
Wady zgryzu wykształcają się już w pierwszych latach życia. Dlatego nieustannie najliczniejszą grupą pacjentów, którzy odwiedzają gabinety lekarzy ortodontów, są dzieci. W pewnym sensie to dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że rodzice troszczą się o stan uzębienia swoich dzieci. Tym bardziej, że leczenie ortodontyczne najlepiej zacząć tak wcześnie, jak to tylko możliwe.
Jeśli więc okazało się, że twoje dziecko ma wadę zgryzu, którą należy skorygować, zgłoś się do ortodonty. Dowiesz się wówczas, jaki aparat ortodontyczny dla dzieci w przypadku twojej pociechy będzie najlepszy i ile orientacyjne potrwa leczenie.
Od czego zależy wybór aparatu i czym najlepiej się kierować przy jego dokonywaniu?
Kiedy zacząć leczenie ortodontyczne u dziecka?
Choć skutecznej korekty wad zgryzu można dokonać dopiero po pojawieniu się zębów stałych, to o ich prawidłowy rozwój powinieneś zatroszczyć się od chwili pojawienia się zębów mlecznych. Dlatego najlepiej zgłoś się do ortodonty, gdy twoje dziecko będzie miało już pełne uzębienie mleczne. Zwykle jest to wiek 2-3 lat. Im wcześniej maluch znajdzie się pod dobrą opieką dentystyczną, tym większe korzyści odniesie z terapii.
Na konsultacje ortodontyczne najlepiej umawiać się co kilka lat, a dokładnie między 7 a 9 oraz między 10 a 12 rokiem życia dziecka. To właśnie w tym czasie mają miejsce kolejne etapy wymiany zębów mlecznych na stałe.
Przez cały ten okres ortodonta będzie monitorował rozwój zębów dziecka. Pomoże też zachować prawidłowe relacje między szczękami i właściwe uszeregowanie zębów oraz zniwelować niebezpieczne dla zgryzu nawyki w postaci ssania palca i warg, oraz obgryzania paznokci.

Aparat ortodontyczny dla dzieci — jaki masz wybór i od czego on zależy
Leczenie ortodontyczne niesie ze sobą korzyści związane nie tylko z estetycznym wyglądem uzębienia. Dotyczą one przede wszystkim zdrowia dziecka i ochrony przed schorzeniami, które mogłyby się rozwinąć w dorosłym wieku.
Decyzja dotycząca wyboru konkretnego aparatu ortodontycznego powinna być podjęta w porozumieniu z ortodontą. To on wie, jaka dokładnie wada zgryzu wymaga korekty. Tym samym może wskazać na aparat, który w tym konkretnym przypadku okaże się najskuteczniejszy. Przy wyborze bierze też pod uwagę charakter dziecka i jego zdyscyplinowanie. To istotny element, jeśli leczenie ma się zakończyć powodzeniem. Tym, co może wpłynąć na wybór, jest też cena aparatu, która w przypadku niektórych nie należy do najniższych. Poza tym zwróć uwagę na estetykę samego aparatu i komfort jego noszenia przez dziecko.
Aparaty ortodontyczne dzielą się na ruchome oraz stałe.
Stały aparat ortodontyczny dla dzieci
Stałe aparaty ortodontyczne składają się z pierścieni, zamków i drutów. Różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane oraz estetyką. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na naprawienie zgryzu i osiągnięcie maksymalnych korzyści w leczeniu ortodontycznym. Zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie zawsze chcą zakładać aparat ruchomy, co źle wpływa na efekt.

Aparat stały dostępny jest w czterech odmianach. Wyróżniamy aparat:
- metalowy ligaturowy — w tym przypadku metalowy łuk jest połączony z przyklejonymi do zębów za pomocą gumek zamkami,
- metalowy bezligaturowy — podobny do ligaturowego, ale miejsce gumek zajmują tu zatrzaski trzymające łuk w miejscu,
- estetyczny — lepiej prezentuje się na zębach, co możliwe jest dzięki temu, że zamki wykonane są białej porcelany lub przezroczystego kryształu; zmniejsza to jednak jego wytrzymałość i tym samym aparat jest podatny na uszkodzenia,
- lingwalny — tego aparatu nie widać z zewnątrz, ponieważ jest mocowany do zębów od strony języka, przez co może powodować podrażnienia i utrudniać utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Na to, który aparat będzie najlepszy w przypadku twojego dziecka, ma wpływ nie tylko lekarz, ale i twoje możliwości finansowe. Niektóre aparaty mogą bowiem przekraczać przeznaczony na nie budżet. Co nie znaczy, że nie warto pomyśleć o znalezieniu dodatkowych środków i zapewnić swojemu dziecku najlepszą formę leczenia ortodontycznego, jaka w jego przypadku jest wskazana.
Przeczytaj także: Rodzaje aparatów stosowanych w leczeniu ortodontycznym
Ruchomy aparat ortodontyczny dla dzieci
Te aparaty są nieco praktyczniejsze, gdy chodzi o utrzymanie czystości zębów i komfortu w trakcie spożywania posiłków. Dziecko może go bowiem zdjąć w wybranych sytuacjach, po czym założyć na dalszą część dnia.
Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci ortodonci z powodzeniem stosują do leczenia różnych wad zgryzu. W tym przypadku do wyboru masz dwa rodzaje. Są to aparaty:
- jednoszczękowe — leczenie z użyciem tego aparatu może potrwać kilka lat i stosowane jest w przypadku zębów w szczęce lub żuchwie. Aparat ruchomy jednoszczękowy jest dobrze wyprofilowany, lekki i mało wyczuwalny dla dziecka. Dzięki temu łatwiej je przekonać do noszenia.
- dwuszczękowy — w tym przypadku leczenie obejmuje zarówno dolne, jak i górne zęby, a sam aparat ma postać bloku i stosowany jest do leczenia między innymi tyłozgryzu, czyli wad związanych z nieprawidłowym ustawieniem żuchwy wobec szczęki.
Ruchomy aparat ortodontyczny dla dzieci jest tańszy niż aparaty stałe, co nie znaczy, że mniej skuteczny w leczeniu wad zgryzu. Nie kieruj się jednak tylko i wyłącznie względami finansowymi przy wyborze aparatu. Najważniejsze w tym przypadku jest przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów w jamie ustnej dziecka. Z efektu leczenia korzystać będzie ono do końca życia, co dodatkowo skłania do skupienia się na tym, a nie na wyglądzie, czy też cenie aparatu. Choć kwestia finansowa może okazać się kluczowa i zdarza się, że to ona ostatecznie wpływa na wybór.