Swędzenie, wysypka, czerwone plamy to tylko niektóre objawy alergii skórnej. Niestety, bardzo trudno odizolować się od alergenów, które ją wywołują, bowiem mogą się znaleźć niemal wszędzie. Jeśli alergia skórna to również twój problem i nie do końca wiesz, jakie czynniki są za nią odpowiedzialne, skorzystaj z pomocy dermatologa. Gdy jednak znasz dokładne objawy, już teraz możesz mniej więcej określić przyczynę ich pojawienia się.
Alergia skórna – co najczęściej ją wywołuje
Lista alergenów jest całkiem spora i nie wszystkie dają jednoznaczne i wyraźne objawy. Zwracając jednak uwagę na to, z czym masz każdego dnia kontakt, możesz je wstępnie określić.
Środki czyszczące i kosmetyki
Choć stosowane są przez większość osób, to w przypadku niektórych, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Odpowiedzialne są za to wybrane składniki produktów czyszczących, perfum, kremów, produktów do makijażu i innych, używanych na co dzień. Alergia skórna może pojawić się jako reakcja na jeden wybrany składnik, stąd ważna jest dokładna analiza składu całego produktu.
Dieta
Również żywność może wywołać alergię skórną. Tym bardziej, że w obecnych czasach, wiele produktów trafia na twój stół mocno przetworzona i wypełniona dodatkowymi składnikami. Choć w praktyce również składniki codziennej diety takie jak mleko, pszenica czy jaja również mogą stać za alergicznym odczynem na skórze. Jeśli to właśnie tego rodzaju alergeny podejrzewasz jako źródło twoich dolegliwości, zacznij prowadzić dzienniczek swojej diety. Zapisując to, co jesz i jak zachowuje się twój organizm, szybciej zrozumiesz co łączy poszczególne produkty ze zmianami na twojej skórze.
Zwierzęta i tkaniny
Jeśli zdarzyło ci się dostać uczulenia na sierść któregoś ze zwierząt, powinieneś dobrze to sprawdzić, zanim zabierzesz czworonoga pod swój dach. Lepiej uniknąć sytuacji, w której musiałbyś go zwrócić już po kilku dniach.
Alergia skórna może być też wywołana określonym materiałem, wykonanym ze sztucznych lub naturalnych włókien. To może być część twojej odzieży lub wyposażenia twojego domu lub miejsca pracy.
Objawy alergii skórnej
Znasz już możliwe przyczyny, czas więc przyjrzeć się objawom, które wywołują. W zależności od rodzaju alergenu, mogą występować tylko niektóre z nich. Do najczęstszych należą:
- czerwone plamy na skórze,
- pokrzywka, czyli bladoróżowe bąble pokrzywkowe,
- krosty,
- wykwity ropne,
- wysypka w postaci czerwonych grudek (może choć nie musi sączyć się z nich wydzielina),
- pieczenie skóry,
- obrzęk naczynioruchowy,
- szorstkość skóry,
- łuszczenie się naskórka,
- świąd,
- twardnienie i pękanie skóry,
Niektóre objawy sprawiają, że trudno się oprzeć reagowaniu na nie, stąd możliwość pojawienia się powikłań. Zwykle dochodzi do nich w wyniki drapania i są to uszkodzenia naskórka, rany oraz przebarwienia.
Silne reakcje alergiczne mogą doprowadzić do objawów ogólnoustrojowych i wstrząsu anafilaktycznego.
Alergia skórna – jakie badania warto wykonać
Jeśli chcesz skutecznie ograniczyć objawy alergii skórnej, musisz dokładnie zbadać jej przyczynę. Ogólne objawy dadzą ci tylko niewielkie pojęcie w tym temacie. Zwykle konieczna jest specjalistyczna diagnostyka alergii skórnej przeprowadzona w gabinecie dermatologicznym.
Kluczowym elementem w takiej sytuacji jest wstępny wywiad lekarski, który pozwoli dobrać najodpowiedniejszą dla ciebie metodę. Podyktowane jest to przede wszystkim bardzo dużą liczbą potencjalnych alergenów.
W zależności od wyniku wywiadu medycznego, dermatolog może zdecydować o przeprowadzeniu:
- skórnych testów punktowych – alergeny w tym przypadku aplikowane są na skórę, a metoda ta stosowana jest głownie u chorych, u których lekarz podejrzewa reakcję typu natychmiastowego,
- naskórkowe testy płatkowe – ich celem jest sprawdzenie twojej reakcji odpornościowej na związki chemiczne, z którymi masz kontakt na co dzień,
- badania z krwi – to podstawowe badanie laboratoryjne dermatolog zleca w przypadku podejrzenia reakcji natychmiastowej, by oznaczyć przeciwciała IgE, jak również w celu kwalifikacji pacjenta do odczulania.
Alergia skórna możliwa jest do zdiagnozowania przy użyciu innych metod, w tym za pomocą testów:
- skórnych prick-by-prick,
- atopowych płatkowych,
- śródskórnych,
- skórnych z surowicą autologiczną,
- półotwartych,
- skaryfikacyjnych,
- ekspozycyjnych.
W przypadku wystąpienia lekkiej reakcji alergicznej, możesz się posiłkować domowymi sposobami. Jednak jeśli dochodzi do nich bardzo często, niezbędna może się okazać konsultacja dermatologiczna.