Protezy całkowite to bardzo duże udogodnienie dla osób, które z różnych powodów utraciły większość lub wszystkie zęby.
Jeśli przez większość swojego życia dbałeś o zdrowie jamy ustnej, higiena protezy całkowitej nie powinna być dla ciebie problemem. Chodzi przede wszystkim o wyrobienie odpowiedniego nawyku i przestrzegania kilku zasad, które pomogą ci dbać o nią w odpowiedni sposób.
Prawidłowe czyszczenie i przechowywanie protezy zapewni jej dłuższą żywotność i wygodę w noszeniu oraz ograniczy ryzyko pojawienia się stanu zapalnego błony śluzowej.
Oto kilka wskazówek, jak powinieneś to robić.
Protezy całkowite – jak o nie dbać?
Najlepiej, od samego początku, gdy tylko zaczniesz używać protezę, dbaj o nią tak, jak powinno się dbać o swoje zęby. Choć jest ona tworem sztucznym, to również stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Tak jak na zębach, tak też i na protezie odkłada się płytka nazębna. Gdy dodatkowo zaniedbasz higienę po posiłku, resztki jedzenia pozostaną między błoną śluzową, a powierzchnią protezy, co może doprowadzić do powstania tak zwanych punktów ucisku. Natomiast odpowiednia higiena protezy całkowitej, zmniejszy ryzyko powstania stanów zapalnych i grzybicy w jamie ustnej.
Co zrobić z protezą po wyjęciu z ust?
Protezę powinieneś wyjmować głównie przed snem, jeśli tylko masz taką możliwość. Zrób to przede wszystkim dla dobra śluzówki jamy ustnej, której bardzo przyda się trochę odpoczynku. Znany z filmu sposób na przechowywane protezy w szklance wody to nie najlepszy pomysł. Jest nie tylko przestarzały, ale przede wszystkim nie wpływa dobrze na higienę samej protezy.
Po wyjęciu protezy z ust, spłucz ją w letniej wodzie, a następnie oczyść za pomocą specjalnej, posiadającej miękkie włosie szczoteczki do czyszczenia protez oraz przeznaczonego do tego celu środka. Nie używaj do mycia zwykłej szczoteczki i pasty do zębów. Możesz w ten sposób zmatowić protezę, przez co jej chropowata powierzchnia zbierać będzie więcej osadów i kamienia.
Protezę myj od strony zewnętrznej i wewnętrznej, zwracając uwagę, by nie ominąć żadnego miejsca. Możesz też skorzystać z ultradźwiękowej lub sonicznej myjki do protez, dostępnej w specjalistycznych sklepach.
Raz w tygodniu zdezynfekuj protezę z pomocą tabletek lub past typu Corega Tabs lub innych do tego przeznaczonych. Pamiętaj, by nie używać wody utlenionej.
Protezy całkowite – jak je przechowywać
Gdy twoja proteza będzie już umyta, osusz ją dokładnie i umieść w pojemniku. Powinien on mieć specjalne pory, zapewniające przepływ powietrza. Dzięki temu nie dopuścisz do rozwoju grzybów i bakterii na protezie. Możesz też rozważyć użycie specjalnego żelu, by dodatkowo ochronić ją przed rozwojem mikroorganizmów.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Jak widać, protezy całkowite wymagają regularnej i dokładnej higieny, by mogły spełniać swoje zadanie i służyć ci przez kilka lat, do czasu wymiany na nową. To jednak nie wszystko, gdy chodzi o twoją codzienną rutynę z tym związaną. Nie zapominaj o higienie jamy ustnej. Nawet jeśli nie masz ani jednego zęba, powinieneś zadbać o swoje dziąsła, policzki i język. Masuj je miękką szczoteczką, by zwiększyć w nich krążenie krwi. Do języka używaj szczoteczki ze specjalną powierzchnią, dzięki czemu dokładnie usuniesz nagromadzony na nim osad.
W porozumieniu z twoim dentystą, wybierz też dla siebie odpowiedni płyn do płukania ust. Sprawdź jednak, jak często możesz go stosować, ponieważ nie każdy nadaje się do codziennego stosowania.