Ząbkowanie u dziecka to czas, który nie należy do łatwych, zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów. Większa jest wtedy płaczliwość i skłonność do marudzenia, a każdy dotyk dziąseł, sprawia ból i jeszcze bardziej drażni. Trudno w tym czasie nie tylko nakarmić dziecko, ale też uspokoić i uśpić.
Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w łagodniejszym przejściu przez ten okres.
Ząbkowanie u dziecka – domowe sposoby na złagodzenie objawów
Na szczęście, by przetrwać ten trudniejszy czas, nie musisz ponosić dużych wydatków na specjalistyczne preparaty. Często wystarczą proste, domowe sposoby, które choć na chwilę, przyniosą maluchowi ulgę.
Schłodzony gryzak lub smoczek
Gryzak wypełniony wodą, przed podaniem go dziecku, schłodź przez chwilę w lodówce. W ten sposób, zmniejszysz dyskomfort związany z wyżymaniem się pierwszych zębów. W tym samym celu, możesz użyć smoczka. Pamiętaj przy tym, by nie wkładać ich do zamrażalnika.
Masaż dziąseł
To jeden ze sposobów, które należą do lubianych przez bobasy. Nie wiadomo, czy z powodu ulgi, którą przynosi, czy może ze względu na skrzypiący dźwięk, jaki wydaje palec podczas pocierania o dziąsło. Metoda jest prosta i polega na włożeniu czystego palca do ust dziecka i masowaniu w miejscu, gdzie wyrzyna się ząb.
Herbatki ziołowe
Niezastąpione w tym okresie, okazują się też herbatki ziołowe, które przed podaniem, należy nieco schłodzić w lodówce.
Na ząbkowanie u dziecka, najczęściej polecane są herbaty z rumianku, kocimiętki, goździków lub dzikiej róży. Ta ostatnia, prócz właściwości łagodzących, dzięki zawartej w niej witaminie C i przeciwutleniaczach, wzmacnia też odporność dziecka.
Korzeń irysa
W złagodzeniu podrażnienia i zmniejszeniu uczucia swędzenia, może również pomóc suchy korzeń irysa. Choć jest twardy, to podczas gryzienia, upodabnia się do lekko twardej gumy. Dodatkowo, uwalniane w trakcie gryzienia olejki eteryczne, działają łagodząco na dziąsła.
Mokra ściereczka
To kolejny przedmiot do żucia. Przed podaniem dziecku, mokrą ściereczkę umieść w woreczku foliowym i na godzinę włóż do zamrażalnika. Do zmoczenia jej, zamiast przegotowanej wody, możesz użyć herbaty z rumianku.
Schłodzoną w ten sposób ściereczkę, wyjmij z folii i podaj maluchowi. W trakcie żucia, zimny materiał zadziała znieczulająco i wymasuje bolące dziąsła.
Niższe temperatury
Nie chodzi tu o temperatury panujące za oknem. Ponieważ dziąsła w czasie ząbkowania, są bardzo wrażliwe, ulgę przyniosą im posiłki o nieco niższej temperaturze. Stąd, lepiej w okresie ząbkowania, posiłki przed podaniem lekko schładzać. Dzięki temu, dziecko chętniej je zje, a przy okazji, doznają ulgi podrażnione i swędzące dziąsła.