dzięki niemu możesz bez problemu mówić i przeżuwać pokarmy.
Może się jednak zdarzyć, że zaburzone zostanie prawidłowe ułożenie struktur, które tworzą staw. Dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia w obrębie szpary stawowej, ucisku nerwów przebiegających w tej okolicy oraz do napięcia mięśni i tkanek miękkich.
Choć w przypadku tego schorzenia wiek i płeć nie ma wielkiego znaczenia, to w praktyce okazuje się, że o wiele częściej cierpią na nie kobiety w wieku 20-40 lat, niż mężczyźni.
Jak się objawia zespół Costena
Do głównych objawów zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego należy samoistny ból twarzy, który możesz odczuwać w okolicy żuchwy i skroni. Zdarza się, że promieniuje on do oka, ucha, nosa oraz potylicy. Mogą też pojawić się szumy uszne, ból głowy i uczucie sztywności w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.
Szczególnie dotkliwy jest w chwili, gdy chcesz coś powiedzieć lub zjeść, co wymaga uruchomienia bolesnego stawu.
Ze względu na usztywnienie struktur stawu skroniowo-żuchwowego, prócz bólu możesz też mieć wrażenie przeskakiwania w stawie oraz trzasków. Zwróć też uwagę na położenie żuchwy. Przy zespole Costena pojawia się asymetria między górnymi i dolnymi zębami.
Utrudnia on też szerokie otwarcie ust, które jest niezbędne przy ziewaniu, gryzieniu jabłka, czy krzyku.

Co może być przyczyną zespołu Costena?
Zespół Costena może mieć wiele przyczyn, które rozpatrywane są bardziej w kategorii czynników ryzyka i sprzyjających okoliczności, niż jednego, który do niego doprowadza.
Do najczęstszych z nich i branych pod uwagę w trakcie diagnozowania przez lekarza, należą:
- wcześniej doznane urazy żuchwy, w tym zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego,
- schorzenia kości, w tym osteoporoza,
- stany zapalne w okolicy stawu, a dokładnie zapalenie korzeni zębowych, ślinianek i ucha,
- zgrzytanie zębami,
- stres i wynikające z niego silne zaciskanie zębów,
- choroby reumatyczne w organizmie,
- niedobory białkowe,
- źle wykonane zabiegi stomatologiczne,
- nałogowe żucie gumy,
- podpieranie brody na dłoniach.
Na czym polega leczenie zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego?
Zespół Costena leczony jest zwykle z zastosowaniem fizjoterapii, farmakoterapii i odpowiednio dobranych metod stomatologicznych.
W przypadku, gdy ból jest dotkliwy, lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwbólowych. To jednak nie wszystko. Dobre efekty przynoszą też zabiegi fizjoterapeutyczne w postaci masażu i ćwiczeń rozluźniających. Obejmują one mięśnie twarzy i okolice stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki temu, że terapeuta dysponuje dziś wieloma różnymi technikami, może dobrać również inne działania, które przyniosą ci ulgę. Tym samym przyczynią się do skutecznego wyleczenia tego schorzenia.
Gdyby się jednak okazało, że działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, warto sprawdzić, czy nie będzie konieczna korekta wady zgryzu.

Ze względu na to, iż zespół Costena jest zaburzeniem, które może mieć różne przyczyny, do jego leczenia może być zaangażowany nie tylko stomatolog, ale też otolaryngolog, ortopeda lub neurolog.
Przed przystąpieniem do leczenia należy też wykluczyć inne choroby w postaci neuralgii, migreny, stanu zapalnego dziąseł, stanów pourazowych, zapalenia naczyń, czy półpaśca. Poza tym dentysta z pewnością sprawdzi też stan zdrowia twoich zębów oraz przyzębia. Dzięki temu wykluczy próchnicę, ropnie i stany zapalne lub zdecyduje o ich wyleczeniu w przypadku, gdyby się okazało, że na nie cierpisz.
Choć zespół Costena nie należy do bardzo poważnych, to może skutecznie utrudnić mówienie i jedzenie, co na dłuższą metę z pewnością nie będzie ani komfortowe, ale dobre dla twojego zdrowia. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u dentysty, który po zdiagnozowaniu, zastosuje odpowiednie metody leczenia. Zaniedbania z twojej strony, mogłyby doprowadzić do rozwoju innych chorób, które przyczyniły się do rozwoju zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego.